24 października w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się Gala wręczenia medali Komisji KEP ds. Misji „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Nagrodzone zostały osoby i instytucje szczególnie oddane misjom. Uroczystość rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a homilię wygłosił bp Andrzej Jeż, biskup tarnowski. Mszę Świętą koncelebrował m.in. bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.

Uroczystość – jak zaznaczył w powitaniu ks. kan. Franciszek Jabłoński, od wielu lat zaangażowany w posługę misyjną Kościoła w Polsce – łączyła w sobie trzy ważne wydarzenia: aktualnie przeżywany 98. Tydzień Misyjny pod hasłem: „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę”; uhonorowanie medalami „Benemerenti in Opere Evangelizationis” oraz uczczenie 50. rocznicy pracy misjonarzy fideidonistów z archidiecezji gnieźnieńskiej. „Misje są sprawą wiary, a wiara umacnia się, gdy jest przekazywana” – przypomniał słowa św. Jana Pawła II bp Jan Piotrowski, dopowiadając fundamentalną prawdę wyrażoną przez papieża Polaka w liście apostolskim Novo millennio ineunte, że „każdy, kto prawdziwie spotkał Chrystusa nie może Go zatrzymać dla siebie, ale winien go głosić”. „To ma nadać właściwą dynamikę życiu Kościoła i wszystkim grupom oraz stowarzyszeniom apostolskim, jakie są w Kościele” – przypomniał  przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Uczestnicy Gali wysłuchali także wykładu nt. zaangażowanie świętowojciechowych misjonarzy w rozwój misyjnego dzieła Kościoła, który wygłosił ks. prof. UAM dr hab. Mieczysław Polak, dziekan współorganizującego wydarzenie Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu. Przed wręczeniem medali ogłoszono także wyniki konkursu zorganizowanego przez Referat Misyjny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie dla dzieci i młodzieży ze szkół archidiecezji gnieźnieńskiej. Nagrody zwycięzcom wręczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Kapituła Medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża, w dniu 4 września br. podjęła decyzję o przyznaniu Medalu w 2024 roku 21 osobom i instytucjom wybitnie zasłużonym na polu misyjnym. Wśród wyróżnionych i uhonorowanych medalem znalazł się również nasz Miesięcznik Diecezji Ełckiej „Martyria” w kategorii „Informacja medialna”: „Miesięcznik od wielu już lat współpracuje z Dziełem Pomocy „Ad Gentes” oraz Papieskimi Dziełami Misyjnymi publikując artykuły, wywiady z misjonarzami oraz osobami zaangażowanymi w pomoc misjom i informacje z życia Kościoła misyjnego. W każdym numerze znajduje się tekst mówiący o pracy polskich misjonarek i misjonarzy albo poruszający ważną problematykę misyjną. Redaktorzy miesięcznika promują akcje takie jak Tydzień Misyjny, Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, Tydzień Św. Krzysztofa. Obszernie relacjonują wydarzenia misyjne i zachęcają do zaangażowania się w sprawy misji. Szczególną aktywnością na polu animacji i formacji misyjnej Miesięcznik wykazał się w latach 2014-2015, informując o przygotowaniach i przebiegu IV Krajowego Kongresu Misyjnego. Miesięcznik wspiera również lokalne – diecezjalne inicjatywy misyjne informując uczestników o sympozjach i kongresach misyjnych oraz zachęcając do hojności na rzecz misji. W numerach „Martyrii” znajdujemy reklamę sms-a charytatywnego o treści „Misje”. Miesięcznik wspiera finansowo i duchowo misjonarzy pochodzących z diecezji ełckiej”.

Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie i zauważenie naszej działalności na rzecz misji. Jednocześnie, prosimy o modlitwę i wsparcie w dalszych działaniach.

Redakcja Miesięcznika „Martyria”