Seminarzyści z Ghany w WSD w Ełku

17 października 2024 r. do wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku dołączyło dwóch seminarzystów z Ghany (Afryka). Kontynuowanie przez nich formacji w nowym miejscu stało się możliwe dzięki porozumieniu, które zawarli bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, i bp Joseph Afrifah-Agyekum, biskup diecezji Koforidua (istniejącej od 1992 r.).

Godwin Mireku BOADI i Julius KUMAH mają już za sobą formację na etapie propedeutycznym, a także trzyletnie studia filozoficzne, które odbywali w Międzydiecezjalnym Katolickim Seminarium św. Pawła w Sowutuom (Akra).

Pomagając Kościołowi w Afryce, bp Jerzy wraz z WSD w Ełku i całą diecezją (już po raz drugi) podjęli się wyzwania polegającego na uformowaniu i wykształceniu przyszłych kapłanów, dzieląc się z nimi przede wszystkim doświadczeniem wiary ugruntowanej na polskiej ziemi. Z kolei obecność seminarzystów młodej wspólnoty kościelnej z Afryki pośród ełckich kandydatów do kapłaństwa to także cenne doświadczenie Kościoła powszechnego dla naszych alumnów i możliwość szerszego spojrzenia na kwestię powołania i oddania się Chrystusowi.

Zaraz po przybyciu nasi nowi klerycy z Ghany rozpoczęli naukę języka polskiego (mówią po angielsku) i uczestniczą w formacji razem z pozostałymi seminarzystami. Poznają miejscowy Kościół, środowisko, kulturę i zwyczaje, a przede wszystkim osoby, z którymi dzielą codzienne życie. Z czasem będą kontynuować studia teologiczne prowadzone w WSD w Ełku we współpracy z UWM w Olsztynie. Po ukończeniu ełckiego Seminarium i otrzymaniu święceń prezbiteratu Godwin i Julius podejmą posługę duszpasterską w diecezji ełckiej. Z dużym prawdopodobieństwem ich przyszła aktywność kapłańska będzie adresowana również do imigrantów z kontynentu afrykańskiego, którzy przybywają także do naszego regionu Polski. Niewątpliwie przynajmniej część z nich będzie zainteresowana udziałem w życiu Kościoła katolickiego poprzez przyjmowanie Ewangelii i sakramentów, a więc pogłębieniem swojej wiary i relacji z Panem Jezusem.

Obecnie w WSD w Ełku szesnastu kandydatów przygotowuje się do kapłaństwa sakramentalnego. Wśród nich jest jeden kleryk pochodzący z Togo, którzy przybył do nas w listopadzie ubiegłego roku (drugi towarzyszący mu seminarzysta z tego kraju w lutym br. powrócił do swojej ojczyzny).

Powołanie, formację i naukę braci z Ghany powierzamy opiece św. Józefa, patrona naszego Seminarium oraz Matki Kościoła, która czuwa nad diecezją ełcką. Duszpasterzy i wiernych Kościoła prosimy o modlitwę za naszych kleryków i o nowe powołania do służby Ludowi Bożemu.

z Chrystusowym pozdrowieniem

ks. Marcin Sieńkowski