Droga Krzyżowa ulicami Ełku

Dla nas, będących na drodze do zbawienia, nauka krzyża jest mocą Bożą” – mówił bp Jerzy Mazur na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej ulicami Ełku.

W piątek, przed Niedzielą Palmową, ulicami miast diecezji ełckiej przeszli wierni w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu pasyjnemu w Ełku przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki a udział wziął również bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy oraz mieszkańcy Ełku i okolic.

Rozpoczęcie nabożeństwa miało miejsce na Placu Jana Pawła II, skąd wierni wyruszyli rozważając stacje męki Pana Jezusa. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli przedstawiciele z jedenastu ełckich parafii, delegacje wspólnot, seminarzyści, siostry zakonne oraz służby mundurowe, leśnicy, myśliwi i władze samorządowe. W tym roku niesiono krzyż, który był w ołtarzu papieskim podczas pielgrzymki Ojca Świętego do Ełku.

Rozważania były oparte o nauczanie św. Jana Pawła II w kontekście codziennych zmagań, które przygotowała i poprowadziła młodzież. Straż honorową przy krzyżu podczas Drogi Krzyżowej pełnili Rycerze św. Jana Pawła II i harcerze z pochodniami. Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej w Ełku.

Nabożeństwo zakończyło się w ełckim sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność uczestnikom za modlitwę i świadectwo wiary. „Idąc ulicami naszego miasta, rozważaliśmy stacje drogi krzyżowej. „Wyrażaliśmy nie tylko naszą wiarę, ale ewangelizowaliśmy poprzez świadectwo. Św. Jan Paweł II w 1984 r., kiedy przekazał krzyż młodym ludziom powiedział: „Drodzy młodzi, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam Krzyż Chrystusa! Nieście go po całej ziemi jako znak miłości Pana Jezusa do całej ludzkości i głoście, że Jezus jest Jedynym Zbawicielem świata”. Dzisiaj dziękujemy wam młodzi, że niejako wypełniacie ten testament i każdego roku organizujecie nabożeństwo Drogi Krzyżowej” – podkreślił bp Jerzy Mazur.

Nawiązując do nieustających ataków na osobę św. Jana Pawła II, bp Mazur powiedział, że także w czasie tego nabożeństwa stajemy w obronie prawdy o św. Janie Pawle II. „Św. Jan Paweł II da sobie radę, on jest w Niebie, ale boję się o nas, bo to jest uderzenie w nas ludzi wierzących, w Kościół, w rodzinę, w naszą Ojczyznę. Nie pozwólmy odebrać sobie punktu oparcia, tego wielkiego moralnego autorytetu. Niech jego nauczanie pomoże nam i młodemu pokoleniu bardziej poznawać jego wielkość. On był gigantem w wierze” – mówił biskup.

„Dzisiaj, kiedy tak bardzo oczerniany, opluwany jest św. Jan Paweł II nie możemy milczeć i patrzeć obojętnie. Stawajmy w obronie prawdy o św. Janie Pawle II z różańcem w ręku, ponieważ tą bronią możemy pokonać wszelkie zło i wyprosić pokój” – zachęcał do modlitwy hierarcha.

Bp Mazur podkreślał, że aby zrozumieć naukę krzyża, trzeba przejść wiele doświadczeń. „Św. Jan Paweł II codziennie stawał przed Ukrzyżowanym, by uczyć się nauki i mądrości Krzyża, by nią żyć i uczyć innych. „W tym znaku zwyciężysz”. To nam przekazał św. Jan Paweł II w Wielki Piątek, na parę dni przed śmiercią. Przy XII stacji Drogi Krzyżowej wziął krzyż w swoje ręce i wtulił się w niego, jakby chciał nam powiedzieć: trzymajcie się krzyża a nie zginiecie na drogach naszej Ojczyzny, Europy i świata” – wyjaśniał biskup.

Po zakończeniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaprosił wszystkich do udziału w zbliżającej się Nowennie przed Świętem Bożego Miłosierdzia oraz na uroczystą Mszę św. odpustową, która odbędzie się 16 kwietnia o godz. 15.00 w Sanktuarium.

Natomiast 2 kwietnia, w Niedzielę Palmową o godz. 14.30 spod ełckiej katedry wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem i palmami na Plac Jana Pawła II. Uczestnictwo i modlitwa w niej jest manifestacją w obronie prawdy o św. Janie Pawle II.

Monika Rogińska

Pozostałe artykuły