Pogrzeb Siostry Heleny Gorajewskiej – Franciszkanki Rodziny Maryi

Siostra Helena Gorajewska przyszła na świat 4 stycznia 1921 r. w Żarnowie, w powiecie augustowskim; jej rodzicami byli Teofil i Ludwika, z domu Michniewicz. Do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi wstąpiła 8 września 1937 r. w Augustowie. Siostra Helena była zatem szczególnym świadkiem historii: tej bardzo trudnej i tak bardzo bolesnej związanej z okresem II wolny Światowej, a była też świadkiem odradzania się naszej Ojczyzny. Zawsze wierna Bogu, rozmiłowana w Nim i w Najświętszej Maryi Pannie, oddana Zgromadzeniu i jego dziełom.

Siostra Helenka bardzo kochała Matkę Bożą i św. Józefa; praktycznie nie rozstawała się z Różańcem. Bardzo towarzyska, rodzinna, radosna, chętnie dzieliła się swoimi przeżyciami. Na ostatnie lata życia został jej przydzielony szczególny „obowiązek”: miała modlić się o powołania do Zgromadzenia. Jej ulubionym powiedzeniem było: „Pan Bóg ma więcej niż rozdał”i mówiła to z wielkim przekonaniem i pewnością, że Bóg wszystkiemu zaradzi. Wiele też modliła się za kapłanów, siostry zakonne, których też miała w swojej rodzinie.

W 2021 roku  Siostra obchodziła Jubileusz swoich setnych urodzin. Siostra została wezwana do Królestwa Niebieskiego w pierwszy piątek miesiąca, przeżywszy 102 lata i 4 miesiące; w tym 86 lat  w życiu  zakonnym. Zmarła 5 maja 2023 roku. Jej pragnieniem było odejść w maju, miesiącu poświęconym szczególnej czci Matki Bożej. Bóg spełnił to pragnienie i w przeddzień pierwszej soboty miesiąca, Siostra pożegnała się z tym światem i wróciła do Domu Ojca.

Uroczystościom pogrzebowym śp. Siostry Heleny Gorajewskiej przewodniczył Biskup Jerzy Mazur, Biskup Ełcki. Msza Święta pogrzebowa została odprawiona 8 maja 2023 r. o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Studzienicznej. Ksiądz Biskup w wygłoszonym słowie podkreślił czym w swoim codziennym życiu odznaczała się siostra Helena: radość, rozmodlenie, troskę o wspólnotę zakonną, wielkiego ducha, rozmiłowanie się w Eucharystii. Ciało Siostry zostało pochowane na cmentarzu parafialnym w kwaterze Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

ks. MG

Pozostałe artykuły