Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem odbył się w Suwałkach

W 2016 r. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach był inicjatorem społecznej inicjatywy na rzecz poszanowania życia poczętego. Za inicjatywą kryje się uhonorowanie pamięci dzieci utraconych,  odpowiedzialność za drugiego człowieka, poszanowanie godności od chwili poczęcia do naturalnej śmierci oraz wrażliwość na problemy małżeństw i rodzin.

 Jej efektem było formalne uregulowanie przez samorząd miejski kwestii pochówku dzieci zmarłych na skutek poronień lub innych tragicznych okoliczności, które bezimiennie były pozostawiane w szpitalu w Suwałkach.  Od tego czasu każde dziecko utracone  w Suwałkach ma godne miejsce na cmentarzu.

Pogrzeb dzieci zmarłych przed narodzeniem spełnia potrójną rolę. Po pierwsze dzieci zmarłe na skutek poronienia  mają swój grób, w pełnym tego słowa znaczeniu, po drugie jest to symboliczne miejsce modlitwy dla rodziców, którzy utracili dziecko dużo wcześniej i nie wiedzą co się z nim stało, po trzecie jest to forma zadumy dla osób, które nie są do końca przekonane o tym,  że z człowiekiem mamy do czynienia od momentu poczęcia.

 W latach 2016-2023 r. zorganizowano 25 pochówków dla 606 dzieci  utraconych.

Ostatni pochówek odbył się 24 marca 2023 r. w dniu  Narodowego Dnia Życia.Mszy Świętej odprawionej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach przewodniczył ks. dr Dariusz Zalewski Biskup Pomocniczy Diecezji Ełckiej. Do grobu na cmentarzu przy ul. Reja w Suwałkach złożono ciała 23 dzieci.

Wychodząc naprzeciw rodzicom w kryzysie Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
w Suwałkach opracował ,,Miniporadnik dla rodziców”, którzy utracili dziecko. Ponadto zapewnia bezpłatne wsparcie psychologiczne a pracownicy udzielają wszelkich informacji związanych
z postępowaniem w sytuacji niekorzystnego zakończenia ciąży. Istnieje również możliwość powołania grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach

Pozostałe artykuły