Diecezjalne Spotkanie u bł. Marianny – wyjątkowej teściowej

Diecezjalne Spotkanie u bł. Marianny – wyjątkowej teściowej

W sobotę 13 lipca 2024 r., w Lipsku odbyło się diecezjalne spotkanie teściowych i rodzin. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełcki. Wśród koncelebrujących kapłanów z diecezji ełckiej byli także kapłani z Dąbrowy Białostockiej oraz Grójca, którzy przybyli z pielgrzymami, a także Rycerze św. Jana Pawła II. Do parafii pw. Matki Bożej Anielskiej, na to spotkanie przybyli również pielgrzymi oraz przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu diecezji. 

Pielgrzymów powitał ks. kan. Waldemar Sawicki, który podkreślał znaczenie modlitwy w prostym życiu bł. Marianny Biernackiej. „Dobrze, że nie wystraszyliście się burzy, ani skwaru i przyszliście. To dzisiejsze świętowanie jest dla nas szczególnie ważne, bo mija 25 lat od beatyfikacji bł. Marianny Biernackiej. Jej rytm życia przeplatany był modlitwą. Rozpoczynała i kończyła każdy swój dzień rozmową z Bogiem. Będziemy wspólnie modlili się za was i wasze rodziny, aby Pan Bóg udzielał wam wszelkich łask” – mówił ks. proboszcz. Dlatego też czerpiąc wzór z błogosławionej z Lipska Mszę św. poprzedziło nabożeństwo różańcowe w intencji pokoju na świecie oraz pokoju i jedności w rodzinach. Wierni modlili się również o nowe powołania kapłańskie, zakonne, życie wierne Bogu. 

Podczas dzisiejszego odpustu i spotkania teściowych w Lipsku bp Dariusz Zalewski w homilii mówił o zaletach bł. Marianny Biernackiej jako teściowej, tak potrzebnych w rodzinach dzisiejszych czasów. „Postać bł. Marianny pokazuje nam, że można budować relacje oparte na wzajemnej miłości i szacunku. Uczy nas, że miłość do synowej, będącej w stanie błogosławionym nie musi być mniejsza, niż miłość do własnego syna. Pójście na śmierć za synową nie było wynikiem jednorazowego heroizmu Marianny Biernackiej, lecz owocem trwającej latami jej heroicznej wierności Bogu i jej ofiarnej miłości do ludzi” – mówił biskup.

Wskazując na obraz bł. Marianny mówił, że gotowość na śmierć, by ocalić dwa niewinne istnienia, była konsekwencją jej głębokiej wiary wypływającej z pragnienia naśladowania Chrystusa, aż do ostatecznej ofiary z siebie.

Bp Zalewski przypomniał, że bł. Marianna jest patronką teściowych, wdów, synowych, obrońców życia, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, a także mieszkańców ziemi lipskiej. „Błogosławiona z Lipska nad Biebrzą zdobywa serca nie tylko teściowych i synowych, którym patronuje, ale także młodych małżonków, kobiet w stanie błogosławionym oraz wdów. Jest patronką tych, którzy stanowczo opowiadają się za świętością życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Jej postawa dodaje odwagi kobietom stającym wobec dylematu: przyjąć lub odrzucić dar macierzyństwa, na które nie są w danym momencie dostatecznie gotowe. Bł. teściowa, która poświęciła się dla nienarodzonego wnuka uczy, że trzeba dać szansę każdemu człowiekowi – także bezbronnemu dziecku” – apelował biskup pomocniczy diecezji ełckiej.

Biskup przywołał również, słowa papieża św. Jana Pawła II, który podczas uroczystości beatyfikacyjnej Marianny Biernackiej i innych męczenników II wojny światowej, mówił: „Świętujemy zwycięstwo tych, którzy w naszym stuleciu oddali życie dla Chrystusa, oddali życie doczesne, aby posiąść je na wieki w Jego chwale. Słusznie zatem prosimy, abyśmy za ich przykładem wiernie podążali za Chrystusem”. Zachęcał do refleksji nad pytaniem: Jaką miłość proponuje nam Chrystus w XXI wieku? „Taką samą jak w pierwszych stuleciach chrześcijaństwa. Miłość adresowaną do konkretnego człowieka – tego, który mieszka w tym samym domu co ty, pracuje w tej samej firmie co ty i stoi z tobą rano w kilometrowym korku. I nie chodzi tu o jednorazowy zryw ani heroiczny czyn. Trzeba podrywać się każdego dnia, a Ten, który nas docenia, jest niewidoczny, ale widzi. I przygotuje nam wieczną nagrodę” – dzielił się refleksja bp Dariusz Zalewski.

Na zakończenie uroczystej Eucharystii biskup pomocniczy diecezji ełckiej dokonał zawierzenia diecezji, parafii i wszystkich rodzin Matce Bożej Bazyliance przez wstawiennictwo bł. Marianny Biernackiej. W tym dniu tradycyjnie już indywidualne błogosławieństwo otrzymały kobiety oczekujące potomstwa oraz dzieci.  

Gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, wyraził wdzięczność pielgrzymom oraz parafianom za przybycie na to wyjątkowe spotkanie teściowych. Zachęcał, aby wypraszać u bł. Marianny łaskę bycia zarówno dobrą synową jak i dobrą teściową, a także aby za wstawiennictwem bł. Marianny wypraszać łaski potrzebne naszym rodzinom, diecezji i światu. Zaprosił wszystkich na przygotowaną przez parafian agapę.

W tym jubileuszowym roku po raz pierwszy odbył się konkurs: Ciasta Teściowej i dla Teściowej pt. „Uśmiech Błogosławionej Marianny”. Do rywalizacji zgłoszono 50 ciast. Wypieki były oceniane w czterech kategoriach: Drożdżówka teściowej, Ciasto synowej, Pączki babuni, Sękacz. Jury zwracało szczególną uwagę na estetykę wykonania, oryginalność receptury wypieku, walory smakowe, nawiązanie dekoracją ciasta do tematu konkursu. Po obradach jury zdecydowało o wyróżnieniu i nagrodzeniu 20 ciast. Na szczególne uznanie zasługuje kategoria „Ciasto wnucząt dla babci”, na którą zgłosiło się 20 uczestników. W tej kategorii pierwsze miejsce i nagrodę Thermomix otrzymała Małgorzata Garbowska z Lipska. W pozostałych kategoriach za pierwsze miejsce taką samą nagrodę otrzymali: za „Drożdżówkę teściowej” – Anna Haraburda z Suwałk, za „Pączki babuni” – Leonarda Tarasewicz z Jałowa a najlepszy „Tradycyjny sękacz” okazał się wypiekiem KGW Jezioranki. Wszystkim uczestnikom należą się gratulacje. Publiczność doceniła wszystkie wypieki, ponieważ ciasta zostały zjedzone do ostatniego okruszka i nagrodzone pochwałami. Uczestnicy mają nadzieję, że konkurs wpisze się na stałe w diecezjalne spotkania teściowych , synowych i KGW w Lipsku.

Marianna Biernacka urodziła się w 1888 r. w Lipsku nad Biebrzą, na terenie dzisiejszej diecezji ełckiej. Przeżyła czasy zaborów i pierwszą wojnę światową. Oddała swoje życie w zamian za ocalenie ciężarnej synowej. Została rozstrzelana 13 lipca 1943 r. w fortach niedaleko wsi Naumowicze pod Grodnem. Jest patronką teściowych, za jej wstawiennictwem modlą się również kobiety proszące o łaskę macierzyństwa. Jej ofiara nie poszła na marne. Dzisiaj na terenie diecezji ełckiej, a także grodzieńszczyzny trwa kult błogosławionej, nad którym czuwają jej potomkowie.

Św. Jan Paweł II wyniósł bł. Mariannę na ołtarze wraz z innymi 107 błogosławionymi 13 czerwca 1999 r. Anna często modliła się, aby nie zabrakło chleba i nigdy już nie było wojny. Jakże dzisiaj to wołanie płynie z wielu serc. Uratowana przez bł. Mariannę synowa zmarła 4 sierpnia 2014 r. w wieku 98 lat w swoim rodzinnym domu, w Lipsku.        

mr

Pozostałe artykuły