Biskup na obozie stypendystów FDNT

14 lipca biskup Jerzy Mazur odwiedził pielgrzymujących szlakami papieskimi stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Pod jego przewodnictwem odbyła się uroczysta Msza Święta w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, będący „żywym pomnikiem” św. Jana Pawła II i uczestniczący w obozie w Ełku, swoją drogę tajemnicami światła rozpoczęli w ełckiej katedrze. W tematykę trudu pielgrzymowania i modlitwy różańcowej wprowadził ich bp Jerzy Mazur. Przytoczył afrykańskie przysłowie – „Jeśli chcesz iść szybciej, idź sam; jeśli chcesz iść dalej, idź z innymi”. Towarzyszyły one podopiecznym Fundacji z diecezji ełckiej, warmińskiej i łomżyńskiej na szlaku wiodącym przez Rajgród, Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej i Sejny aż do klasztoru wigierskiego. Zanim stypendyści wyruszyli w drogę, biskup pobłogosławił różańce.

Pielgrzymka stypendystów zakończyła się w Wigrach Mszą Świętą prowadzoną przez bp. Jerzego Mazura. O oprawę Eucharystii zadbali uczestnicy fundacyjnego obozu. Homilię również rozpoczęło afrykańskie przysłowie – „Do przyjaciela nigdy nie jest daleko”. Płynące z niej przesłanie o żywej obecności Chrystusa i trwaniu w przyjaźni z nim wpisało się w hasło obozu w Ełku – „Jestem w Kościele”.

Stypendyści wyrazili swoją wdzięczność za towarzyszenie biskupa, a także gościnę proboszcza Jacka Nogowskiego. Bp Jerzy Mazur towarzyszył im także podczas integracyjnego ogniska w Wigrach, które podsumowywało dobiegający końca obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II, obejmuje programem stypendialnym zdolną, niezamożną młodzież z małych miejscowości.

Karolina Kuryło

Pozostałe artykuły