Nowi Nadzwyczajni Szafarze Komunii świętej w diecezji ełckiej

16 października w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku biskup Jerzy Mazur pobłogosławił jedenastu nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej. Co roku Dzień Papieski jest jednocześnie czasem pielgrzymki Nadzwyczajnych Szafarzy do Sanktuarium.

Kandydaci na Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej formację rozpoczęli w Niedziele Miłosierdzia Bożego pod opieką diecezjalnego duszpasterza ks. kan. dr. Marka Janowskiego.

Biskup Jerzy Mazur wyraził wdzięczność za posługę Nadzwyczajnym Szafarzom, szczególnie w czasie pandemii, kiedy było to utrudnione. Ordynariusz podziękował również, za to, że szafarze razem z całymi rodzinami żyją Eucharystią. „Radość waszej posługi jest wśród tych, do których niesiecie Komunię świętą. To wielka radość i wdzięczność tych, którzy mogą otrzymać Komunię święta, którzy nie mogą przyjść do kościoła. Czyńcie wszystko aby nieść radość i nadzieję” – mówił biskup. Ordynariusz zachęcał do częstej adoracji eucharystycznej bo „cale zło świata może zostać pokonane adoracją Jezusa w Eucharystii”.

Nadzwyczajny Szafarz Komunii świętej to osoba świecka wyznaczona przez biskupa do pomocy kapłanowi przy rozdzielaniu Eucharystii podczas Mszy świętej lub do zanoszenia jej chorym. Posługa ta sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. W Polsce Nadzwyczajni Szafarze Komunii świętej zostali wprowadzeni przez Episkopat w 1990 roku i mogą nimi zostać mężczyźni w wieku 25-65 lat, którzy wyróżniają się dojrzałością w wierze, pobożnością eucharystyczną, posiadają odpowiednie kwalifikacje intelektualne, odznaczają się wzorowym życiem moralnym oraz uczestniczą w życiu parafialnym.

Urszula Rychlik

Pozostałe artykuły