Spektakl „Ja Jestem z wami” w pełni przygotowań

Trwa Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej. Na uroczystościach można już usłyszeć hymn kongresu. Zapełniają się również listy zgłoszeń na Stację Kongresową Dzieci w Studzienicznej (sobota 18 maja). Dopinane są również sprawy organizacyjne Stacji Młodzieżowej w Giżycku (22 maja). Podczas tych Stacji kongresowych będzie wystawiony spektakl „Ja Jestem z wami”.

Ks. Mariusz Pawlina, reżyser i scenarzysta z radością i uznaniem dla ełckiej młodzieży mówi, że w przygotowanie spektaklu włączyło się 30 osób. – Odpowiedzieli na zaproszenie. To ogromnie cieszy, że  młodzież zaangażowała się i przygotowuje formę ewangelizacyjną dla swoich rówieśników – podkreśla reżyser.

Scenariusz pt. „Ja Jestem z wami” dotyczy Eucharystii, ale jaką konwencję tym razem zaprezentuje nam autor? – Spektakl rozpoczyna się od momentu, kiedy Pan Jezus ustanowił Eucharystię, czyli wydarzeniami z Wieczernika. Następnie ukazuje świętych i błogosławionych, którzy żyli Eucharystią, karmili się Chlebem życia wiecznego i doszli do nieba. Dzisiaj dla nas mogą być wzorem, a patrząc na ich życie widzimy, jak ważna była dla nich Eucharystia. Czerpiąc z ich doświadczenia możemy się wiele nauczyć, m.in. umiłowania Eucharystii, codziennej Mszy św. i wiary, że w Eucharystii jest prawdziwy, żywy Jezus Chrystus, że bez Eucharystii nie odnajdziemy sensu swojego życia. Nie będziemy mieli odwagi pójść za głosem powołania” – wyjaśnia ks. Pawlina.

Mamy wielu świętych i błogosławionych spośród, których autor scenariusza wybrał kilku, których w szczególny sposób chce przybliżyć młodzieży. – Przyglądając się życiu świętych i błogosławionych, wybierałem tych, którzy, jeśli jeszcze nie są, to powinni być bliscy młodym ludziom. Dlatego też wśród nich jest bł. Carlo Acutis, św. Dzieci Fatimskie, bł. Chiara Badano, św. Tarsycjusz, św. Faustyna, św. Jan Paweł II, św. ks. Jan Bosko, św. Stanisław Kostka i Matka Najświętsza, która jest obecna w czasie każdej Eucharystii. Tu nie ma nikogo przypadkowego – zapewnia kapłan.

W tworzeniu scenariusza ks. Mariusz Pawlina starał się o prostotę formy i słowa, żeby przygotowanie spektaklu było możliwe również w realiach małych parafii. – Opierałem się na wyrazistych świadectwach świętych i błogosławionych. Zastosowałem krótką narrację o tym, jak oni doszli do nieba. Czyli takimi punktami odniesienia są święci i błogosławieni oraz Eucharystia. Przygotowaliśmy gotową ścieżkę dźwiękową, która będzie udostępniona. Myślę, że teatr jest dobrą formą w dziele ewangelizacji. Takie działania spotykały się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Dlatego uważam, że mówienie o Eucharystii w taki prosty sposób i w tej formie może zaowocować. To jest dobre – zapewnia ks. Pawlina.

Autorem muzyki tego spektaklu jest Marcin Pyciak z Ełckiego Centrum Kultury. Dużą pomoc w realizacji dźwięku okazała Dyrekcja ECK, której już pragniemy wyrazić wdzięczność. Swojego głosu użyczył m.in. Karol Gnat, prezenter telewizyjny, Piotr Kowalewski, Jolanta Wilczyńska, klerycy z WSD w Ełku i inni, którzy angażują się w życie Kościoła.

– Trudno mi jest na tym etapie powiedzieć, jak udział młodzieży w tym przedsięwzięciu zaowocuje w nich, ale to jest nie tylko zagranie roli, to również wspólna modlitwa, przeżywanie treści eucharystycznych, jak i towarzyszącym nam wszystkim emocji. Przed wystawieniem spektaklu, zaplanowana jest nasza wspólna adoracja. Jestem przekonany, że to jest potrzebne nam, którzy organizujemy to przedsięwzięcie, ale też i całemu zespołowi młodych aktorów, którzy zaangażowali się w to. Naszym celem jest, abyśmy nie tylko pociągali innych do Chrystusa, ale też sami jeszcze bardziej zbliżyli się do Niego. Chcemy się wspólnie z młodzieżą modlić, żeby to nie był tylko teatr – zapewnia reżyser.

Ks. Mariusz Pawlina dodaje, że teatr zawsze miał za zadanie w prosty sposób przekazać ważne sprawy. I myślę, że to nam się uda przekazać. – Już sam fakt, że na nasze zaproszenie młodzi ludzie odpowiedzieli, jest dla nas sygnałem z ich strony, że chcą wejść w temat Eucharystii, chcą pełniej przeżyć czas kongresu. To jest też bardzo ciekawe, że zaangażowała się młodzież, która formuje się już we wspólnotach, ale też i tacy, którzy w nich nie są – dzieli się swoim spostrzeżeniem ks. Pawlina.

W Ełku spektakl „Ja Jestem z wami…” będzie  wystawiony na Placu Jana Pawła II 8 czerwca, w dniu zakończenia peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów oraz upamiętnienia 25. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Ełku.