Z Chrystusem wypoczywa się najlepiej

W pierwszą sobotę lipca w diecezji ełckiej zainaugurowano „Lato z Chrystusem na Mazurach”. XIV edycja wydarzenia ewangelizacyjno-modlitewnego miała miejsce na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku. Mieszkańcy Giżycka wraz z  pielgrzymka rowerowa z Suwałk oraz turystami zgromadzili się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, aby Panu Bogu powierzyć czas letniego wypoczynku.

Ks. dr Zbigniew Chmielewski, kustosz sanktuarium św. Brunona w Giżycku i moderator miasta, witając zgromadzonych na Wzgórzu zauważył, że „Lato z Chrystusem na Mazurach jest szczególnym czasem. Bez Jezusa tak naprawdę nie jest możliwe rozpoczęcie czegokolwiek” – mówił kapłan.

W homilii bp Zalewski, zwracając się do zgromadzonych, a także pamiętając o żeglarzach, pływających po Niegocinie i mazurskich jeziorach przypomniał, że odpoczywać najlepiej jest z Chrystusem. Mówił: „Jednym z elementów dobrego wypoczynku jest: powiedzieć wszystko Jezusowi. Jemu opowiedzieć historię swojego życia. Zatrzymać się, żeby zreflektować na jakim etapie życia jestem, która drogą idę, co robię? Co mi się udało, a co jest moja porażką, w jakim siedzę grzechu. Wakacje temu sprzyjają”.

Nawiązując do Ewangelii, biskup zauważył, że tak jak apostołów, również i nas Jezus zaprasza na pustynię, abyśmy zmierzyli się ze swoimi słabościami, żebyśmy zobaczyli co jest grzechem w naszym życiu, co nas przytłacza, z czym trudno nam sobie poradzić, od czego uciekam. „Jezus zachęca nas, abyśmy zmierzyli się z tym co przeżywamy. Dla niektórych wakacje, czas urlopu jest kolejną możliwością ucieczki od problemów w domu, w małżeństwie, w pracy, a to nie jest odpoczynek” – zaznaczył biskup.

„Mamy iść na pustynię, by się wzmocnić. By nauczyć się dobrze wykorzystywać swój czas. Aby wakacje nie były kolejnym sposobem ucieczki od naszej rzeczywistości. Chrześcijanin  nie ma wakacji od wiary, od Jezusa. Aby ci, których Bóg postawił na mojej drodze  rzeczywiście mogli ze mną wypoczywać, a nie przeżywać kolejne drogi krzyżowe. Prośmy Chrystusa, aby nas prowadził po wakacyjnych szlakach” – wyjaśniał bp Zalewski.

Bp Dariusz Zalewski zachęcał, aby żyć Eucharystią i dawać świadectwo innym. „Udział we Mszy św. jest umocnieniem do opierania się złu. Swoim życiem, zwłaszcza tym, którzy może jeszcze nie potrafią wypoczywać pokazujmy, że z Chrystusem wypoczywa się najlepiej.”

Oprawę muzyczną Mszy św. poprowadził zespół „Betania”. W pomoc przy zorganizowaniu tego wydarzenia włączyli się wierni z giżyckich parafii wraz z duszpasterzami, Burmistrz Miasta Giżycko oraz żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego.

Po Eucharystii uczestnicy zgromadzili się na wspólnej agapie. W sanktuarium św. Brunona w Giżycku, 12  lipca odbędzie się uroczystość św. Brunona z Kwerfurtu, współpatrona diecezji ełckiej.

Pozostałe artykuły