Bp Jerzy Mazur: Święty laikat to przyszłość Kościoła

„Pragnę powiedzieć z mocą: święty laikat to przyszłość Kościoła. Jest w was  świadomość, że z chrztu świętego jesteście uczniami misjonarzami, że jesteście powołani do ewangelizacji, do dzielenia się wiarą” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki do zgromadzonych wiernych zaangażowanych w dzieła wspólnot parafialnych diecezji ełckiej w katedrze.  

W sobotę 15 marca 2025 r. odbył się Jubileusz Parafialnych Rad Duszpasterskich, Parafialnych Rad Ekonomicznych, Parafialnych Zespołów Caritas, organistów oraz pracowników kościelnych. Spotkania jubileuszowe miały miejsce w trzech kościołach jubileuszowych: w katedrze ełckiej, w konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach oraz w sanktuarium św. Brunona w Giżycku. 

W Ełku przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Mówił: „Szczególnym znakiem Roku Jubileuszowego jest krzyż, znak nadziei. To Jezus Chrystus  jest Źródłem nadziei. Niech także Jubileusz dzisiaj przeżywany pomoże wam na nowo Go odkrywać, zbliżać się do Niego i doświadczać bliskości z Nim” – wyjaśniał bp Mazur.

Biskup ełcki nawiązał do trwającego w diecezji Kongresu Eucharystycznego. „W mocy Ducha Świętego umacniajcie wiarę, że „Kościół żyje dzięki Eucharystii” (EE 1), ożywiajcie relacje z Chrystusem obecnym w Eucharystii, odnawiajcie adorację eucharystyczną, bądźcie świadkami, misjonarzami Eucharystii. Z zapałem misyjnym pomagajcie innym spotykać się z Jezusem Chrystusem obecnym w Eucharystii” –zachęcał uczestników bp Mazur.

Biskup wyraził wdzięczność za zaangażowanie dla dobra parafii, dobra Kościoła ełckiego. Wskazywał na ważną rolę formacji osób świeckich. „Pełnicie bardzo ważne zadania, ważną misję w diecezji, parafiach. Pragnę wam bardzo serdecznie podziękować za wasze zaangażowanie” – mówił.

Bp Mazur podkreślił również rolę mężczyzn, którzy wpatrują się w przykład św. Józefa. „W obecnych czasach, w których widzimy plagę rozwodów, tragizm rozpadających się małżeństw, zniszczenie rodziny, św. Józef jest posłany przez Boga, aby pokazując Jezusa, odnawiać każde małżeństwo i z ruiny podnosić na nowo każdą rodzinę. Zachęcam mężczyzn do tworzenia w parafiach Bractwa św. Józefa, św. Jana Pawła II, Wojowników Maryi, Rycerzy Kolumba. Kościół was potrzebuje, byście bronili małżeństwa, rodziny i Kościoła” – apelował hierarcha.

Biskup życzył zgromadzonym, aby byli błogosławieni czyli szczęśliwi. „Bądźcie także błogosławieństwem dla innych, dla waszych parafii, dla ludzi, do których Bóg was posyła” – zachęcał bp Mazur.

W każdym z miejsc spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu oraz konferencją eucharystyczną. W Ełku wygłosił ją ks. dr Ryszard Sawicki, w Suwałkach ks. prał. Jarema Sykulski, a w Giżycku ks. kan. dr Jacek Uchan. 

Ks. Sawicki podkreślał, że współpraca duchownych i świeckich oznacza wspólne budowanie Kościoła, czyli urzeczywistnianie i aktualizowanie go w każdym miejscu i czasie. „W perspektywie historii zbawienia należy patrzyć na wspólnotę Kościoła jako na wydarzenie, wypełnienie zbawczego planu Boga” – mówił kapłan.

Prelegent wyjaśniał, że dzisiaj warto współpracę duchowieństwa i świeckich intensyfikować. „Do tego konieczne jest budowanie kultury dialogu, wzajemnego słuchania, zrozumienia, szacunku, formacji do współpracy, powierzania zadań świeckim zgodnie z ich kompetencjami, charyzmatami. A także otwartości na zmiany” – podkreślał ks. Sawicki.

Kapłan zwrócił uwagę, że ogromna większość Kościoła to są ludzie świeccy. „I ta wspólnota laikatu bywa nazwana uśpionym olbrzymem, którego potencjał wciąż nie jest w pełni wykorzystany, jednak i duchowni muszą być pobudzeni, aby dostrzec wartość tej współpracy i uczyć się doceniać zaangażowanie świeckich. Tylko wtedy Kościół stanie się autentyczną wspólnotą” – mówił ks. Sawicki.

W części świadectw wystąpiła p. Agnieszka oraz p. Janusz, którzy mówili jakie mają oczekiwania od kapłanów i na czym powinna być oparta współpraca duszpasterzy i świeckich w służbie parafii.

P. Agnieszka wyraziła wdzięczność Bogu za jego drogę przyjścia do każdego z nas przez kapłanów. „Nie wyobrażam sobie innej drogi poznawania Boga, jak przez posługę kapłana. Dlatego dziękujemy wam, że jesteście droga Boga do nas, ale także i wy jesteście naszą drogą do Boga i to jest wymagające i trudne. Dla nas jest to niezbędne, żebyśmy mieli ratowane życie, szczególnie w tej posłudze sakramentalnej, jak też i w tej, gdzie potrzebujemy uczyć się tej drogi miłości Bożej i przyjmowania jej w naszym życiu” – mówiła.

„Ten, który pierwszy zdobył Mont Everest, korzystał z doradztwa alpinistów, asystencji, pomocy i o to my was, kapłanów prosimy, abyście nauczyli nas, jak zdobyć szczyt góry błogosławieństw, do której nas zaprasza Chrystus” – wyjaśniała w swoim świadectwie.  

„Prosimy też was, abyśmy byli przez was prowadzeni, żebyśmy mogli wspólnie podejmować takie działania, inicjatywy, w których będziemy mogli odnaleźć znowu Boga. Potrzebujemy, abyście nas nauczyli tego jak się modlić, ale poprzez modlitwę z nami. Potrzebujemy tego, żebyście nauczyli nas jak adorować Najświętszy Sakrament, ale przez wspólna adorację z nami. Potrzebujemy tego, żebyście nas nauczyli jak wybaczać, ale przez to, żebyście powiedzieli nam jak wy przebaczacie. Potrzebujemy, abyście nauczyli nas tego, jak żywe Słowo Boże z Pisma Świętego może docierać do naszego serca, ale przez to, żebyśmy mogli poznać, jak to się dzieje w waszym życiu. Abyście byli naszymi nauczycielami i przewodnikami, wtedy wszystkie inicjatywy będą nas wszystkich prowadziły do Jezusa, a trudności będą przyczyniały się do wzajemnego umocnienia i wzrostu w wierze” –  skierowała prośby p. Agnieszka.  

P. Janusz w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na potrzebę zwyczajnych relacji. „Ksiądz to też człowiek. Kapłan to nie singiel, lecz brat. Największego wsparcia potrzebują ci kapłani, którzy są najbardziej szlachetni i ofiarni w trosce o innych” – podkreślał.

Mówiąc o oczekiwaniach wobec kapłanów p. Janusz zwrócił uwagę na to, ze powinni przede wszystkim prowadzić ludzi do Boga i pomagać osiągnąć im zbawienie. Zachęcał też, aby tak świeccy jak i kapłani wspierali siebie nawzajem w pielgrzymowaniu.

Jubileusz zakończył się wspólną agapą, podczas której była możliwość na wymianę doświadczeń i rozmowy z duszpasterzami.

mr

Pozostałe artykuły

Ciasteczka pomagają nam w świadczeniu usług. Korzystając z naszego serwisu, akceptujesz wykorzystywanie ciasteczek. Więcej informacji | Zaakceptuj | Odrzuć