Drżymy przed rozładowaniem telefonu, ale nie drżymy przed rozładowaniem serca (bp Mazur) – Stacja Młodych Kongresu Eucharystycznego

„Drżymy przed rozładowaniem sprzętu elektronicznego, ale nie drżymy przed rozładowaniem serca. Boimy się braku kontaktu ze światem, ale nic sobie nie robimy z braku kontaktu z Bogiem. Korzystamy z darmowego WI-FI w miejscach przestrzeni publicznej, tymczasem największy router, z którego można czerpać bez limitu i totalnie za darmo, to Najświętszy Sakrament” – tak mówił do młodych bp Jerzy Mazur w dniu ich święta, w Giżycku, na Wzgórzu Św. Brunona. To właśnie tam młodzież diecezji ełckiej spotkała się, by wspólnie wielbić Pana oraz pogłębiać tajemnicę Eucharystii. Była to stacja młodzieżowa Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej.

Spotkanie, w którym udział wzięło ok. 2000 osób rozpoczęło się Drogą Krzyżową. Rozpoczęła się ona pod parafią pw. Ducha Świętego Pocieszyciela, a zakończyła właśnie na Wzgórzu św. Brunona, głównym miejscu spotkania. Następnie rozpoczął się program profilaktyczny, prowadzony przez Michała Paxa Bukowskiego, lidera hip-hopowej formacji „Muode Koty”, który podzielił się swoim świadectwem. „Życie bez Jezusa jest marne! Miej odwagę dziś powiedzieć Jezusowi tak!” – proponował młodym Bukowski.

Po części „rozrywkowej”, rozpoczęła się prezentacja spektaklu eucharystycznego „Ja jestem z Wami”, którego przygotowaniem zajął się ks. Mariusz Pawlina i Pani Marta Rózio. Po nim swoje świadectwo wygłosił dziennikarz, Karol Gnat. „Codziennie chce być bliżej Pana. Wiem, że jest to możliwe, że mogę mimo wszystko zwyciężać – z Nim” – mówił dziennikarz.

Gdy rozpoczęła się duchowa część spotkania, młodzież pogrążyła się w adoracji Najświętszego Sakramentu, co przed rozpoczęciem Kongresu Eucharystycznego wskazywali, jako formę spotkania z Chrystusem, która, poza Mszą Świętą, niesamowicie do nich trafia. „To jest piękny czas, kiedy mogę mojemu Jezusowi spojrzeć prosto w oczy. Wyżalić się, przytulić, przegadać swoje życie. Mogę po prostu na Niego patrzeć” – mówi Weronika z Olecka.

Pomiędzy tymi wydarzeniami, z drugiej strony Wzgórza uczestnicy mogli również skorzystać z Sakramentu Pokuty, porozmawiać z misjonarzami czy przedstawicielami różnych wspólnot.

Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza św., której przewodniczył i wygłosił kazanie ks. bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Celebrans przypomniał młodym sens i ideę Kongresu: „Trwając w Stacji Młodzieżowej Kongresu Eucharystycznego naszej diecezji pozwól Duchowi Świętemu, by odnowił twoją wiarę w Jezusa Chrystusa obecnego w Eucharystii.  Pozwól Duchowi Świętemu, by ożywił twoją relacje z Jezusem. Wtedy Jezus zaskoczy cię i napełni twoje serce radością, która płynie z Jego Serca” – zachęcał bp Mazur. „Pragniecie ukończyć szkołę, pójść na studia, w przyszłości założyć rodzinę, wyjść za mąż, ożenić się, czy pójść do Seminarium, zakonu. Chcę was zachęcić – rozmawiajcie z Bogiem o waszych planach, waszych marzeniach. Miejcie świadomość, że światem rządzi Bóg. Pamiętajcie – Chrystus niczego nie zabiera On wszystko daje!” – dodał.

W homilii biskup ełcki poruszał i mówił o bieżących problemach, pokoleniowych kryzysach, które dotykają współczesną młodzież: „Żyjemy dzisiaj w świecie Internetu. Wpatrzeni jesteśmy w ekran swojego telefonu. Bez smartfona, gorzej niż bez ręki. Rodzi się niepokój w sercu, kiedy bateria świeci na czerwono, a pod ręką nie ma ani gniazdka, ani „powerbanka”. Co jeśli ktoś będzie dzwonił? Co jeśli ktoś będzie pisał? Jeśli nie zauważę nowego posta na Facebooku czy innej platformie? Korzystajmy z darmowego WI-Fi, jakim jest Najświętszy Sakrament, to nasz nieustanny „powerbank”. On łączy zawsze i wszędzie” – podkreślał ordynariusz ełcki.

„Niech Kongres Eucharystyczny i to nasze dzisiejsze spotkanie, tutaj, w Giżycku, pomogą nam bardziej poznać Pana Jezusa obecnego w Eucharystii i ożywią naszą relacje z Jezusem Chrystusem obecnym szczególnie pod postacią chleba i wina. A przyjmując Komunię Świętą doświadczmy Jego miłości i dzielmy się tą miłością z innymi!” – na zakończenie przekazywał ks. Biskup.

Młodzież w darach, poza chlebem, wodą i winem, ofiarowała przed ołtarzem czerwone róże, w dniu wspomnienia św. Rity, które zostały potem rozdane przedstawicielom parafii, aktorom występującym w spektaklu „Ja jestem z Wami” oraz osobom zaangażowanym w organizację Diecezjalnego Dnia Młodzieży. Zaniesione w darach zostały również wieńce kwiatów, symbolizujące wszystkie kontynenty, a wśród Uczestników wydarzenia znajdowali się również Misjonarze z Boliwii i Tanzanii.

Po zakończonej Mszy Świętej rozpoczęła się agapa oraz czas na odpoczynek i powrót do domów. Organizacją wydarzenia zajmowało się: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Ełckiej na czele z ks. Łukaszem Malinowskim oraz Caritas Diecezji Ełckiej.

Weronika Fląd – Martyria

siec: DWR116E50C24

Pozostałe artykuły