Nowa chorągiew Rycerzy św. Jana Pawła II w Lipsku

25 czerwca br., J. E. ks. bp Dariusz Zalewski, w Lipsku nad Biebrzą, przyjął ślubowanie nowych rycerzy św. Jana Pawła II i erygował nową chorągiew Matki Bożej Anielskiej.

W uroczystości wzięli udział min.: ks. kapelan generalny Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II – ks. Jarosław Glonek, ks. kapelan chorągwi św. Jana Pawła II w Ełku – ks. Tadeusz Białous i Generał Zakonu – Krzysztof Wąsowski wraz z rycerzami.

Do ślubowania przystąpiło 27 kandydatów. Mężczyźni ci, w różnym wieku i stanie cywilnym, przyjęli szatę zakonną, złożyli przyrzeczenia oraz otrzymali pektorał rycerski, różaniec i błogosławieństwo biskupa Dariusza.

Rycerze wypowiedzieli rotę ślubowania na klęczkach. Zapewnili m.in., że zamierzają propagować nauczanie Jana Pawła II, że nie będą szczędzić sił w pomocy słabym i potrzebującym oraz pragną służyć Kościołowi katolickiemu i swojej Ojczyźnie.

Zgromadzeni w lipskim sanktuarium wierni nagrodzili oklaskami nowo przyjętych w szeregi zakonu. Na okrzyk „Vivat Jezus!” rycerze odpowiedzieli „Totus Tuus”.

Zakon Rycerzy Jana Pawła II – Ordo Militiae Ioannis Pauli II – działa w Polsce od 2012 roku.

Strojem oficjalnym Zakonu są czarne mantule (płaszcze) ze znakiem krzyża i literą M (jak Maryja). Raz w miesiącu rycerze spotykają się w swojej parafii na lekturze patronalnej tekstów św. Jana Pawła II, wspólnie z parafialnym kapelanem. W Lipsku został nim ks. Waldemar Sawicki.

ks. kan. Waldemar Sawicki
Proboszcz w Lipsku

Pozostałe artykuły