Relikwie Drzewa św. Krzyża i Szaty Bogurodzicy w Cerkwi Prawosławnej

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski w 100-lecie Autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przybyły Relikwie Czcigodnego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego oraz Szaty Matki Bożej z Włoch do Polski.

W cerkwi pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ełku wielkie świętości chrześcijańskie przebywały w dniach 30 listopada i 1 grudnia 2024 r. Do udziału w Uroczystościach ks. Rafał Łaszczuk zaprosił wszystkich mieszkańców Ełku i okolic.

Przed nabożeństwami ks. Łaszczuk wyjaśniał znaczenie symboli i wprowadzał zgromadzonych w modlitwę przed Relikwiami. Podkreślał wymiar ekumeniczny czasu nawiedzenia jako czasu łaski. Jak podkreślał: to również wydarzenie historyczne, jakiego do tej pory ełcka wspólnota Kościoła Prawosławnego nie przeżywała. Jest to dar na 100-lecie autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Z tej okazji, z Włoch do Polski przybyły Relikwie Drzewa św. Krzyża i Szaty Bogurodzicy. Te relikwie to jedna z największych cząstek Krzyża Pańskiego oraz fragment szaty Matki Bożej, pochodzące z prywatnej kolekcji związanej z potomkami królów longobardzkich i znamienitych rodzin, takich jak Sforza, Riario oraz Minardi. Jedna z największych cząstek Krzyża Pańskiego i fragment szaty Matki Bożej datowane są na pierwszy wiek naszej ery i przez prawie 1500 lat przebywały w Europie. Te świętości, które były niemymi świadkami wydarzeń ewangelicznych, przyczyniły się do tysięcy cudownych uzdrowień i cudownych wydarzeń opisanych w wielu kronikach i średniowiecznych annałach.

Ks. Rafał Łaszczuk wyjaśniał, że jest to unikalna okazja dla wszystkich wiernych, aby pokłonić się największym chrześcijańskim świętościom, które odegrały kluczową rolę w historii chrześcijaństwa. „To wielki dar od Boga dla mieszkańców Ełku i okolic. Zgromadziliśmy się na wspólnej modlitwie z wiarą” – mówił ksiądz prawosławny.

Podczas nabożeństw i Akatystów były wznoszone żarliwe modlitwy do Pana Jezusa Chrystusa i Jego Najczystszej Matki za naszą Ojczyznę, za rodziny, za naszych bliskich oraz za wszystkich, którzy potrzebują pokrzepienia, umocnienia wiary, nadziei i miłości.

Początki prawosławia w Polsce sięgają okresu kształtowania się państwa polskiego jednak autokefalię polski Kościół Prawosławny uzyskał dopiero w 1924 r. od patriarchatu ekumenicznego Konstantynopola. Uznały ją wówczas wszystkie Kościoły prawosławne oprócz rosyjskiego, który potwierdził ją dopiero w 1948 r.

mr

Pozostałe artykuły