Diecezjalny Dzień Młodzieży w Piszu

Za nami tegoroczny, Diecezjalny Dzień Młodzieży Diecezji Ełckiej. Gospodarzem spotkania był Pisz. To kolejne spotkanie w takiej skali, na które przybyło ponad trzy tysiące młodych ludzi. Spotkaniu towarzyszyły: adoracja Najświętszego Sakramentu, świadectwa, katecheza oraz Msza Święta, której przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W tym roku Diecezjalny Dzień Młodzieży wpisuje się w bezpośrednie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (Lizbona 2023), którym przyświeca hasło: Maryja wstała i poszła z pośpiechem.

Koncert profilaktyczny o nazwie „Ku wolności” zagrali Wyrwani z Niewoli. „Chcemy przede wszystkim ukazać młodym ludziom piękno życia w wolności od wszelkich form uzależnień w oparciu o chrześcijańskie wartości, dlatego głosimy świadectwo życia z perspektywy osoby uzależnionej poparte autorskimi utworami hip-hopowymi” – mówi Piotr Zalewski, współzałożyciel zespołu.

Grupa od kilku lat zajmuje się działalnością profilaktyczną wśród dzieci i młodzieży, chcąc ukazać im świat w którym można żyć bez narkotyków, alkoholu, przemocy, pornografii, etc. Osobiście mieli okazję poznać destrukcyjny wpływ świata w którym chcieli żyć bez zasad, a w imię źle pojmowanej wolności stali się zakładnikami własnych, negatywnych przywiązań. Dzisiaj jak mówi sama nazwa ich formacji są wyrwani z niewoli. Jak podkreślają „wyszli z cienia śmierci i dają nadzieję innym”. „W trakcie naszego koncertu mówimy młodym ludziom o trwałych wartościach wynikających z dekalogu, dzielimy się z nimi świadectwem nawrócenia”  – stwierdza drugi członek zespołu, Jacek Zajkowski.

Konferencję do młodych wygłosił ks. dr Piotr Jarosiewicz, duszpasterz młodzieży diecezji drohiczyńskiej. Człowiek wielu talentów, katecheta, rekolekcjonista. Prowadzi aktywnie kanał ewangelizacyjny na TikToku, jest też autorem wielu książek. W swoim porywającym słowie przeprowadził przybyłą młodzież przez to, co przeszli Izraelici z Egiptu ku Ziemi Obiecanej. „Na pustyni Bóg karmił ich manną i ona miała 3 smaki. Pierwszy: była bez smaku – czasem sakramenty nie mają dla nas smaku. Ale ważne jest to, byśmy się nimi karmili pomimo braku smaku Boga. Dalej manna miała smak: jak mleko i miód – zaczynała powoli smakować i dalej manna miała smak taki, jaki każdy chciał by miała. Każdy z was z czymś do Pisza przyjechał, każdy ma swoją drogę i na tej drodze Bóg chce się z nim spotkać i dać mu osobiste doświadczenie” – mówił do młodych  ks. Jarosiewicz, który jednocześnie zaprosił młodych do „smakowania Boga w Sakramentach – Spowiedzi i Eucharystii”.

Młodzi mogli usłyszeć jak Jezus działa w życiu Natalii – dziewczyny z TikToka, która przyjechała ponad 400 km do Drohiczyna na spowiedź. Bóg w sakramentach dał jej dar uzdrowienia. „To dzięki Niemu moje życie jest inne. To On może prawdziwie uzdrowić i to nieustannie czyni. Dziś mogę chodzić, cieszyć się życiem i grać w piłkę” – stwierdziła Natalia.

Msza św. na placu przed świątynią parafii pw. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej była centralnym punktem obchodów spotkania młodych. Na placu obecna była replika krzyża Światowych Dni Młodzieży, który towarzyszy diecezjalnym spotkaniom już od kilku lat.

W homilii Biskup ełcki podziękował młodym ludziom, że wstali z kanapy, podjęli trud, wyruszyli w drogę i przyjechali do Pisza. „Jeśli ktoś wyrusza w drogę, już jest uczniem misjonarzem. Jeśli stoisz w miejscu, przegrałeś. Nie baliście się zaryzykować i iść” – powiedział bp Mazur. „Wasze marzenie nazywa się Jezus. To konkretne marzenie, które jest Osobą. Chrześcijaństwo to osoba, która mnie bardzo umiłowała, która pragnie i prosi o moją miłość. Tylko to, co się miłuje, może być zbawione” – dodał.

Ordynariusz opisując ewangeliczną scenę nawiedzenia św. Elżbiety, wskazał na Maryję, jaką na kobietę, która całkowicie zawierzyła Bogu i pozostała Mu wierna we wszystkim i wciąż uczy nas odwagi oraz zdecydowania w odpowiedzi na głos Boga.

„Wszyscy jesteśmy zachęceni do wstawania, do wyruszania w drogę, by służyć, by nieść Jezusa innym (…) Maryja dała Elżbiecie to, co miła najcenniejsze. Przyszła do niej z Mesjaszem. Tak też my w mocy Ducha Św. nieśmy do innych to, co najcenniejsze – obietnicę zbawienia i Jedynego Zbawiciela świata. Bądźmy świadkami Jezusa w rodzinach, szkołach, parafiach, miejscach przebywania, w naszej Ojczyźnie i aż po krańce ziemi” – apelował do młodych Ordynariusz ełcki.

„Wyrażajmy dziś Bogu wdzięczność i uwielbienie za dar życia, dar wiary, dar bycia razem (…) Bądźcie odważni, nie bójcie się otworzyć przed Nim swego serca, nie bójcie się powiedzieć Jezusowi, że jesteście gotowi służyć Bogu i ludziom, nie wstydźcie się Chrystusa, nie dajcie sobie zabrać Jezusa” – dodał.

Dziś również Kościół Ełcki przez posługę bp. Jerzego Mazura, w obecności biskupów z Papui Nowej Gwinei: bp. Józefa Roszyńskiego i bp. Walentego Gryka oraz bp. Krzysztofa Białasika z Boliwii, dokonał liturgicznego posłania Aleksandry Dźwilewskiej misjonarki świeckiej pochodzącej z diecezji ełckiej (Olecko), którą Duch Święty powołał do dzieła misyjnego. Dnia 23 kwietnia 2023 r. w Gnieźnie otrzymała ona krzyż misyjny, a dziś została posłana do Ekwadoru. „Dziś dziękuję Bogu za dar życia i powołania misyjnego. On wie co robi  i wie jak ustawić moje życie, pomimo moich planów i zamierzeń” – dzieliła się radością powołania Aleksandra.

Po Mszy św. Czcigodnemu Jubilatowi, bp. Jerzemu Mazurowi, zostały złożone życzenia z racji 25. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej. „Zawsze bądź z młodzieżą i dla młodzieży, a na pewno Cię nie zawiedziemy”  – życzyli reprezentanci zgromadzonych młodych.

Należy nadmienić, iż diecezja Ełcka w tym roku przeżywa  III Kongres Ruchów, Wspólnot i Stowarzyszeń Kościelnych. Stacja Dziecięca już miała miejsce 27 maja w Studzienicznej. Przed nami Stacja Młodych i Dorosłych w Ełku – 17.06 i Stacja w Parafiach – 18.06.

Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.

Ks. KZ

Pozostałe artykuły