Zapraszamy na Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej

Wakacje sprzyjają również poznawaniu lokalnych atrakcji i dziedzictwa, które wiążą się z miejscem zamieszkania. Piękne tereny północno-wschodniej Polski można przemierzać na różne sposoby. Zachęcamy do wędrówki trzema Szlakami Papieskimi. Możecie doświadczyć tu piękna przyrody, spotkać gościnnych i skromnych mieszkańców, poznać intrygującą historię tych ziem oraz dzieje Polski. W tym szczególnym otoczeniu macie możliwość odbyć jeszcze jedną intrygującą podróż – wędrówkę do swojego wnętrza w poszukiwaniu sensu i celu życiowej drogi. Zapraszamy na pielgrzymi szlak, gdzie Waszym przewodnikiem będzie św. Jan Paweł II – Ojciec Święty, człowiek, którego Polacy uwielbiali za życia i nadal otaczają czcią. W jego nauczaniu możemy odkryć wskazania na dobre i święte życie.
To właśnie na tych terenach w latach swojej młodości lubił wypoczywać ks. Karol Wojtyła z gronem przyjaciół i znajomych. Czasem trudno uwierzyć, że przyszły papież, na ziemi diecezji ełckiej – pływał kajakiem, wędrował z plecakiem, mieszkał w namiocie, rozmawiał z ludźmi i modlił się. Innymi słowy, praktykował zdrowy tryb życia, znajdował wytchnienie w urokliwych zakątkach.
A jako papież, podczas pielgrzymki wspominał swój czas wypoczynku, ale też powierzył nam ważne zadanie. Mówił: „Ja tu u was byłem. Pilnujcie mi tych szlaków”. Dzisiaj staramy się spełnić to posłanie. Na swej drodze spotykamy ciągle nowych, wspaniałych ludzi, których zapraszamy do wspólnej wędrówki, do duchowej pielgrzymki. Zapraszamy także i Ciebie na Szlaki Papieskie Diecezji Ełckiej.

Pierwszy z nich to Szlak Papieski Tajemnice Światła. Trasa liczy około 170 km i prowadzi przez malownicze miasta i wioski, Puszczę Augustowską, rezerwaty przyrody oraz Wigierski Park Narodowy. Pielgrzymowanie tym szlakiem jest szczególną okazją do poznawania Boga, historii i przyrody naszej pięknej ziemi mazurskiej, augustowskiej, sejneńskiej i suwalskiej. Poszczególne etapy tego Szlaku Papieskiego można pokonywać przez cały rok, wędrując pieszo, jadąc konno, rowerem, quadem czy motorem, a zimą – nawet na nartach. Ważne jest, aby przemierzając te przepiękne okolice, znaleźć czas na rozważanie wielkiego przesłania, jakie zostawił nam św. Jan Paweł II w Tajemnicach Światła.

Kolejna propozycją jest Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia. Trasę tego szlaku wyznaczył spływ kajakowy, który ks. Karol Wojtyła rozpoczął wraz z młodymi naukowcami krakowskiego środowiska akademickiego w dniu 19 lipca 1954 roku. W spływie tym wzięło udział 9 osób, które wraz z Wujkiem (jak nazywano wówczas Karola Wojtyłę) do augustowskiej mety dopłynęło szczęśliwie w dniu 31 lipca 1954. Trasa szlaku kajakowego liczy ponad 140 kilometrów i jest jedną z najpiękniejszych w Polsce. Wiedzie z jeziora Wigierskiego, poprzez niezwykle malowniczą i zmienną rzekę – Czarna Hańcza, Kanał Augustowski aż do Augustowa – Studzienicznej. Ważne jest, aby przemierzając te przepiękne okolice, znaleźć czas na rozważanie przesłania jakie św. Jan Paweł II pozostawił nam w swoich wielkich Aktach – Tajemnicach Zawierzenia.

Natomiast Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia prowadzi z Krutyni do Pisza. Trasa trzeciego w Diecezji Ełckiej Szlaku Papieskiego upamiętnia spływ kajakowy ks. Karola Wojtyły z 1957 r. Na przełomie lipca i sierpnia – wraz z grupą 26 młodych naukowców krakowskiego środowiska spływali do Sorkwit. Myślą przewodnią całej trasy jest Miłosierdzie Boże i jego ziemscy orędownicy. Szlak wiodący rzeką Krutynią, prowadzący przez urokliwe strugi i piękne jeziora jest jednym z najpopularniejszych tras kajakowych na Mazurach. Jest to również jeden z najatrakcyjniejszych szlaków wodnych w Polsce.

Zapraszamy do korzystania ze Szlaków Papieskich Diecezji Ełckiej. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych www.centrumelk.pl/szlaki-papieskie/ ; www.caminojp2.pl oraz www.szlakiemjp2.pl (można zeskanować kody QR)

Ks. Dariusz Konopko
Dyrektor
Centrum Oświatowo – Dydaktycznego
w Ełku

Pozostałe artykuły