W CISZY EREMU WIGIERSKIEGO

Lectio Divina – w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach w dwóch terminach: 22-23 listopada 2024 r.  oraz  6-7 grudnia 2024 r.

Dla wszystkich, którzy pragną duchowego wzrostu i umocnienia proponujemy czas wyciszenia w duchu i tradycji lectio divina. Lectio divina, to modlitwa bazująca na rozważaniu Pisma Świętego, oparta na wybranym fragmencie biblijnym.

Jesteśmy jedynym ośrodkiem rekolekcyjnym w Polsce, w którym uczestnicy modlitewnego lectio divina mogą odkryć bogactwo i moc Pisma świętego w języku hebrajskim, a zatem usłyszeć jak omodlony fragment biblijny brzmi w języku, w którym powstał w wyniku natchnienia Bożego. Rodzi się zatem pytanie: w jakim celu należałoby „zasmakować” Pismo święte w języku hebrajskim? Odpowiedź jest prosta. Skoro mówimy, że mury kościołów, kaplic i klasztorów są przesiąknięte świętością i pobożnością tych, którzy w ich obrębie się modlili na przestrzeni wieków, to tym bardziej należałoby to samo powiedzieć o języku, w którym nie tylko modlono się i przekazywano słowo Boże przez wiele wieków, ale za przyczyną którego Pan Jezus, Matka Boża i św. Józef sami wsłuchiwali się w słowa ksiąg biblijnych. Jakże dobrze zrozumiała ten fakt św. Teresa od Dzieciątka Jezus! Przyznała się w swojej autobiografii, że zawsze chciała nauczyć się hebrajskiego, aby przynajmniej usłyszeć słowo Boże, tak jak je słyszał i czytał Syn Boży w Nazarecie. Język, który przez długi czas był językiem modlitwy i jako taki podjęty przez Pana Jezusa podczas modlitwy do Ojca nosi więc swoistą świętość, swoistą aurę sacrum, do której nie mamy dostępu, jeżeli czytamy słowo Boże i słuchamy je jedynie w tłumaczeniu.

Jednak nie chodzi ani o ćwiczenia naukowe, ani o konieczność wcześniejszej znajomości języka hebrajskiego. Doświadczenie lectio divina, które proponujemy w Wigrach jest przeznaczone dla wszystkich. Rozważania konferencyjne są prowadzone po polsku. Język hebrajski służy jedynie do wprowadzenia w biblijny klimat modlitwy, który pomoże lepiej przeżyć to, co Bóg mówi przez swoje słowo. Idąc śladami Najświętszej Maryi Panny, która rozważała wszystko w swoim Niepokalanym Sercu, pragniemy, aby to ona była naszą Mistrzynią słowa Bożego. To właśnie przy jej pomocy będziemy zgłębiać fragmenty biblijne, aby wprowadzić je w życie.

Przewodnikiem duchownym i prowadzącym jest ks. dr Jacek Stefański, urodzony w Izraelu, kapłan diecezji ełckiej, biblista, były wieloletni seminaryjny ojciec duchowny kleryków oraz wykładowca Pisma świętego i języka hebrajskiego. Obecnie posługuje jako kierownik duchowy i zajmuje się formacją rekolekcyjną oraz biblijną w pokamedulskim klasztorze i Wigierskim Areopagu Nowej Ewangelizacji.

Proponujemy jednodobowe doświadczenie lectio divina z piątku na sobotę w klimacie ciszy i adoracji z możliwością przedłużenia do niedzieli.

Program ramowy:

Piątek 

  • 16.00 Przyjazd i zakwaterowanie
  • 17.00 Wstępne wprowadzenie ogólne do lectio i meditatio
  • 18.30 Msza święta
  • 19.15   Kolacja

Czas na osobiste oratio i contemplatio

Sobota 

  • 8.30 Śniadanie
  • 9.30 Wprowadzenie do oratio  i contemplatio

Ciąg dalszy czasu pełnego milczenia i modlitwy

  • 11.00 możliwość Spowiedzi świętej
  • 12.30 Podsumowanie
  • 13.00 Obiad

Niedziela 

  • możliwość przedłużenia pobytu w klasztorze

Pozostałe artykuły