Bóg obecny w sakramentach

W środę, 29 stycznia 2025 r., w parafii pw. Opatrzności Bożej w Ełku odbyło się spotkanie z prof. Aleksandrem Bańką, który podjął temat Boga obecnego, dostępnego i działającego w sakramentach. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy parafian oraz Wydziału Duszpasterstwa Rodzin diecezji ełckiej. W katechezie o sakramentach udział wzięły osoby z terenu całej diecezji.

Zaproszonego gościa oraz przybyłych uczestników powitał ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Jak zauważył, spotkanie to wpisuje się w przeżywany Kongres Eucharystyczny w diecezji, trwającego Roku Jubileuszowego oraz jest odpowiedzią na potrzeby wiernych. „Gospodarzem tego wydarzenia jest nasza parafia i cieszymy się, że tak licznie przybyliście, aby czerpać z doświadczenia i świadectwa prof. Aleksandra Bańki. Niech ta konferencja będzie dla wszystkich umocnieniem, odnowieniem i znakiem nadziei, aby Bóg był największym pragnieniem ludzkiego serca” – mówił ks. Michał Puczyłowski.         

„W Kościele, czy życiu duchowym wszystko się łączy. Zdrowa duchowość, zdrowe doświadczenie wiary, zdrowa relacja z Bogiem, domaga się komplementarności. Czyli te dwie przestrzenie sakramentalne i poza sakramentalne w naszym życiu one muszą się uzupełniać” – wyjaśniał prof. Bańka.

Aleksander Bańka mówił m.in. o potrzebie pogłębiania relacji z Bogiem. Przestrzegał przed powierzchownością i formalizmem tak w życiu duchowym jak i sakramentalnym. „Jeśli skupilibyśmy się tylko na obrządku liturgicznym, to istnieje ryzyko, że naszym byciem w Eucharystii i naszym sposobem przeżywania sakramentów paradoksalnie możemy nawet przed Panem Bogiem się zamknąć i od Niego odseparować. Chodzi mi o taki sposób zrutynizowania, gdy zamieniamy bycie na Eucharystii w pewien formalizm. Przez lata można uczestniczyć w Eucharystii, chodzić na niedzielną Mszę św. i nabierać tam sił do tego, żeby wracając do domu, np. zrobić awanturę mężowi. Bywa tak, bo sakramenty, Eucharystię, doświadczenie z Bogiem przeżywamy jakoś na tyle w sposób sformalizowany, że gdzieś nie potrafimy sięgnąć w głąb tej wstrząsającej istoty, która się tam wydarza” – mówił prelegent.

Profesor wskazał na wielkość i niewyobrażalną czułość Boga, który na wiele sposobów daje się człowiekowi w sakramentach, w liturgii i Słowie. „Sakramenty dają nam gwarancję, że jeżeli faktycznie jest tak, jak naucza Kościół, że są ustanowione  przez Chrystusa, zostawione bezpośrednio przez Niego, w najbliższym Mu dziedzictwie, które przekazali nam apostołowie, to znaczy, że Bóg wymyślił taki sposób, w którym postanowił  zagwarantować nam, że nieważne od tego czy się czujemy dobrze, czy niedobrze, niezależnie nawet od tego czy wierzymy, czy też nie, niezależnie od tego jak bardzo święty jest ten, który tymi sakramentami szafuje, to spełniając pewne warunki, które muszą być spełnione, żeby sakrament był sakramentem, wówczas na pewno spotkamy tam Boga” – dopowiadał prof. Bańka.  

Odwołując się do opisu Kościoła przez św. Pawła wskazywał na sakrament chrztu, który stanowi tożsamość chrześcijanina. Mówił: „Kiedy przyjmujesz chrzest, stajesz się wszczepiony w duchowe Ciało Chrystusa, stajesz się częścią tego organizmu.” Jak zauważył prelegent nikt z nas nie może powiedzieć, że w Kościele jest niepotrzebny.

Aleksander Bańka zachęcał, aby jeszcze bardziej uświadamiać sobie wielkość wydarzeń, które dzieją się w Eucharystii oraz by przedłużać intymną obecność Boga w swoim sercu. „Jaką wagę przywiązuję do tego, aby być na Eucharystii? Kiedy przyjmuję Eucharystię, czy myślę co przezywa Jezus? Czy myślę, jak Bóg czuje się w  mojej duszy?” – przynaglał do refleksji.

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli sposobność na zadanie prelegentowi pytań. W rozmowie prof. Bańka wskazał, że małżonkowie są dla siebie ogromnym wsparciem w drodze do Boga. „Są sobie podarowani, aby pomóc sobie wzajemnie budować osobistą relację z Bogiem. To właśnie ta relacja jest fundamentem i spoiwem małżeńskiej miłości, i każde małżeństwo jest zaproszone do tego, by rozpoznać swój własny styl życia. Trzeba rozróżnić  duchowość małżonków od duchowości małżeńskiej” – zauważył prelegent.

„W małżeństwie jest przestrzeń na drogi duchowe, które mogą się różnić, ale jednocześnie mogą się dopełniać. Podstawą naszego rozwoju w małżeństwie jest osobista relacja z Jezusem i to, jaka będzie nasza modlitwa małżeńska czy rodzinna będzie zależało od tego, jaką mamy osobiście relację z Jezusem” – tłumaczył Aleksander Bańka.

Na troskę rodziców, w sytuacji, gdy już dorosłe dzieci odchodzą od wiary, Kościoła, prelegent zachęcał, aby mimo wszystko nie zrywać więzów i relacji. Wskazywał, że dzieci są przede wszystkim darem Boga i On je kocha bardziej niż my. Podkreślał też moc modlitwy rodziców za dzieci, nawet jeśli pozornie nie widać jej efektów.

 Uczestnicy podkreślali potrzebę organizowania takich spotkań, które są odpowiedzią na ich zmagania.    

Kulminacją spotkania był Wieczór Uwielbienia w kościele pw. Opatrzności Bożej. Podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu modlitwę poprowadził prof. Aleksander Bańka. Zachęcał, aby był to czas stawania przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, na trwaniu w bliskości z Nim.

Muzyczną oprawę przygotowała Schola z Augustowa.  

mr

Pozostałe artykuły