Św. Matka Teresa z Kalkuty jest patronka kaplicy DPS w Nowej Wsi Ełckiej

W poniedziałek, 5 września 2022 r., we wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty miało miejsce pobłogosławienie i nadanie imienia św. Matki Teresy z Kalkuty Kaplicy w Domu Pomocy Społecznej, w Nowej Wsi Ełckiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Uczestników uroczystości powitał Andrzej Orzechowski, dyrektor placówki. „Nasz Dom Pomocy Społecznej ma swoją historię, funkcjonuje od poł. lat 50. Możemy przyjąć 280 osób. Przed wejściem do sal widnieje napis: „Pomagamy żyć godnie”. To jest nasza misja, która  przyświeca naszemu personelowi w codziennej pracy. W tym miejscu widzimy jak wielu cierpli, towarzyszymy im. Jesteśmy też tu po to, aby wspólnie czynić dobro” – wyjaśniał dyrektor Orzechowski.

O wyborze świętej mówił ks. Krzysztof Kaszuba, kapelan DPS: – „Św. Matka Teresa z Kalkuty przykładem swojego życia pokazała nam  jak mamy kochać, kogo kochać i przede wszystkim jak nie zatracić swojego człowieczeństwa. Dlatego to właśnie Ją obraliśmy na patronkę kaplicy. W tym szczególnym miejscu, jakim jest DPS, nie możemy zapomnieć o tym co dla nas, jako chrześcijan jest najważniejsze, by być bratem i siostrą, dla tych, którzy nas najbardziej potrzebują”.   

Wprowadzeniem do Eucharystii był wiersz o pragnieniu duszy autorstwa Bogusławy Wierzbickiej, który wybrała i zaprezentowała jedna z pensjonariuszek. W swoim przesłaniu zawierał prawdę, że wszystkie pragnienia, braki i tęsknoty tylko Bóg może wypełnić.

W homilii bp Jerzy Mazur zarówno posługującym jak i  pensjonariuszom życzył, aby zawsze byli blisko Pana Boga. „Gdy będziecie blisko Boga, wtedy będziecie dostrzegać Jego miłość, Jego miłosierdzie, Jego dobroć, Jego obecność” – mówił biskup. 

Nawiązując do czytań biskup mówił: „Tak jak słyszeliśmy w Ewangelii, że Jezus uzdrowił paralityka, tak i dzisiaj Jezus pragnie i nas uzdrawiać. Tą, która uwierzyła w moc Jezusa Chrystusa była św. Matka Teresa z Kalkuty. Powiedziała, że dwa słowa stanowią credo każdego chrześcijanina: miłość i miłosierdzie. Niech to credo będzie mocno wyryte i w naszych sercach. Wszyscy, którzy pełnicie służbę – czyńcie to z miłością i wielkim miłosierdziem, a Bóg będzie was wspomagał i dawał wam siłę. A wy, drodzy pacjenci, odwzajemniajcie się miłością i miłosierdziem poprzez modlitwę i dobre słowo” – zachęcał bp Mazur.

Biskup wyjaśniał również jak owocnym darem jest ofiarowanie cierpienia w konkretnych intencjach. Mówił: „Św. Jan Paweł II do chorych i cierpiących mówił: „jesteście silni i mocni jak Jezus na krzyżu”. Ofiarowujcie wasze cierpienia razem z cierpieniami Jezusa Chrystusa szczególnie dzisiaj o pokój w Ukrainie, ofiarowujcie wasze cierpienia także wypraszając łaskę powołania do kapłaństwa”.

Na zakończenie uroczystości, Dekret ustanowienia Kaplicy w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej i nadania wezwania św. Matki Teresy z Kalkuty odczytał ks. prał. Mieczysław Brzóska, moderator miasta Ełku.   

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni pensjonariusze wraz z personelem medycznym DPS oraz swoim dyrektorem p. Andrzejem Orzechowskim, delegacja ze Starostwa Powiatu Ełckiego z p. Markiem Chojnowskim, starostą, delegacja z PCPR z p. dyrektor Anną Brdys oraz kapłani: ks. kan. Andrzej Bryg, proboszcz parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej, ks. prał. Mieczysław Brzóska, moderator miasta, ks. kan. Dariusz Kruczyński, dyrektor ełckiej Caritas oraz zaproszeni goście. Oprawę muzyczną Eucharystii poprowadził zespół wokalno-muzyczny „Perełka” z miejscowego DPS.

Ks. Krzysztof Kaszuba, kapelan DPS, dzieląc się doświadczeniem swojej posługi zauważył, że  najgorszą chorobą z jaką się zmagają podopieczni, to wcale nie alzheimer, depresja, parkinson czy inne schorzenia, ale samotność i poczucie odrzucenia. „Chociaż personel medyczny czy siostry starają się jak mogą pomagać chorym, to zawsze będzie nie spełniona ta najważniejsza tęsknota – potrzeba obecności. Czasem przychodzi do mnie myśl: a gdzie rodzina i bliscy? Czy kiedy oddali matkę lub ojca do naszego domu to skończyły się obowiązki, odpowiedzialność i miłość? W naszych planach na życie czy rzeczywiście nie ma już miejsca na chorego ojca czy matkę…”

Kapelan ma nadzieję, że tak jak dyrekcję DPS i jego urzekła modlitwa św. Matki Teresy, tak tez będzie owocowała przemianą serc wszystkich przybywających do tego miejsca:

Panie, otwórz nasze oczy, abyśmy w naszych braciach i siostrach, Ciebie rozpoznali. Panie, otwórz nasze uszy, abyśmy usłyszeli płacz i wołanie głodnych, zmarzniętych, przerażonych i zgnębionych. Panie, otwórz nasze serca, abyśmy potrafili kochać siebie tak jak Ty nas kochasz. O Boże, daj nam, proszę, dar z wszystkich, jakie znamy, najcenniejszy: serce przepełnione miłością do Chrystusa. W tych słowach Matki Teresy zawiera się cała nauka Chrystusa, jak każdy i każda z nas powinien nie tylko szanować, ale nade wszystko kochać drugiego człowieka.

Na zakończenie bp Jerzy Mazur odwiedził pacjentów, którym stan zdrowia nie pozwolił uczestniczyć w uroczystościach. Wszyscy otrzymali błogosławieństwo i obrazek swojej patronki św. Matki Teresy z Klakuty.   

mr

Pozostałe artykuły