Rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w diecezji ełckiej

1 czerwca na terenie diecezji ełckiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów i potrwa do 8 czerwca.

Polska katolicka rodzina, małżeństwo Wiktorii i Józefa wraz z siedmiorgiem dzieci, która w trakcie II wojny światowej dawała schronienie polskim żydowskim rodzinom, za co została zamordowana przez Niemców  24 marca 1944 roku w Markowej, została beatyfikowana 10 września 2023 roku. Ich męczeńska śmierć z powodu nienawiści do wiary stała się symbolem cierpieniem Polaków mordowanych przez Niemców za niesienie pomocy Żydom.

Peregrynacja rozpoczęła się 1 czerwca w parafii pw. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bp Dariusz Zalewski, natomiast dzień później relikwie zostały przewiezione do Pisza, do parafii pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie pozostały do 3 czerwca.

W kolejnych dniach relikwie zostały przekazane do parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku, gdzie przebywały w dniach 3-4.06, a następnie do Suwałk, do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w której wierni czuwali do 5 czerwca.

Po zakończeniu peregrynacji w Suwałkach, relikwie zostały przewiezione do Sejn, parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, gdzie w dniach 5-6 czerwca odprawiane były Msze Święte oraz prowadzone czuwania modlitewne przed Najświętszym Sakramentem.

Kolejne dni to peregrynacja relikwii w Augustowie w parafii pw. św. Rodziny, podczas której wierni modlili się o ochronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, zwłaszcza w obliczu różnego rodzaju współczesnych zagrożeń, a także o powołania do życia małżeńskiego, kapłańskiego, zakonnego i misyjnego.

Po przewiezieniu relikwii do Ełku w dniu 7 czerwca, najpierw znajdowały się one w parafii pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Apostołów, a w dniu 8 czerwca odbyły się centralne obchody i zakończenie peregrynacji na placu św. Jana Pawła II.

Relikwie bł. Rodziny Ulmów zostały przekazane do archidiecezji białostockiej.

Martyria

Zdjęcia: Parafia pw. św. Kazimierza Królewicza w Giżycku; Parafia pw. NMP Królowej Polski w Olecku (J. Kunicki i B. Słomkowski); Parafia NMP Królowej Apostołów w Ełku