Rozpoczęcie roku formacyjnego 2024/2025 Ruchu Światło – Życie w diecezji ełckiej

W sobotę, 31 sierpnia 2024 r. w Ełku, w kościele pw. Opatrzności Bożej odbyło się rozpoczęcie nowego roku formacyjnego Ruchu Światło – Życie diecezji ełckiej. W spotkaniu wzięli udział członkowie Domowego Kościoła oraz dzieci i młodzież z Oazy, kapłani oraz biskup ełcki. Nowy rok formacyjny będzie przebiegał pod hasłem „Powołani do misji”.

Rozpoczęło się ono zawiązaniem wspólnoty i powitaniem wszystkich zebranych przez ks. Pawła Lendę – moderatora Ruchu Światło – Życie diecezji ełckiej. Następnie zebrani w kościele wysłuchali konferencji ks. Krzysztofa Mulewskiego – moderatora Domowego Kościoła diecezji ełckiej oraz świadectw małżeństw i młodzieży, którzy wzięli udział w wakacyjnych rekolekcjach.

W diecezji ełckiej od 28 marca 2024 r. trwa Kongres Eucharystyczny Diecezji Ełckiej. Dlatego też, ważnym punktem programu, była wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu. Najważniejszym wydarzeniem podczas tego dnia była uroczysta Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Jerzego Mazura – biskupa ełckiego. Biskup Jerzy, podczas homilii, ukazywał wartość Eucharystii i uczestnictwa w niej w życiu chrześcijańskim małżeństw i rodzin, dzieci i młodzieży oraz zachęcał, aby każdy wierzący, był wiarygodnym świadkiem Chrystusa Zmartwychwstałego w środowisku lokalnym.

Na zakończenie Mszy św. biskup ełcki udzielił błogosławieństwa i wręczył dekret nowej parze diecezjalnej Domowego Kościoła – Małgorzacie i Jarosławowi Banachowskim z parafii pw. Opatrzności Bożej w Ełku oraz pobłogosławił parom rejonowym. Nadto członkowie Domowego Kościoła podziękowali za zaangażowanie i pracę Teresie i Andrzejowi Gudanowskim z parafii św. Jana Chrzciciela w Augustowie – ustępującej parze diecezjalnej.

Rozpoczęcie roku formacyjnego zakończyło się wspólną agapą w ogrodach parafialnych.

Serdecznie dziękujemy ks. kan. dr. Jerzemu Szorcowi – proboszczowi parafii Opatrzności Bożej w Ełku za serdeczne przyjęcie nas w parafii i udostępnienie domu parafialnego na spotkanie oraz kapłanom, którzy byli obecni na rozpoczęciu roku formacyjnego (ks. Tomaszowi Masłowskiemu, ks. Marcinowi Jasionowskiemu, ks. Pawłowi Lendzie, ks. Krzysztofowi Mulewskiemu, ks. Markowi Gutowskiemu, ks. Pawłowi Sokołowskiemu), jak i wszystkim kapłanom biorącym czynny udział w kręgach Domowego Kościoła diecezji ełckiej.

Domowy Kościół stanowi najczęstsze miejsce formacji małżeństw i rodzin na terenie diecezji ełckiej. Do gałęzi rodzinnej ruchu Światło – Życie należy blisko 230 par małżeńskich z teren naszej diecezji.

Małgorzata i Jarosław Banachowscy
Para Diecezjalna Domowego Kościoła Diecezji Ełckiej