O Kociołku Szlacheckim, który tęsknił za Gietrzwałdem

Tęsknota

Jest taka parafia na Mazurach, która była tak samo nieznana, jak nieznany był Nazaret. Znajduje się między Piszem, a Orzyszem i nazywa się Kociołek Szlachecki. Podobnie jak w Nazarecie Maryja ma swój dom, tak i w Kociołku ma swój dom. Od 1987 roku parafia ta cieszy się wezwanie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Ksiądz Proboszcz i parafianie kochają od zawsze swój Kociołek, ale ciągle była gdzieś tęsknota za Gietrzwałdem. Chcieliby jeździć do Gietrzwałdu codziennie, ale oczywiste było, że nie mogli. Pewnego dnia, z tej tęsknoty, zrodziła się w ich sercach myśl, że byłby to ogromny dar od Pana Boga, gdyby Kociołek dostał choć kawałek tego klonu, na którym Basia Samulowska i Justyna Szafryńska widziały Maryję Niepokalaną, od czerwca do września 1877 roku, i to aż 160 razy.  

Ta myśl i pragnienie to owoc wsłuchiwania się w głos Maryi i rozeznawania  w modlitwie, która nasiliła się po pielgrzymce z czerwca 2022 roku do Gietrzwałdu, w której uczestniczyli parafianie z Kociołka. To pragnienie dojrzewało w ich sercu do jesieni 2022 roku gdy Maryja przynagliła ich by iść z tym do Księdza Proboszcza. Jak pomyśleli, tak szybko pobiegli do swojego Proboszcza, aby opowiedzieć mu o tych gorących pragnieniach.

Ksiądz Proboszcz wysłuchał parafian, westchnął głęboko  i pomyślał, że nie będzie łatwo sprowadzić do parafii cząstkę tego klonu. Wiedział doskonale, że żadna parafia na świecie nie ma tego klonu, z wyjątkiem parafii w Gietrzwałdzie i Sióstr Służek w Mariówce, które dostały przed laty ten skarb, bo bardzo zasłużyły się dla gietrzwałdzkiego sanktuarium. Niedługo Proboszcz pozwolił swoim pochmurnym myślom zajmować mu uwagę, bo szybko myśli jego rozpromieniły się. Przypomniał sobie, ile to razy Matka Boża załatwiała dla parafii sprawy po ludzku niemożliwe. „Przecież dla Pana Boga nie ma nic niemożliwego!” – powiedział Ksiądz Proboszcz do parafian i natychmiast zabrał się do działania, a parafianie prosili Matkę Bożą, żeby mu pomogła. W końcu nie wiedzieli już, czy Matka Boża pomaga proboszczowi, czy proboszcz Matce Bożej, bo bardzo szybko dotarła do nich radosna wiadomość, że kawałeczek gietrzwałdzkiego klonu Księża Kanonicy Regularni ofiarują parafii w Kociołku.

– Wsłuchani w Słowo

Przez całe dwa miesiące parafia czekała w modlitwie prośby i dziękczynienia na gietrzwałdzki klon i na rekolekcje, które spod tego klonu miał wygłosić ksiądz Kanonik Regularny z prastarego zakonu świętego Augustyna, opiekującego się Sanktuarium Objawień Matki Bożej na Świętej Warmii.

I stało się, 5 marca Roku Pańskiego 2023, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, Ksiądz Proboszcz Tomasz Masłowski z kanonikiem gietrzwałdzkim, Księdzem Jarosławem Klimczyk CRL, wnieśli razem do świątyni w Kociołku piękny relikwiarz z cząsteczką drzewa, które świadkiem było wszystkich spotkań Maryi z Justynką i Basią. Ta uroczystość działa się na Mszy Świętej – sumie. Lud mazurski kochający Maryję bezgranicznie, tłumnie przyszedł na Mszę, ku wielkiej radości Księdza Proboszcza. Tego dnia rozpoczęły się rekolekcje. Ksiądz Kanonik Regularny barwnie mówił o Maryi i Gietrzwałdzie. Zaprosił lud pod gietrzwałdzki klon, aby pod nim słuchać Słowa Bożego, a wszyscy prosili Maryję, żeby pomagała Słowo zrozumieć i przyjąć do serca. Piękne było Słowo w tych dniach. Opowiadało o miłości Ojca niebieskiego, o tym, że jest miłosierny, a jego miłosierdzie jest jak łono matki, które hebrajczycy nazywali „rahamim”. I wszystkim dobrze się słuchało świętych Pism, bo pod klonem czuli się jak pod płaszczem Maryi.

Od tych dni Gietrzwałd przybliżył się do Mazur. Teraz, wszyscy tęskniący za Maryją, i Mazurzy, i żeglarze, i z Polski, i z Niemiec, i z całego świata, mogą zajść do kociołkowego kościoła, aby w ciszy świątyni usiąść pod klonem i posłuchać Maryi, która czyta święte Pisma.

A tę historię opisał i nieznacznie ubarwił, rekolekcjonista w Kociołku i świadek tych wydarzeń, kanonik regularny z Gietrzwałdu, Ksiądz Jarosław.

Zapraszamy do naszego kościoła w Kociołku Szlacheckim by doświadczyć nie tylko bliskości Słowa Bożego ale bliskości też Nazaretu i ciszy gietrzwałdzkiego klonu, który był świadkiem Orędzia Maryi.

MODLITWA PROŚBY DO MATKI BOŻEJ GIETRZWAŁDZKIEJ

Matko Niebieskiego Pana, Lekarko dusz i ciał ludzkich,

Pani Gietrzwałdzka,

Ty która wsławiłaś Gietrzwałd Swoją obecnością,

racz wejrzeć na mnie łaskawym wzrokiem

i uproś u Swego Syna Jezusa Chrystusa

tak bardzo potrzebne mi łaski …

Przyjdź, Litościwa i Miłosierna Pani Niebios,

z pomocą moim prośbom i postanowieniom.

                       Amen.

Ks. Jarosławem Klimczyk CRL

Adam Sobolewski

Pozostałe artykuły