Bp Jerzy Mazur: Szukajmy Jezusa z wiarą, odwagą i wytrwałością

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w diecezji ełckiej przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku Orszakom towarzyszy hasło: „Niechaj prowadzi nas gwiazda”.  To ogólnopolska inicjatywa, która już od piętnastu lat pomaga świątecznie przeżyć dzień upamiętniający pokłon Trzech Mędrców, a diecezja ełcka włącza się już po raz 10.

W tym roku za gwiazdą betlejemską w naszej diecezji Orszak przeszedł w Ełku, Rajgrodzie, Przerośli, Płaskiej, Raczkach, Sztabinie, Starych Juchach, Węgielsztynie, Suwałkach, Sejnach, Giżycku, Olecku, Gołdapi, Wiżajnach, Świętajnie, Filipowie, Krasnymborze, Wigrach i w Lipsku.

W ełckim Orszaku wśród licznie zgromadzonych wiernych podążał bp Jerzy Mazur, biskup ełcki wraz z Tomaszem Andrukiewiczem, prezydentem miasta Ełku, przedstawicielami władz samorządowych. Trzej Królowie z licznie towarzyszącym orszakiem podążali do ełckiego Betlejem, aby pokłonić się Jezusowi. W drodze napotykali liczne przeszkody. Nieustannie towarzyszący diabeł szukał okazji, aby odwieść od osiągnięcia celu. Można powiedzieć, że i pogoda nie zachęcała do dłuższych spacerów, bo po dniach cieplejszych, w dniu dzisiejszym mróz dał się uczestnikom we znaki. Tym większe słowa uznania należą się tym, którzy wytrwali do końca i w kościele pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Ełku znaleźli Jezusa, oddali Mu pokłon.

Bp Jerzy Mazur wyrażając wszystkim uczestnikom oraz organizatorom wdzięczność zwrócił uwagę, ze w centrum dzisiejszej uroczystości jest Jezus Chrystus, który przyszedł na świat, aby zbawić wszystkich ludzi. Trzej Mędrcy w Betlejem reprezentują nas wszystkich. Dlatego też, biorąc udział w Orszaku, zadajmy sobie pytanie, które zadali Mędrcy: „Gdzie jest Nowonarodzony?”

„Obyśmy szukali Jezusa z wiarą, odwagą, wytrwałością. Dla nas i dla drugiego człowieka tą gwiazdą, która prowadzi do Jezusa, winien być każdy ochrzczony. Bądźmy i my taką gwiazdą dla innych, a od Mędrców uczmy się odwagi, pokory i wytrwałości. Oni rozpoznali w tym Dziecięciu – Mesjasza, swojego Zbawiciela” – mówił biskup.

Biskup zauważył także: „Idąc w Orszaku uczyliśmy się odwagi Mędrców, ich pokory, wytrwałości, a także zaufania poprzez znaki, które daje nam Bóg. Życzę wszystkim, abyśmy z tego miejsca, gdzie spotykamy się z Jezusem we wspólnocie Kościoła, wyszli jak Trzej Mędrcy przemienieni i wrócili odmienieni do swoich rodzin, swoich domów. Niech prowadzi nas gwiazda. Bądźmy taką gwiazda dla drugiego człowieka”- mówił hierarcha.

Biskup przypomniał uczestnikom, że ten dzień jest także Dniem Misyjnym. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w dzisiejszą uroczystość przeprowadza akcję Kolędników Misyjnych. W tym roku przeprowadzona zbiórka wesprze dzieci z Papui Nowej Gwinei. „Niech ten Orszak przypomina, że winniśmy iść i głosić Chrystusa dla innych. Niech ten Orszak umacnia także naszą wiarę i przypomina nam, że jesteśmy misjonarzami i misjonarkami” – mówił bp Mazur.

Słowa podziękowania uczestnikom wyraził również Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku. Życzył, abyśmy zawsze potrafili odnajdywać właściwą drogę, tak jak Trzej Mędrcy, którzy podążali za gwiazdą, by odnaleźć Jezusa. „Jak Trzej Mędrcy podążali do celu za gwiazdą, tak i my dążmy do celu” – mówił prezydent miasta.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przygotowało jasełka. Na zakończenie uczestnicy wspólnie odmówili różaniec w intencji pokoju. Dzieci otrzymały również słodycze. 

Głównym organizatorem Orszaku Trzech Króli w diecezji ełckiej jest Akcja Katolicka, która do współpracy angażuje także inne podmioty: władze samorządowe, Caritas Diecezji Ełckiej, społeczność szkolną, harcerzy, wspólnoty parafialne. Z każdym rokiem coraz więcej osób włącza się w przygotowania Orszaku. Nad bezpieczeństwem czuwała Policja. Ełcki Orszak patronatem honorowym objął bp Jerzy Mazur, biskup ełcki oraz Tomasz Andrukiewicz, prezydent miasta Ełku.

Monika Rogińska

Pozostałe artykuły