„Święty Hubert woła o naszą świętość” – Ełkowisko – V Festyn Łowiecki

24 września na Placu Jana Pawła II w Ełku odbyło się Ełkowisko – V Festyn Łowiecki i Święto Miodu. Wydarzenie było połączone z Okręgowym Hubertusem – świętem myśliwych i leśników organizowanym na rozpoczęcie sezonu jesienno-zimowego.

Festyn rozpoczął się uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych kół łowieckich z regionu pod ołtarz polowy na Placu Jana Pawła II gdzie Bp Jerzy Mazur celebrował Mszę świętą, w której modlił się za leśników. „Jesteście tu ze sztandarami, które są symbolem zgody i braterstwa” – zwrócił się do obecnych.

Biskup ełcki przybliżając życiorys patrona leśników zaznaczył, że święty Hubert „woła o naszą świętość”. Święty Hubert żył w VIII wieku i prowadził uporządkowane życie arystokraty. W momencie gdy został wdowcem zatracił się w polowaniach. W Wielki Piątek gdy wyruszył na polowanie z orszakiem zobaczył białego jelenia. Hubert ruszył za zwierzęciem i gdy ten zatrzymał się na polanie dostrzegł świetlisty krzyż w jego porożu. Usłyszał głos pytający dlaczego niepokoi biedne zwierzę a nie dba o zbawienie swojej duszy. Po tym wydarzeniu Hubert nawrócił się, wkrótce został kapłanem a następnie biskupem.

„Nie uciekaj przed krzyżem, nie odrzucaj Krzyża (…) Aby być blisko Chrystusowego krzyża i żyć dla Boga to nie wystarczy mieć tylko chęć poprawy życia, poczucie winy, chęć nawrócenia, unikanie popełnienia ciężkich grzechów. Nie wystarczy być przeciętnym katolikiem, żyć od Wielkanocy do Wielkanocy, raz w roku posypać sobie głowę popiołem czy przeżyć Hubertusa (…) Dziś być chrześcijaninem to trwać w Bogu” – napominał biskup ełcki. „Niech głos z nieba: „Hubercie! Odmień swoje życie”, będzie słyszany przez każdego z was. Niech te słowa z nieba staną się wezwaniem do nawracania się, przemiany życia, stawania się lepszymi uczniami Chrystusa, doskonalszymi Jego naśladowcami i świętymi. Św. Hubert woła o naszą świętość, bo tragedią człowieka jest kiedy nie zostanie święty” – dodał.

Biskup zaznaczył, że to nie strzelba czy kapelusz czynią myśliwym ale umiłowanie przyrody, kierowanie się prawami ludzkimi i boskimi oraz wiara w Boga i współpraca z Bogiem stwórcą. „Jesteście tutaj, bo macie we krwi, że tradycja myśliwska związana jest z tradycjami chrześcijańskimi. (…) Drodzy Bracia myśliwi, odkrywajcie skarb jakim jest różaniec. Wyruszając na polowanie weźcie ze sobą różaniec. Ręka uzbrojona w różaniec nie uczyni nikomu krzywdy, nie złamie myśliwskiej normy” – zachęcał ordynariusz diecezji ełckiej i wyraził pragnienie aby powstała Róża Różańcowa Myśliwych Diecezji Ełckiej, która prawdopodobnie byłaby pierwszą taką inicjatywą wśród myśliwych.

Na zakończenie Mszy świętej Biskup przekazał wiernym decyzję Ojca Świętego o nominacji biskupiej dla ks. dr Dariusza Zalewskiego, dotychczasowego proboszcza Parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Ełku. „Przyjmuje to jako zaufanie do mojej osoby a także wielką odpowiedzialność, która biorę na siebie w czasach nie łatwych (…) Ufam jednak że dzięki Bożej Opatrzności, dzięki wstawiennictwu Matki Bożej i dzięki waszej modlitwie nie zawiodę zaufania jakim Kościół mnie obdarzył (…)” – powiedział biskup nominat.

W czasie Festynu dostępnych było wiele atrakcji dla rodzin, gry i zabawy dla dzieci, rękodzieła, miody równych rodzajów a także możliwość oddania krwi. W czasie Festynu Caritas Diecezji Ełckiej przy pomocy wielu wolontariuszy prowadził akcje „Dzień czystego powietrza”. Podczas pikniku ekologicznego można było uzyskać informacje o dofinansowaniu na wymianę źródła ciepła w domach. Caritas przygotował również grę terenową, wymianę roślin doniczkowych a także szereg aktywności edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Urszula Rychlik

Pozostałe artykuły