Wakacyjny obóz dla stypendystów-uczniów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” co roku organizuje wakacyjne obozy dla swoich podopiecznych. W tym roku stypendyści spotkają się na trzynastu turnusach. Jeden z nich trwa właśnie w Ełku.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności dla św. Jana Pawła II za Jego posługę, obejmuje opieką zdolną, niezamożną młodzież z małych miejscowości. „Żywy pomnik” Ojca Świętego tworzy około 2000 stypendystów z całej Polski.

Młodzież z diecezji ełckiej, warmińskiej i łomżyńskiej w dniach 12-15 lipca bierze udział w rekolekcjach pod hasłem „Jestem w Kościele”. Grupa liczy około siedemdziesięciu osób i mimo zastanej w Ełku niepogody stara się przeżyć jak najlepiej czas spotkania. Codzienna Eucharystia pod przewodnictwem duszpasterza ośrodka, ks. Daniela Kowalskiego, prace w grupach i konferencje pozwalają na lepsze zrozumienie motta, które stypendyści noszą na charakterystycznych, żółtych koszulkach. Podopieczni Fundacji przez cały rok biorą udział w programie formacyjnym, ale czas rekolekcji szczególnie zachęca do poszukiwania odpowiedzi na pytania o to, czym i kim jest Kościół.

W programie obozu nie brakuje także czasu na integrację. Śpiew i taniec wypełniają prawie wszystkie wolne chwile. Stypendyści mogą poznać siebie nawzajem i zbudować cenne relacje, które często stają się relacjami na całe życie. To także wyjątkowa okazja, by przekonać się, że siostry zakonne i księża również potrafią doskonale się bawić i być blisko młodzieży.

14 lipca uczestnicy obozu zwiedzą region. Na ich trasie, oprócz Ełku, znajdują się Rajgród, Sejny, Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej i Pokamedulski Klasztor w Wigrach. Pielgrzymujących stypendystów odwiedzi bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Karolina Kuryło

Pozostałe artykuły