Do Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji

Uroczystość odpustową Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji ełckiej przeżywano w niedzielę 27 sierpnia 2023 r. Bp Jerzy Mazur, biskup ełcki z radością mówił: „jako pielgrzymi otrząsnęliśmy się ze strachu covidowego i mówimy do siebie nawzajem: „serce ciągnie do Maryi”, a do Matki Bożej mówimy: „jesteśmy”.  

Już tradycyjnie w tym dniu były organizowane piesze pielgrzymki do parafii, którym patronuje Matka Boża Częstochowska, jako dziękczynienie za łaski wypraszane szczególnie podczas XXXI Pieszej Diecezjalnej Pielgrzymki na Jasną Górę. Z Ełku i okolic do Grabnika wyruszyła bardzo liczna grupa pielgrzymów na czele z bp. Jerzym Mazurem. Natomiast z Ziemi Suwalskiej wierni pielgrzymowali wraz z bp. Dariuszem Zalewskim, biskupem pomocniczym do Żylin, aby uczcić tam Matkę Bożą Częstochowską.

W tym roku pielgrzymi do Matki Bożej Częstochowskiej, która jest czczona w kościele w Grabniku, udali się już po raz 30. Dużą grupę uczestników stanowili pielgrzymi, którzy 11 sierpnia stanęli u stóp Pani Jasnogórskiej oraz duchowi pielgrzymi, którzy towarzyszyli im swoją modlitwą. Na placu przed katedrą w Ełku pątników powitał i błogosławieństwa udzielił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki.

Przed wejściem na szlak pielgrzymi biskup powiedział: „W czerwcu przeżywaliśmy Kongres Ruchów i Wspólnot, którego hasłem były słowa: „Wstańcie, chodźmy”. Dziękuję wam, że wstaliście. Idziemy, aby wielbić Boga jak Maryja. Celem naszej drogi jest spotkanie Jezusa na Eucharystii. Zawierzmy Mu swoje życie. Polecajmy się Maryi, Matce Bożej Częstochowskiej, aby również i w naszych sercach królowała. Byśmy przez Jej Niepokalane Serce znaleźli drogę do Boga”  – zachęcał biskup.

Pielgrzymom z Ełku od lat towarzyszy krzyż i chorągiew Ełckiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Podczas tych jednodniowych rekolekcji w drodze krótką konferencję skierował ks. Krzysztof Kaszuba, kierownik pielgrzymki do Grabnika. Podkreślił znaczenie i rolę dzieł istniejących w diecezji, szczególnie wspierające rodziny i osoby doświadczone chorobą onkologiczną. Najmłodszym dziełem jest grupa p.h.: „Modlitwą w Raka”. Comiesięczne spotkania z Msza św. odbywają się w każdą pierwsza niedzielę miesiąca o godzinie 15.00 w diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ełku. Ks. Kaszuba dzieląc się kilkumiesięcznym doświadczeniem towarzyszenia tak szczególnie cierpiącym osobom mówił: „kiedy na swoje cierpienie, swój krzyż spojrzysz z miłością, gdy ukochasz swój krzyż, doświadczysz łaski spotkania się w tym cierpieniu z Jezusem. Bez krzyża, nie osiąga się nieba” – mówił kapłan.    

Kierownik przypomniał również pątnikom warunki uzyskania odpustu zupełnego. Kapłan Zachęcał, aby korzystać z każdej okazji do spowiedzi oraz zyskania odpustu, bo jest to ogromny dar w drodze do nieba. Opowiedział historię powstania obrazu Matki Bożej, czczonej jako Pani Jasnogórska. 

Wszystkich czcicieli Matki Bożej Częstochowskiej powitał ks. Grzegorz Kunko, który od 1 sierpnia br. został mianowany proboszczem parafii w Grabniku. Zaprosił pielgrzymów i parafian do włączenia się w dziękczynienie za czas bezpiecznego pielgrzymowania na Jasną Górę oraz modlitwę o pokój w Ukrainie, a także o nowe powołania. „Dzisiaj ze szczególnym skupieniem wpatrujemy się w obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ona wskazuje nam na swojego Syna jako jedyną Drogę do Boga.  W takiej ufnej postawie wpatrujmy się w Jej macierzyńskie oblicze, Ona zawsze nas wysłuchuje” – zapewniał proboszcz.

Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W homilii biskup wskazywał na Matkę Bożą jako zasłuchaną w Słowo Boga. „Otwórzmy nasze serca i nasz umysł na słowo, które Bóg kieruje do każdego z nas. Bądźcie wyczuleni na Jego głos. Tak, jak Słowo Boże odmieniło historię świata, może każdego z nas odmienić i zbawić” – mówił biskup.

Nawiązując do wysłuchanej Ewangelii o cudzie w Kanie, bp Jerzy Mazur mówił: „Zauważmy, że Maryja o nic nie prosi Jezusa. Po prostu mówi do Niego: „Nie mają już wina”. Jezus odpowiada: „To nie nasza sprawa”. I ma rację. Nie był ani gospodarzem wesela, ani hurtownikiem win. Maryja nie wiedziała co Jezus zrobi, dlatego do sług powiedziała: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Maryja i dzisiaj zauważa to, czego nam brakuje. Ona widzi zagrożenia, które uderzają w naszą wiarę. I dzisiaj mówi do nas: „Czyńcie cokolwiek wam powie” – wyjaśniał biskup.

Wsłuchując się w to, co Matka Boża do nas dzisiaj kieruje, bp Mazur przypomniał jaki plan ocalenia ludzkości dała nam Matka Boża w Fatimie. „Maryja jako Matka zatroskana z powodu cierpienia swych dzieci objawiła się w Fatimie. Jej orędzie wzywa nas do modlitwy różańcowej o zbawienie dusz i do zmiany stylu życia zgodnego z Ewangelią. Kiedy patrzymy na wojnę w Ukrainie, kiedy widzimy ogrom zła na świecie, są to wyraźne znaki, że musimy podjąć Boży plan ocalenia ludzkości przekazany przez Matkę Bożą w Fatimie” – podkreśla bp Mazur.  

Biskup ełcki podziękował Matce Bożej za wysłuchane intencje i otrzymane łaski podczas trudu pielgrzymiego oraz zawierzył wiernych diecezji ełckiej Jej Niepokalanemu Sercu. Po zakończeniu Eucharystii pobłogosławił dzieci, które wyjątkowo licznie zgromadziły się przy parafialnym krzyżu misyjnym.

Po Mszy św. parafianie wraz z ks. Grzegorzem Kunko, proboszczem, podjęli pielgrzymów ciepłym posiłkiem oraz słodkim deserem. Osoby, które po raz pierwszy uczestniczyły w tej formie uczczenia Matki Bożej Częstochowskiej były pod wielkim wrażeniem atmosfery modlitwy oraz gościnności parafii.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i czuwania nad bezpieczeństwem pielgrzymki dziękujemy. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwały służby OSP Woszczele, OSP Grabnik, Policja, oraz młodzież jako Służba Porządkowa. Grupę Muzyczną stanowiła młodzież z parafii ełckich. Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowała parafia w Grabniku.

mr/ełk

Pozostałe artykuły