Po raz 8. „Z Maryją na jeziorach”

W sobotę 27 lipca w Mikołajkach już po raz ósmy odbyło się spotkanie „Z Maryją na jeziorach”, podczas którego wierni z naszej diecezji mogli uczestniczyć w programie modlitewno-ewangelizacyjnym.

Spotkanie rozpoczęło częścią artystyczną się w centrum Mikołajek, przy samym porcie, o godz. 18:00. Na zaproszenie Ks. Bp. Jerzego Mazura koncert ewangelizacyjny poprowadziła schola „Aniołki Księdza Bosko” z parafii salezjańskiej pw. św. Rafała Kalinowskiego w Ełku.

O godz. 19:00 rozpoczął się rejs na dwóch statkach: „Gałczyński” i „Kazimierz”, który połączony był z modlitwą różańcową. O oprawę muzyczną również zadbały „Aniołki Księdza Bosko”, a całości spotkania przewodniczył Ks. Bp Dariusz Zalewski.

Poza dwoma statkami, do rejsu dołączyć mogły się osoby na wszelkich obiektach pływających, aby wspólnie modlić się w poszczególnych intencjach: za wypoczywających żeglarzy i wodników, za rodziny, małżeństwa, dzieci, młodzież, za cały Kościół Diecezji Ełckiej, bezpieczeństwo na trasach wodnych i lądowych, za zmarłych, którzy zginęli na jeziorach, ale również za pokój na świecie, misjonarzy i nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Wśród uczestników rejsu znalazł się ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, stowarzyszenia, które jest inicjatorem 25. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, trwającego w dniach 21.07-28.07, a także tegoroczna Akcja św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – Patrona kierowców i podróżnych modlimy się za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże dla wszystkich. Obecny w Mikołajkach był również misjonarz z Peru, ks. Paweł Chudzik, który wsparcie za pośrednictwem MIVA Polska otrzymał rok temu.

Mimo że pogoda nie była idealna, a nad głowami uczestników nieustannie widniały szare chmury, deszcz rozpadał się, gdy ostatni uczestnicy zaczęli schodzić ze statków. Po zakończeniu rejsu wszyscy mogli udać się na agapę zorganizowaną przez obie mikołajskie parafie.

W spotkaniu uczestniczyło kilkaset osób z całej polski, a wszystko mogło odbyć się dzięki współpracy Kurii Biskupiej Diecezji Ełckiej, dwóch parafii z Mikołajek: par. pw. Matki Bożej Różańcowej oraz par. pw. św. Mikołaja, Miasta Mikołajki oraz Hotel Robert’s Port, który po raz kolejny udostępnił dwie jednostki pływające dla uczestników wydarzenia.

Weronika Fląd – Martyria