Zwiastowanie Pańskie i 33. rocznica ustanowienia Diecezji Ełckiej

25 marca 2025r., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, obchodzimy rocznicę ustanowienia Diecezji Ełckiej. Z tej okazji bp Jerzy Mazur odprawił Mszę św. w intencji Diecezji, diecezjan, kapłanów, osób życia konsekrowanego, pracowników diecezji oraz zmarłych z terenu naszej diecezji. Homilię wygłosił ks. kan. dr Paweł Tarasiewicz, ojciec duchowny i wykładowca WSD w Ełku.

Ks. Tarasiewicz podkreślał koneksję pomiędzy rocznicą ustanowienia diecezji oraz Zwiastowaniem Pańskim: „33 lata temu, bullą „Totus Tuus Poloniae populus”, Ojciec Święty Jan Paweł II, ustanowił naszą diecezję i tak, jakby chciał powiedzieć jaka jest nasza tożsamość w Kościele, kim mamy być. A zatem trzeba nam jak najczęściej sięgać do tajemnicy Zwiastowania, bo właśnie w niej jest nasze powołanie, jest nasza droga do świętości. Owszem, cały świat idzie drogami wyznaczonymi przez przykazania, przez Ewangelie, ale wśród nich jest właśnie ten fragment z dzisiejszej Ewangelii, który mówi dokładnie o Tobie i o mnie, że to Bóg wybrał czas, aby wejść do historii ludzkiego życia. Tak, jak wszedł do życia Maryi. Czy ja miałem takie Zwiastowanie, czy jeszcze na nie czekam? Czy miałem moment swojego powołania, czy jest on jeszcze przede mną, bo nawet Maryję przygotowywał Bóg. To On sprawił, że jest Niepokalana, że jest rozmodlona, że jest zjednoczona z Nim zawsze i wszędzie”.

„Głównym bohaterem dzisiejszej Ewangelii jest Jezus. Może nam się wydawać, że Maryja, że Archanioł Gabriel, ale przecież tym, który wchodzi w historię człowieka jest przecież ten ukryty Bóg, który chce ukrytemu w grzechu człowiekowi powiedzieć: Jestem” – odwoływał się ks. Tarasiewicz do obchodzonej uroczystości.

Ojciec duchowny ełckiego WSD odniósł się również do wiary, w kontekście Zwiastowania: „Czymże jest wiara, jeśli nie odpowiedzią? Musi być ten gest, krok, wykonany ze strony Pana Boga, abym ja na niego odpowiedział. Wiara nie jest czymś subiektywnym – ona jest odpowiedzią. Maryja odpowiada, a ta Jej odpowiedź pozwala Jezusowi wejść w Jej ludzkie życie. Szukając odpowiedzi kim my jesteśmy w naszej diecezji warto ten moment sobie podkreślić, opisać, zrozumieć”.

Ks. Tarasiewicz charakteryzował również Maryję, starając się przełożyć Jej postawę na ludzkie życie: „Dziewczyna z Nazaretu. Nie ma za sobą ani armii, ani nawet oddziału, w zasadzie oprócz swojej młodości i pragnienia służenia Panu Bogu nie ma nic. Czyż to nie jest o nas? Bo cóż my mamy? Czym możemy się chlubić przed Panem Bogiem? Jakim majątkiem? Jaką siłą? Jaką władzą? Za każdym razem, 25 marca, przybliża nas, diecezjan, do tej wielkiej tajemnicy naszego powołania. Bądź naśladowcą Maryi – Ona zawierzyła, Ona nie szukała szczęścia tu, na tym świecie. Może myślała o dzieciach, o licznej rodzinie, tak, jak robi to kobieta, dziewczyna w młodości. […] Wchodzimy w to spotkanie Maryi ze Słowem i pytamy siebie czy jesteśmy tak chętni, odważni i wielkoduszni, żeby to Słowo przyjąć i żeby ono nas prowadziło przez sakramenty, przynajmniej dwa. Pierwszym z nich jest oczywiście Eucharystia, a tym sakramentem, który Eucharystii pomaga, jest sakrament pokuty i pojednania. Tam próbujemy oddać Bogu nasze grzechy, prosić Go, żeby pokonał nasze słabości, ale On pokonuje nasze słabości podczas Eucharystii. Zauważmy, że to Słowo, które staje się Ciałem, ma miejsce podczas Eucharystii. Najpierw słuchamy Słowa Bożego, a potem to Boskie Słowo Jezusa przyjmujemy do naszych serc”.

Rocznica ustanowienia diecezji jest również czasem wdzięczności za minione lata, co podkreślił kaznodzieja: „Jeśli mamy za co dziękować, to dziękujmy za te wszystkie przełamania grzechu, które miały miejsce podczas istnienia naszej diecezji. Jak wiele razy Chrystus pokonał śmierć w naszych sercach, ożywił nasze serca, przywrócił je Ojcu Niebieskiemu, czyniąc nas dziećmi. Niech ta dzisiejsza uroczystość będzie dla nas źródłem naszej tożsamości. Zobaczmy, że to Bóg jest głównym bohaterem, który wchodzi w nasze życie. Zobaczmy, że to Maryja pomaga nam odpowiedzieć Panu Bogu na Jego łaskę. I zobaczmy, że Bóg, który do nas przychodzi jest z nami, aby nas do siebie upodabniać”.

Na zakończenie Mszy św., z okazji obchodzonego również w tym dniu Dnia Świętości Życia, proboszcz ełckiej katedry, ks. Marek Bednarski, odczytał słowa przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, dzięki której chętni zadeklarowali się do codziennej modlitwy, do 25 września 2025, za nienarodzone dziecko.

WF

Pozostałe artykuły