W czwartek 19 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników Szpitala „Pro-Medica” w Ełku, które rozpoczęło się od odczytania Ewangelii wg św. Łukasza i słowa wstępu Bp. Jerzego Mazura. Ordynariusz Diecezji Ełckiej nawiązał do Betlejemskiego Światła Pokoju, które harcerze przekazali dzień wcześniej w katedrze ełckiej: „Sztafecie Światła towarzyszy hasło „Kochaj czynem”, a pracownicy szpitali, lekarze, pielęgniarki i wszyscy, którzy pomagacie chorym i cierpiącym, wiecie nad wyraz dobrze, jak to hasło wcielać w życie”. Bp Jerzy oprócz życzeń bożonarodzeniowych przekazał zgromadzonym wyrazy wdzięczności za codzienną pracę i poświęcenie.
Prezes Zarządu Spółki „Pro-Medica” w Ełku Pani Bożena Szelągowska powitała zebranych gości, m.in. Prezydenta Miasta Ełku Tomasza Andrukiewicza, Przewodniczącego Rady Miasta Ełku Michała Tyszkiewicza oraz kapelana Szpitala „Pro-Medica” ks. Krzysztofa Kaszubę. „Zaczęliśmy nietypowo, inaczej niż co roku, nie od powitania wszystkich tutaj zgromadzonych, ale od odczytania Ewangelii i włączenia się w tę atmosferę Bożego Narodzenia, abyśmy wszyscy dobrze zrozumieli, czym tak naprawdę są te święta”. Słowa wdzięczności oraz życzenia przekazywali zebrani goście oraz pracownicy szpitala.
Po błogosławieństwie opłatków wszyscy zgromadzeni przystąpili do dzielenia się nimi i składania sobie wzajemnych życzeń pomyślności, zdrowia i potrzebnych łask. Całemu wydarzeniu towarzyszył śpiew i akompaniament Pani Jolanty Wilczyńskiej oraz ks. Kamila Wielgata.
Święta w szpitalach to ciężki i trudny czas, którego niestety doświadcza wielu ludzi. Jak opowiada Prezes Zarządu Spółki „Pro-Medica” w Ełku Pani Bożena Szelągowska, Boże Narodzenie w Szpitalu, to inne doświadczenie niż Święta w domu, zarówno wyjątkowe, jak i trudne: „Wielu chorych pozostaje na oddziałach, niestety nie każdy ma możliwość powrotu na ten świąteczny czas do swoich domów i rodzin. Na pewno jest to dla pacjentów trudny czas, często z dala od bliskich, czas bólu i cierpienia w samotności. Jako pracownicy staramy się być z pacjentami w tym doniosłym Święcie i zastępować w tych dniach bliskich. Szczególną rolę odgrywają wszyscy ci, którzy w czasie Świąt Bożego Narodzenia są w pracy, również z dala od bliskich i rodzin, jest to ciężki czas wpisany w wykonywanie zawodu medycznego. Staramy się, żeby obecne były przynajmniej te symbole Bożego Narodzenia, chociażby ubrana choinka czy opłatek. Najważniejsze, co możemy wtedy zrobić, to wierzyć i pamiętać, że Jezus rodzi się również w naszym Szpitalu, w każdym z nas”.
Po części oficjalnej uczestnicy przeżyli swoją „małą Wigilię”, gromadząc się na wspólnym posiłku.