W niedzielę, 26 stycznia, w ełckiej katedrze Bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, odprawił Mszę św. w intencji zjednoczenia chrześcijan. Było to wydarzenie kończące Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Słowo wstępu skierował do zebranych gości ks. kan. dr Jerzy Fidura, referent ds. ekumenizmu: „W łączności z wieloma chrześcijanami na kuli ziemskiej, jako dzieci jednego Boga pragniemy kontynuować modlitwę, na którą zaprosił Jezus w Wieczerniku, mówiąc do swego Ojca: „Ojcze spraw, aby wszyscy jedno, aby świat poznał i uwierzył”. Abyśmy my wszyscy uwierzyli, że jeden jest Pan, że jeden jest Bóg, że jeden jest chrzest, jedna wiara. Czy wierzymy w to? Tak brzmi też hasło tego tygodnia ekumenicznego, który kończymy. Przychodzimy tutaj, bo ufamy w moc wiary i modlitwy. Modlitwa, jak powiedział św. Jan Paweł II, jest duszą ekumenizmu. Wierzymy, że Bóg wesprze nasze ekumeniczne dążenia i wysiłki, że przygotuje nasze serca i umysły na przyjęcie tego daru jedności, który został nam dany, ale jednocześnie zabrany, aby to dostrzec”.
Ks. Jerzy powitał również zaproszonych: pastora zboru ewangelicko-metodystycznego, proboszcza parafii pw. Miłości Bożej w Ełku, ks. Dariusza Zubera, pastorkę Monikę Zuber z tej samej parafii oraz proboszcza cerkwi prawosławnej pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku, ks. Rafała Łaszczuka.
W homilii wygłoszonej przez Bp. Dariusza Zalewskiego, nawiązał on m.in. do Ewangelii z dnia. Podkreślił, że przez lata szukano odpowiedzi i rozmyślano nad boskim obliczem Jezusa: „W tym roku przeżywamy 1700-lecie soboru nicejskiego, który miał miejsce w 325 roku właśnie w Nicei, miejscowości, która obecnie nosi nazwę „Iznik”. Jest to miejscowość na północnym zachodzie Turcji 150 km od Stambułu. To właśnie tam odbył się pierwszy sobór powszechny, który dotyczył również bóstwa Chrystusa”
Na zakończenie Mszy św. zgodnie z tradycją słowa pozdrowień skierowali zaproszeni goście. Pastorka Monika Zuber wspomniała o zbliżającej się 25 rocznicy podpisania przez Kościoły w naszym kraju „Deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu”. Stanowi ona, że chrzest przyjęty w jednym z Kościołów chrześcijańskich w Polsce będzie uznawany jako ważny w każdym z nich. Deklarację podpisano w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Nawiązała również do homilii wygłoszonej przez Bp. Dariusza, mówiąc, że cieszą się z życia Ewangelią oraz tego, jaką siłę daje ona w życiu.
Ks. Rafał Łaszczuk z parafii prawosławnej również nawiązał do niedzielnej liturgii słowa: „Poszczególne członki się różnią, tak różnią się również Kościoły” i podkreślił, jak ważne jest trwanie w modlitwie o jedność chrześcijan.