„Odmawiajcie Różaniec” – wkrótce wyrusza XXX EPP na Jasną Górę

Pielgrzymi z diecezji ełckiej dokonują już ostatnich przygotowań przed wyruszeniem na XXX Ełcką Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Przed nimi 500 km, które pokonają w 15 dni. Pątnicy wyjdą na trasę w czwartek 28 lipca o świcie. XXX Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wyruszy pod hasłem: „Odmawiajcie Różaniec”.

„Pielgrzymka jest aktem religijnym o charakterze pokutnym. Są to „rekolekcje w drodze”. Cechuje je duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie regulaminu. Nie może w niej zabraknąć młodzieńczego entuzjazmu pogody ducha, uśmiechu i radości” – tłumaczy ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki i zachęca do wspólnego pielgrzymowania – „W tym roku pragniemy ponownie wyruszyć na szlak Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę. To będzie wyjątkowa pielgrzymka, bowiem wyruszymy na nią już po raz trzydziesty. Jubileusz zobowiązuje zawsze do wdzięczności. Zapraszam zatem każdego i każdą z Was do uczestnictwa w jubileuszowej XXX EPP na Jasną Górę. Wybierzmy się ochoczo, by Panu Jezusowi oraz Jego Przenajświętszej Matce podziękować za każdą otrzymaną łaskę, a w sposób szczególny za łaskę życia i łaskę Odkupienia”.

Pielgrzymka wyruszy z Ełku w czwartek 28 lipca, po Mszy św. o godz. 6.00, natomiast wejście na Jasną Górę przewidziane jest 11 sierpnia (czwartek) ok. godz. 10.30. Noclegi planowane są w miejscowościach: Biała Piska, Zabiele, Dąbrówka, Sypniewo, Maków Mazowiecki, Winnica, Kazuń Polski, Kampinos, Jesionka, Głuchów, Będków, Woźniki, Wola Blakowa, Mykanów, Jasna Góra.

W tym roku pielgrzymi wyruszą wspólnie z Ełku w dwóch grupach. Jak informują organizatorzy w skład pierwszej Grupy wchodzą dotychczasowe grupy: Suwałki – Augustów – Jaćwingowie Ełk; druga Grupa to pielgrzymi z Sambii Gołdap – Jaćwież Giżycko – Galindia Pisz.

Ełcka pielgrzymka jest jedną z najdłuższych w Polsce. Pątnicy mają do pokonania ponad 500 kilometrów. Obowiązkowym wyposażeniem każdego pielgrzyma jest namiot, niezbędnik, a także osobiste naczynie do korzystania z kuchni polowej. W pielgrzymce mogą wziąć udział osoby od 16 roku życia (nie dotyczy to udziału całych rodzin).

Od początku wakacji pielgrzymi zbierają intencje, w intencjach których będą modlić się w drodze i na Jasnej Górze.

Ks. Łukasz Kordowski zachęca wszystkich, którzy nie mogą w tym roku wyruszyć na pielgrzymi szlak – do pielgrzymowania duchowego. Ważna jest także duchowa obecność osób chorych, cierpiących, pracujących, którzy pamiętają o pątnikach w swoich modlitwach.

„Co roku osoby, które nie mogły wybrać się z nami, właśnie w ten sposób przeżywały te kilkanaście dni. Również w tym roku zachęcamy wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie wyruszą z nami na pielgrzymi szlak, do duchowego towarzyszenia nam w XXX Ełckiej Pielgrzymce Pieszej na Jasną Górę. Niech każdy kto chce i może, złoży duchowy dar przez ręce Niepokalanej” – mówi kierownik EPP na Jasną Górę. Jednocześnie kapłan zaprasza do przyjazdu do Częstochowy na dzień wejścia w dniu 11 sierpnia, w ramach wyjazdu zorganizowanego przez parafię bądź dekanat – „Można także przyjechać bezpośrednio do Częstochowy albo uczestniczyć w ostatnim dniu wędrówki pieszej” – dodaje.

We wszystkich sprawach dotyczących pielgrzymki na Jasną Górę można zwracać się do kierownika – ks. Łukasza Kordowskiego (ul. Ełcka 17, 12-250 Orzysz; tel. 516-237-040; email: venejk.4.4@wp.pl).

rr

Za kilka dni pielgrzymi ruszą w drogę – Radio5https://radio5.com.pl/2022/07/za-kilka-dni-pielgrzymi-rusza-w-droge/?fbclid=IwAR1kpCh-DVcq10IjzEP-U3K8IMMPA_F6ea1jfLUx07B5BCIUxSnKwhLBUQ8