Uroczystość konsekracji kościoła parafialnego w Szczepkach

„Przychodzimy dzisiaj, by tę świątynię na zawsze oddać Bogu. Chcemy w tym uroczystym, liturgicznym obrzędzie poświęcić to miejsce wyłącznie Trójjedynemu Bogu” – mówił bp Jerzy Mazur w Szczepkach, gdzie 19 marca 2024 r. odbyła się uroczystość konsekracji kościoła parafialnego.

We wtorek, 19 marca 2024 r., odbyła się uroczystość konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Józefa Oblubieńca w Szczepkach.
Liturgii przewodniczył bp Jerzy Mazur. W koncelebrze wzięło udział ponad 10 księży.
Po rozpoczęciu Mszy świętej, ks. Mieczysław Załuska , proboszcz parafii w Szczepkach, powitał zebranych w świątyni i wprowadził w uroczystość. Następnie przedstawiciele wspólnoty powitali bpa Jerzego Mazura.
Nieodłącznym elementem liturgii poświęcenia świątyni jest odczytanie historii parafii i kościoła, czego dokonał proboszcz.
W homilii, którą wygłosił bp Jerzy Mazur, zostały przypomniane wydarzenia przeżywane przez wspólnotę parafialną.
„Przychodzimy dzisiaj, by tę świątynię na zawsze oddać Bogu. Chcemy w tym uroczystym, liturgicznym obrzędzie poświęcić to miejsce wyłącznie Trójjedynemu Bogu” – mówił bp Jerzy Mazur, który podkreślił także jak ważna jest postawa wdzięczności względem Boga i ludzi.
Do najważniejszych momentów uroczystości należało pokropienie wiernych i murów kościoła wodą święconą, wręczenie księgi Pisma Świętego przedstawicielom wspólnoty, a wreszcie modlitwa poświęcenia połączona z namaszczeniem ołtarza i ścian kościoła krzyżmem świętym, a także okadzenie świątyni, która przez poszczególne obrzędy została oddana na wyłączność Panu Bogu.
Na zakończenie Mszy św., proboszcz parafii, ks. Mieczysław Załuska podziękował wszystkim osobom biorącym udział w uroczystości poświęcenia kościoła.
Wdzięczność wobec Biskupa Ełckiego wyrazili również przedstawiciele parafii.

Parafię fundacji Króla Stanisława Augusta z 24 lipca 1793r. erygował 21 stycznia 1794 r. bp Dawid Pilchowski w Szczebrze. Kościół drewniany zbudowano w Szczebrze w 1787 r. W czasie II wojny światowej spłonął całkowicie. Nową świątynię zbudowano w Szczepkach w 1950 r., ponieważ wieś Szczebra znajdowała się na skraju parafii. Dekretem ks. bpa Juliusza Paetza, Biskupa Łomżyńskiego dnia 30 listopada 1985r siedzibę parafii przeniesiono ze Szczebry do Szczepek.

AT