Nadchodzi rok szkolny i katechetyczny 2024/2025

U progu rozpoczynającego się roku szkolnego, w diecezji ełckiej odbywały się spotkania formacyjne dla katechetów i nauczycieli religii. Zorganizowane zostały w Giżycku, Augustowie, Suwałkach, Piszu, Olecku i Ełku. Uczestniczyli w nich duchowni, katecheci i osoby odpowiedzialne za katechizację, na czele których stał bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, który przewodniczył uroczystej Mszy św. i głosił słowo Boże oraz konferencję w Ełku.

W homilii Ks. Biskup wyraził katechetom wielka wdzięczność za ich trud, radość pracy i poświęcenie „W ostatnich miesiącach sprawa lekcji religii jest mocno dyskutowana, rozważana na różnych szczeblach, a wszystko to bierze się z pewnych decyzji nowego rządu, dlatego też tegoroczne formacje, były prawdopodobnie inne niż wszystkie. Chcę też zapewnić – ja, jako biskup, jako biskupi, Konferencja Episkopatu Polski – jesteśmy z Wami, którzy odpowiadacie za katechizację” – kontynuował Ks. Bp Mazur.

„Nie zapominamy o Was w rozmowie z władzami państwowymi. Moi drodzy, to nasze dzisiejsze spotkanie, przeżywamy w czasie trwania Kongresu Eucharystycznego naszej diecezji. Pragniemy, aby uświadomił on nam, że największym skarbem, jaki Bóg kiedykolwiek dał ludzkości, to posłanie swojego umiłowanego Syna na świat w celu ocalenia rodzaju ludzkiego, wyprowadzenia ludzkości z niewoli grzechu. A największym darem, jaki Bóg dał samemu kościołowi jest Eucharystia, sakrament Ciała i Krwi Chrystusa, Jego rzeczywistej obecności wśród nas” – wspomniał kaznodzieja, co wiązało się również z późniejszym tematem konferencji i próby dotarcia do młodych.

Ks. Bp słusznie zauważał, by katechizować, samemu trzeba mieć wiarę w to, co Jezus ofiarowuje nam podczas każdej Mszy Świętej: „Dzisiaj wielu traci wiarę w realną obecność Jezusa pod postaciami chleba i wina. Dlatego w czasie trwania Kongresu Eucharystycznego pragniemy umocnić naszą wiarę w realną, rzeczywistą obecność Chrystusa. Ten czas powinien ożywić naszą relację z Chrystusem. Pragnę razem z wami zagłębić się w tajemnicę Eucharystii, bo jeżeli macie żyć Eucharystią i pomagać innym żyć Eucharystią, to musicie umocnić waszą wiarę”.

„Uczestnicząc w Eucharystii i przyjmując Komunię Świętą wpatrujmy się w Chrystusa, który dał przykład swoim uczniom w czasie ostatniej wieczerzy, że spożywanie Jego Ciała zobowiązuje ich do miłości i do służenia bliźnim, tak jak On sam to czynił i nadal czyni. Żyjcie Eucharystią, a będziecie promieniować Bogiem” – zachęcał Bp Jerzy.

Po Mszy Świętej uczestnicy udali się na dalszą część, część konferencyjną. Rozpoczął ją Ks. Bp Jerzy Mazur, objaśniając m.in. pracę Konferencji Episkopatu Polski w związku z działaniami rządu: „Sytuacja, która się wytworzyła, w której jesteśmy też na bieżąco, szczególnie dotyczące całej edukacji, nie tylko lekcji religii, to jest wielkie wyzwanie dla nas wszystkich. […] Dziękuję wszystkim, którzy nie boją się głośnego wypowiadania swojego zdania – nie można milczeć, nie można pozwolić, żeby właśnie w ten sposób postępowano, bo to dotyczy całego wychowania dzieci i młodzieży”.

„Musimy organizować dzieciom i młodzieży spotkania z żywym Chrystusem, obecnym w Najświętszym Sakramencie. To oni, młodzi, członkowie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej powiedzieli: Na Mszę Świętą ciężko jest nam namówić kolegów, ale na adorację byłoby łatwiej” – wspominał Ks. Biskup, zachęcając do rozsiewania tego „ziarna”. Przypomniał, że tylko to zboże, które zostanie w naszych dłoniach, nie zakiełkuje.

Po konferencji Ks. Bp. Mazura głos zabrała s. Goretti Mirecka ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek w Ełku, nt. „5-minutowych katechez” podczas lekcji religii, zachęcając do prowadzenia ich w szkołach. Następnym punktem konferencji było przybliżenie Eucharystycznego Ruchu Młodych.

Ks. Jacek Uchan, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, zapowiedział Rok Jubileuszowego 2025 „Pielgrzymi Nadziei”, opowiadając o znaczeniu i przesłaniu tego hasła. Na zakończenie spotkania, ks. Wojciech Kotarski, dyrektor Wydziału Katechetycznego EKD zapowiedział nadchodzące wydarzenia, a Ks. Bp udzielił uczestnikom pasterskiego błogosławieństwa na nadchodzący rok szkolny i katechetyczny 2024/2025.