W sobotę, 28 września w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach odbył się XXV Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych. Eucharystii przewodniczył Bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, który wygłosił również homilię do zgromadzonych uczestników. Artystów przywitał ks. kan. Dr Jacek Nogowski, proboszcz wigierskiej parafii. Podczas całego wydarzenia obecny był również ks. dr hab. Jerzy Sikora, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych, a także pracownik Katedry Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
W kazaniu Bp Mazur podkreślał, jak ważne jest zauważanie Boga wszędzie, również we wszystkich formach artystycznych. Nawiązując do pierwszego czytania z liturgii dnia, z Księgi Koheleta, podkreślał, że mimo iż „wszystko marność”, jest tam również nakaz, aby się cieszyć: „Ciesz się, młodzieńcze, w młodości swojej, a serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej”. Zachęca nas do radości, byśmy się radowali i cieszyli. A więc te słowa do nas się odnoszą. Chrześcijanin nie może być smutnym człowiekiem. Chrześcijanin winien być człowiekiem wielkiej radości, wielkiego entuzjazmu, wielkiego zapału i wielkiego zaufania. Zaufania Bogu, a także ludziom”.
„Tak jak przeżywamy Kongres Eucharystyczny naszej diecezji, który trwać będzie dwa i pół roku i chcemy, aby w tym pierwszym etapie nasza wiara się umocniła. Wiara w Jego obecność pod postacią chleba i wina. Że Eucharystia jest sakramentem miłości, sakramentem jedności. Jednoczy nas z Bogiem i jednoczy nas między sobą” – zaznaczał kaznodzieja.
Po Mszy Świętej w ramach części artystycznej odbył się gitarowy koncert kameralny w wykonaniu Wojciecha Popielarza, podczas którego muzyk zaprezentował swoje kompozycje, w tym jedną premierową. XXV Diecezjalne Spotkanie Środowisk Twórczych było połączone z Międzynarodowym Plenerem Malarskim EREM8 im. Andrzeja Strumiłło, podczas którego odbyły się warsztaty. O nich opowiedziała mgr Ewelina Bluj-Kiliszek z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, która była kuratorem pleneru. W warsztatach udział wzięły 4 uczestniczki, w tym jedna, która styczność z malarstwem miała po raz pierwszy, a także 5 doświadczonych malarzy z całej Polski. Ks. prof. UKSW dr hab. Jerzy Sikora wygłosił konferencję o malarstwie w poezji, gdzie przedstawiał widoczne korelacje, między tymi dwiema formami artystycznymi.
Po zakończonych podsumowaniach i konferencjach rozpoczął się wernisaż prac poplenerowych, w trakcie którego można było podziwiać dzieła stworzone w trakcie warsztatów. Uczestnicy po czasie spędzonym z dziełami sztuki udali się do Maćkowej Rudy, gdzie zwiedzali ART GALLERY: STRUMIŁŁO.
Nad organizacją spotkania czuwali: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach oraz Fundacja Wigry Pro.
Weronika Fląd – Martyria