Bp Mazur: „Jezus pokazuje nam, że jedyną siłą zdolną przemienić świat jest miłość”

„Jezus przyszedł z miłości i pokazuje nam, że jedyną siłą zdolną przemienić świat i człowieka jest miłość. Dlatego w tę dzisiejszą noc otwórzmy się na Boga, który jest miłością, otwórzmy się na drugiego człowieka i pozwólmy się przemieniać” – mówił podczas Mszy świętej pasterskiej w Katedrze pw. św. Wojciecha w Ełku bp Jerzy Mazur.

W homilii biskup ełcki przypomniał, że najważniejszym w Święta Bożego Narodzenia jest spotkanie z Chrystusem w Eucharystii, który pragnie narodzić się w naszych sercach: „Ważnym momentem w życiu chrześcijanina jest bycie razem. Dzisiejszego wieczoru zasiedliśmy razem przy stole wigilijnym, łamiąc się opłatkiem, śpiewając kolędy ale najważniejsze w Bożym Narodzeniu jest pójście do Kościoła aby spotkać się ze Słowem, które stało się ciałem. Moi drodzy, gratuluje wam bo wybraliście tą najważniejszą cząstkę. Jesteście na Eucharystii aby spotkać się z Nowonarodzonym Chrystusem. On narodził się ponad dwa tysiące lat temu ale pragnie narodzić się dziś w naszych sercach. Wyrażajmy wdzięczność za Święta Bożego Narodzenia. To święta wdzięczności. Wyrażajmy wdzięczność za to, że Jezus przyszedł, ogołocił siebie, opuścił niebo i obrał barłogi. Opuścił niebo i narodził się w stajni betlejemskiej To wszystko uczynił dla człowieka i dziś czyni to samo. Jego pragnieniem jest nasze zbawienie, nasze szczęście na ziemi i w życiu wiecznym”

„Jezus przyszedł w niełatwym czasie. Gdy wszyscy byli zajęci spisem ludności, nie chcieli patrzeć na Józefa i Maryję, nie chcieli ich przyjąć w gospodzie. Jedynie stajenka betlejemska dała schronienie. Czy dzisiaj człowiek nie jest zagoniony? Nie ma czasu. To Szatan chcąc człowieka odciągnąć od Boga, od Prawdy wmawia człowiekowi co powinien robić: więcej zajęć, więcej różnych inicjatyw aby nie mieć czasu dla Boga. A kiedy nie ma się czasu dla Boga to nie ma się czasu dla drugiego człowieka. W ten dzisiejszy świat pełen strachu, ataków, nienawiści, gdzie głosi się półprawdę, przychodzi Jezus Chrystus jako światło aby wyprowadzić nas z ciemności do światła, do wolności dzieci Bożych. (…) Wyznawajmy wiarę świadomie i tej wiary nie wstydźmy się bo ona daje nam siłę i nadzieję na przejście przez trudności. Ona daje nam nadzieję na życie wieczne. Żyjmy tą wiarą a będziemy w stanie pokonać wszelkie problemy”.

Biskup Jerzy Mazur nawiązał w homilii również do cierpienia naszych wschodnich sąsiadów z powodu wojny: „Człowiek jest w stanie rozpętać cykl terroru i wojny ale o własnych siłach nie zdoła go zatrzymać. Może uczynić to tylko Bóg, dlatego prośmy Księcia Pokoju aby skruszył serca tych, którzy wywołali wojnę. Jesteśmy też w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, która objawiając się ukazywała drogę do pokoju i dziś też ją pokazuje ale świat jest głuchy na słowa Maryi. Droga do pokoju jest nawrócenie. Droga do przemiany serc jest różaniec. (…) Niech ta modlitwa płynie z tego miejsca i naszych serc” – zachęcał biskup ełcki.

„Będziemy spędzać sporo czasu przy stole. Jakie najczęściej tematy będą poruszane? na pewno Covid, bezpieczeństwo, wojna. A może warto trochę inne tematy poruszyć? Co jest w moim życiu najważniejsze? Może trzeba porozmawiać, odkryć prawdę świąt, oczyścić święta Bożego Narodzenia z reklam, naleciałości, magii. Sensem Bożego Narodzenia jest spotkanie się z Nowonarodzonym w Eucharystii i otwarcie swojego serca na Miłość, która zmienia nas i świat (…) Niech Jezus Chrystus będzie centrum naszego życia codziennego” – zakończył homilię Biskup Jerzy Mazur i życzył zbawienia wszystkim zgromadzonym na uroczystej Mszy świętej.

Po Mszy świętej parafianie mogli przełamać się opłatkiem i złożyć życzenia swoim księżom, sąsiadom i innym zgromadzonym w Katedrze.

Urszula Rychlik

Pozostałe artykuły