XXII Dzień papieski “Blask prawdy” w Zespole Szkół Samorządowych im. św. Jana Pawła II w Stradunach

W dnia 21.01.2022r. w Zespole Szkół Samorządowych odbył się XXII Dzień papieski, a zarazem I Dzień Patrona. W uzgodnieniu z Dyrekcją szkoły dzień miał charakter wieloaspektowy.

Cały program obchodów Dnia Papieskiego miał zawierać w sobie wielowymiarowość, korelację kilku sfer ludzkich. Sferę duchową, społeczną, intelektualną i fizyczną. Każda z nich jest potrzebna do równowagi psychoficznej dziecka. Do prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

Cała społeczność szkolna rozpoczęła świętowanie Mszą świętą w Kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stradunach. W słowach homilii ks. proboszcz Piotr Walczak CRL zachęcał uczniów do naśladowania życia św. Jana Pawła II. Po uczcie duchowej przyszedł czas na rozgrywki sportowe. Wszyscy uczniowie brali udział w I Biegu Papieskim. Klasy 0 – II pokonały dystans jednego okrążenia biegnąc za flagą papieską, niesioną przez Samorząd Uczniowski. Później rozegraliśmy biegi sztafetowe między klasami III – IV, V- VI, VII – VIII. Wprowadzona była rywalizacja, która potrzebna jest dla młodych ludzi. Największe emocje wywołał Turniej LOLKA, czyli Tytuł Bramkarza Roku i Napastnika Roku. Uczniowie wcześniej nie spotkali się z taką aktywnością sportową, gdzie jedynie wybierany był indywidualny zwycięzca w grze zespołowej. Dla wielu to była niezwykła atrakcja.

W trakcie rozgrywek sportowych trwał I Rodzinny Konkurs na Kremówkę Papieską. Specjalne jury zajęło się degustacją wypieków i ogłoszeniem listy zwycięzców. Nagrody ufundowała Rada Rodziców, której bardzo podobał się ten kulinarny konkurs. Na koniec cała społeczność szkolna z zaproszonymi gośćmi zebrała się na holu szkoły w celu obejrzenia montażu słowno- muzycznego poświęconemu hasłu przewodniemu tegorocznych Dni Papieskich – Blask Prawdy. Uczniowie wystąpili w strojach karmelitańskich oraz w stroju papieskim. Wszystko to po to, by jak najbardziej przykuć uwagę widzów i zachęcić ich do większego zaangażowania. Wyśpiewane były piosenki “Tak to tak nie to nie”, “Kocham, więc nie muszę się bać” czy “Lolek” aktywizujące wszystkich uczestników Apelu.

W trakcie montażu był też czas na poważne i głębokie przemyślenia dotyczące uniwersalnych wartości takich jak; Prawda, Miłość, Wolność. Największą i najbardziej wzruszającą chwilą było odśpiewanie przez wszystkich uczniów pieśni “Barka”. Na koniec obchodów wręczone zostały dyplomy za konkursy: plastyczny pt. ”Blask prawdy”, sportowe pt. I Bieg papieski i Turniej LOLKA, wiedzy pt. Quiz o JPII – z wykorzystaniem kodu QR, kulinarny pt. “Najlepsza Kremówka papieska”. Uczniowie, Rada Rodziców, Nauczyciele i Dyrekcja szkoły bardzo entuzjastycznie wypowiadała się na temat takiego świętowania Dnia Patrona. Szczególnie jak ma się takiego wspaniałego patrona jakim jest św. Jan Paweł II.

Dziękujemy Ci, Janie Pawle II. Prosimy, módl się za nami.

Urszula Czapczyk

Pozostałe artykuły