Pątnicy z 32. Ełckiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę w Ełku dotarli przed obraz Jasnogórskiej Matki

11 sierpnia zakończyła się 32. EPP na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej 270 pielgrzymów, 118 mężczyzn i 152 kobiety, w tym 14 kapłanów, 3 diakonów, 4 siostry zakonne i dwóch alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku. Pątnicy przez dwa tygodnie przemierzyli ponad 500 km, aby dotrzeć przed wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Jest to jedna z najdłuższych tras pielgrzymkowych w naszym kraju.

Podczas ostatniego odcinka trasy, do pielgrzymów dołączyło jeszcze ponad 100 osób z całej diecezji, aby wspólnie wejść na Jasną Górę. EPP na Jasną Górę składała się z sześciu grup, których koordynacją zajmowali się Przewodnicy: ks. Przemysław Pastewski, przewodnik grupy Augustów, wspierany przez ks. Arkadiusza Dardzińskiego, misjonarza z Tanzanii, ks. Kamil Wielgat, przewodnik grupy Jaćwingowie Ełk, ks. Łukasz Kalinowski, przewodnik grupy Jaćwież Giżycko, ks. Tadeusz Korosteński, przewodnik grupy Sambia, ks. Piotr Swędrowski, przewodnik grupy Suwałki, ks. Bartłomiej Chrulski, przewodnik grupy Galindia Pisz, a także Ojciec Duchowny, ks. Marcin Jakubowski, Kwatermistrz Główny, ks. Marcin Jasionowski, pilot pielgrzymki, ks. Artur Tomkiewicz i zastępca kierownika, ks. Karol Czaplicki.

32. Ełcka Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę odbyła się pod hasłem „Ja jestem z Wami”, nawiązując do przeżywanego Kongresu Eucharystycznego Diecezji Ełckiej.

„Ełcka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, to dwutygodniowe rekolekcje. Punktem centralnym każdego dnia była Msza Święta. Istotą pielgrzymowania, oprócz pokutnego wysiłku, był zawsze codziennie odmawiany we wszystkich grupach różaniec święty – w ten sposób pielgrzymi omadlali swoje intencje, ale również te, które zostały im powierzone. Każdego dnia głoszone były w grupach konferencje, śpiewane były godzinki ku czci Najświętszej Marii Panny, odmawiana była Koronka do Bożego Miłosierdzia, a na koniec dnia EPP łączyła się duchowo z Jasną Górą, śpiewając Apel Jasnogórski” – mówił podczas powitania grupy ks. Łukasz Kordowski, kierownik pielgrzymki.

Pątnicy z EPP dotarli na Jasną Górę o godz. 10:00, a o godz. 11:00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Czarnej Madonny Matki Bożej Częstochowskiej Ks. Bp Dariusz Zalewski odprawił Mszę Świętą i wygłosił kazanie. W koncelebrze wzięli udział kapłani, którzy uczestniczyli w pielgrzymce oraz ci, którzy dojechali z diecezjanami, aby powitać pątników. „Przychodzimy tutaj, do stóp Matki, by uczyć się od Niej kontemplacji tego Słowa w swoim sercu i adoracji Jezusa Chrystusa. W diecezji ełckiej przeżywamy Kongres Eucharystyczny, kiedy to usiłujemy zgłębić tę wartość, jaką w życiu każdego chrześcijanina, stanowi Msza Święta” – przywitał pątników Ks. Biskup.

„W naszym życiu bardzo często pojawia się szemranie. Zobaczcie, że łatwiej nam jest uwierzyć w to, co oglądamy czy słuchamy w mediach, nawet tego nie sprawdzając, „bo tak powiedzieli w telewizji”, niż uwierzyć Jezusowi. My też często szemramy przeciw naszemu Panu. „Dlaczego mam syna alkoholika?”, „Dlaczego moje małżeństwo się rozpada?”. Szemramy, nie ufamy, nie wierzymy, nie uciekamy się do Niego i nie szukamy u Niego pomocy i odpowiedzi” – mówił Kaznodzieja, podkreślając później, że to przeszkadza nam również w zrozumieniu wartości Eucharystii.

Bp Zalewski, kontynuując i podkreślając wartość Eucharystii, wspomniał o pierwszych męczennikach, którzy oddawali życie, mówiąc „Nie mogę żyć bez Eucharystii”: „Oni tę wartość odkryli, poznali. Wiedzieli, że jest ona ważniejsza niż życie. My też możemy ją poznać. Przez rekolekcje, przez pielgrzymkę odkrywamy czym jest Eucharystia i kim jest Jezus Chrystus, który jest obecny w postaciach eucharystycznych, w kapłanie, w zgromadzonym ludzie i słowie. My to odkrywamy, także podczas wędrówki, w drugim bracie. Eucharystia jest źródłem jedności , a jednocześnie pozbawia nas egoizmu, bo w niej Jezus daje nam siebie. Uczy nas tym samym dawania siebie, uczy nas służby”.

„Ważne jest to, byśmy prosili Boga o zrozumienie i cierpliwość, szczególnie, gdy cierpimy. Tak jak Matka Boża, która widząc swojego konającego Syna cierpiała, ale w wierze zaufała. Dlatego dzisiaj tutaj jesteśmy, by być z Nią, od Niej się uczyć i Jej słuchać. Ona zawsze wskazuje na swojego Syna, tak, jak jest na tym obrazie. Tak jak Bóg Ojciec, podczas chrztu Jezusa w Jordanie czy podczas Przemienienia. „Jego słuchajcie”. – podkreślał Kaznodzieja.

Na zakończenie, Ks. Bp Dariusz przekazał pątnikom: „Życzę sobie i każdemu z Was, by każdy dzień naszego życia, tyle, ile go pozostało, był nieustannym przybliżaniem się do Jezusa, nieustannym pogłębianiem i zrozumieniem, tego, co się dokonało na Golgocie. Bo to każdorazowo dokonuje się podczas Eucharystii – kiedy Jezus z miłości do człowieka, oddaje siebie Ojcu”.

Pielgrzymka zakończyła się Apelem Jasnogórskim oraz nabożeństwem drogi krzyżowej. Również pielgrzymi z Ełku, którzy dołączyli ostatniego dnia, aby towarzyszyć w wejściu na Jasną Górę uczestniczyli w drodze krzyżowej, którą poprowadził ks. Marek Bednarski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Wojciech w Ełku. Organizatorzy już teraz zapraszają na 33. Ełcką Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę za rok.

Weronika Fląd – Martyria