DPS „Misericordia” uroczyście poświęcony

X

Ełk: DPS „Misericordia” uroczyście poświęcony

Dom Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku jest kolejną inicjatywą Caritas Diecezji Ełckiej wychodzącą ku ludziom w podeszłym wieku i somatycznie chorym. Dziś ten dom i kaplicę poświęcił oraz konsekrował ołtarz ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Przewodniczył on również uroczystej Mszy św., natomiast homilię wygłosił biskup kamieńsko-podolski, Leon Dubrawski.

Uczestników uroczystości powitał ks. dr Dariusz Kruczyński, dyrektor Caritas Diecezji Ełckiej. „Spotykamy się w szczególnym miejscu. Niektórzy mówią, że tu deweloperzy mieliby szczególny popis do wybudowania tu pięknych mieszkań. Jednak czasami trzeba pomyśleć nie  tylko o tych, którzy są młodzi, mogą jeszcze pracować, na siebie zarabiać, ale też pomyśleć o nas za parę lat. Większość z nas nie wyobraża jeszcze siebie w tym miejscu, ale wszystko przed nami. Dlatego dziękuję wam, że dziś w tej ważnej dla nas chwili, jesteście z nami. Kościół wypełnia pewną lukę, gdzie nie sięga państwo, czy samorządy” – wyjaśniał ksiądz dyrektor.

W homilii bp Leon Dubrawski zarówno posługującym jak i pensjonariuszom życzył, aby zawsze byli blisko Pana Boga. „Gdy będziecie blisko Boga, wtedy będziecie dostrzegać Jego miłość, Jego miłosierdzie, Jego dobroć, Jego obecność. A być blisko Boga, można tylko i wyłącznie na modlitwie, gdzie On przytula każdego z nas. Proszę was o modlitwę za mnie, za państwo ukraińskie i ludzi tam mieszkających, pokrzywdzonych i doświadczonych przez los, przez wojnę” – mówił biskup.

„Polska to żywa Ewangelia Chrystusa. Dziękuję wam za wszelką okazaną pomoc, za otwarcie drzwi swoich domów i mieszkań przed moim narodem, dziękuję za każdą otwarta dłoń. Polska jest dla nas wzorem w uczynkach, w miłości, w miłosierdziu. Właśnie z tego domu, który dziś święcicie, będzie promieniować miłosierdzie, żywy i prawdziwy Bóg” – dodał.

Nawiązując do czytań z dnia dzisiejszego, hierarcha przestrzegał zgromadzonych przed służeniem Bogu i mamonie. „To nie jest prawidłowe. Nie może być tak, że Panu Bogu świeczkę i diabłu świeczkę. My tak często leczymy ciało, a zapominamy o duszy. Często mówię ludziom przychodzącym do mnie: wyspowiadaj się, a potem będziemy leczyć. Jak zadbasz o duszę, to i z ciałem będzie dobrze” – mówił bp Leon.

Na zakończenie uroczystości, Dekret ustanowienia Kaplicy w Domu Pomocy Społecznej „Misericordia” w Ełku i nadania wezwania Miłosierdzia Bożego odczytał ks. dr Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Ełckiej Kurii Diecezjalnej.

„Drodzy mieszkańcy tego domu. Przychodźcie do tego źródła, czerpcie to Boże Miłosierdzie od Jezusa i od Jego Matki. Jesteście silni i mocni jak Jezus na krzyżu” – apelował do zebranych na zakończenie Mszy św. ordynariusz ełcki.

Uhonorowaniem pracy i poświęcenia ludziom ubogim i starszym, było nadanie godności Kanonika Gremialnego Ełckiej Kapituły Katedralnej ks. dyrektorowi Dariuszowi Kruczyńskiemu.

W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni pensjonariusze wraz z personelem medycznym DPS, parlamentarzyści, władze samorządowe, licznie zgromadzeni kapłani oraz zaproszeni goście.  

Autorem i wykonawcą ołtarza głównego była pracowania artystyczna prof. Wincentego Kućmy.

Ks. dr Ryszard Sawicki, dzieląc się doświadczeniem swojej posługi w DPS „Misericordia” zauważył, że najgorszą chorobą z jaką się zmagają podopieczni, to wcale nie alzheimer, depresja, parkinson czy inne schorzenia, ale samotność i poczucie odrzucenia. „Chociaż personel medyczny czy siostry starają się jak mogą pomagać chorym, to zawsze będzie nie spełniona ta najważniejsza tęsknota – potrzeba obecności. Czasem przychodzi do mnie myśl: a gdzie rodzina i bliscy? Czy kiedy oddali matkę lub ojca do naszego domu to skończyły się obowiązki, odpowiedzialność i miłość? W naszych planach na życie czy rzeczywiście nie ma już miejsca na chorego ojca czy matkę…”.

Na zakończenie bp Jerzy Mazur odwiedził pacjentów, którym stan zdrowia nie pozwolił uczestniczyć w uroczystościach.

Uświetnieniem uroczystości był recital Pana Rafała Brzozowskiego, wokalisty i prezentera TVP.

ks. KZ

Pozostałe artykuły