Stacja Dziecięca Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej

W wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, 18 maja 2024 r., odbyła się Stacja Dziecięca Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej pod hasłem „Ja Jestem z Wami”. Spotkanie dzieci połączone było z dorocznym spotkaniem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci oraz Ogólnopolskim Dniem Dziecka organizowanym przez Caritas Diecezji Ełckiej. Najmłodsi czciciele Matki Bożej z terenu diecezji ełckiej zgromadzili się w Sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej.

Program Stacji Kongresowej Dzieci przygotowali ks. Ryszard Sawicki oraz ks. Dariusz Konopko. Przed przybyciem na miejsce spotkania w Studzienicznej, część dzieci skorzystała z atrakcji, jakim był godzinny rejs po jeziorach augustowskich. Wspólny czas refleksji i radości rozpoczął się od powitania ks. Wojciecha Stokłosy, kustosza sanktuarium oraz modlitwy różańcowej. Następnie przybyli pielgrzymi wysłuchali konferencji eucharystycznej i świadectwa s. Jozueli i ks. Dariusza. Zaprezentowany został spektakl Eucharystyczny „Ja jestem z Wami”, w wykonaniu dzieci i młodzież z terenu diecezji ełckiej. Za przygotowania do spektaklu odpowiedzialni byli ks. Mariusz Pawlina i p. Marta Rózio. Przedstawienie było wprowadzeniem do rozważań i powodem do refleksji nad pięknem Eucharystii, aby najmłodsi z terenu diecezji ełckiej, mogli pewnie wejść w przeżywanie Kongresu i zrozumieli Kim jest Ten, który przychodzi na ołtarzu pod postaciami Chleba i Wina.

Kluczowym punktem spotkania była Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. bp Jerzy Mazur. Biskup Ełcki przywitał dzieci słowami: „(…)Cieszę się, że mogę uczestniczyć wraz z wami w tym wspaniałym wydarzeniu, jakim jest Kongres Eucharystyczny którego hasłem są słowa „Ja jestem z wami” i dopomóc wam w spotkaniu Jezusa obecnego pod postacią chleba i wina”. Biskup Jerzy pytał również zgromadzone dzieci „Czy wy też macie takie pragnienie – być blisko Jezusa? Wzrastać w przyjaźni z Nim? Dzielić się radością spotkania?”, co spotkało się z gromkim „tak!”.

Ksiądz Biskup przypominał również dzieciom moment ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa: „Jezus wybrał chleb i wino, jako znaki swojej obecności wśród nas. Jezus ofiarowuje siebie za nas. Krzyż był Jego ołtarzem” – mówił ordynariusz ełcki. Spotkanie odbyło się w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, a główny celebrans Mszy św.,  razem ze zgromadzonymi przyzywali Ducha Świętego, aby „przyszedł i umocnił wiarę, że jest obecny pod postacią chleba i wina, że jest obecny w Słowie, które nam daje”.

Bp Mazur wspomniał również o tym, jak ważna jest Eucharystia i jakiej jest Jej miejsce w naszym życiu. Także modlitwa różańcowa, przypomina nam obecność dzieci z Podwórkowych Kółek Różańcowych. Różaniec to skarb, który powinniśmy okrywać, jak mawiał św. Jan Paweł II, którego rocznicę urodzin dzisiaj obchodzimy. „Pamiętajmy, kto wierzy, nigdy nie jest sam. Jest z nami Chrystus, który nieustannie mówi do nas „JA JESTEM Z WAMI!” – przypomniał zebranym hierarcha.

Po Mszy Świętej odbył się poczęstunek przy najdłuższym stole z jednej deski na Podlasiu, przygotowany przez Caritas Diecezji Ełckiej. Nie zabrakło również konkursów, gier, zabaw i innych atrakcji.

Spotkanie modlitewne dzieci z diecezji ełckiej było transmitowane przez Telewizję TRWAM.

Weronika Fląd – Martyria