Rozpoczęcie Wielkiego Postu w ełckiej Katedrze

W Środę Popielcową, 5 marca, odbył się Dzień Skupienia dla pracowników Kurii i centralnych urzędów Diecezji, którego zadaniem było lepsze przygotowanie do przeżycia Wielkiego Postu.

Bp Jerzy Mazur, bp Dariusz Zalewski, kapłani oraz pracownicy Kurii rozpoczęli spotkanie od konferencji wygłoszonej przez biskupa pomocniczego naszej diecezji. Jej tematem była przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Bp Dariusz podkreślił, jak ważne jest drugie przykazanie miłości, o którym zdarza się zapomnieć w codziennym życiu.

Po wysłuchaniu konferencji oraz Gorzkich Żalach, uczestnicy mieli okazję obejrzeć film „Ostatnia Wieczerza” w technologii 360 z wykorzystaniem gogli VR.

Centralnym wydarzeniem Dnia Skupienia była Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura w ełckiej katedrze. Homilię wygłosił ks. Radosław Orchowski.

„Myślę, że u progu Wielkiego Postu warto zaznaczyć jak widzi nas Bóg, że patrzy na nas ojcowskim, miłosiernym wzrokiem. Warto o tym pamiętać zwłaszcza kiedy będę podejmował konkretne postanowienia, kiedy wejdę w głębszą modlitwę, nabożeństwa, w post, czy będę składał jałmużnę, że to nie są wyścigi, ale troska Boga o mnie, o moją duszę.” podkreślał kapłan, tłumacząc istotę Wielkiego Postu i dodał: „Na pewno nie bez powodu, Pan Jezus zachęca aby wejść do własnej izdebki, zamknąć drzwi i w taki sposób spędzić z Nim czas, ponieważ widzi w ukryciu. A widzi tam przede wszystkim moje serce. O. Krzysztof Pałys, dominikanin stwierdza, że gdy chcesz poznać człowieka, to zapytaj go co robi w samotności, bo w samotności jesteśmy najbardziej prawdziwi, nikogo nie musimy udawać”.

Dzień Skupienia wsparł duchowe przygotowanie do godnego przeżycia Wielkiego Postu, na czas którego bp Mazur udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Pozostałe artykuły