Stypendyści Fundacji DNT na Dniu Skupienia w ełckim seminarium

W sobotę, 29 marca 2025 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Ełckiej – swój dzień skupienia przeżywała młodzież korzystająca z programu stypendialnego Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia z Diecezji Ełckiej. W spotkaniu udział wzięło ponad 40 osób z terenu diecezji.

„Pragniemy, aby młodzież naszej diecezji, która przynależy do tego wyjątkowego ,,dzieła”, które poświęcone jest osobie św. Jana Pawła II – mogła nie tylko korzystać ze stypendium, ale także pogłębiać swoją relację z Panem Bogiem. To jest bardzo ważne we współczesnym świecie, aby młody człowiek wiedział, że na tej drodze nie jest sam, ale ma obok siebie drugiego człowieka, który jest w podobnym wieku i zmierza w tym samym kierunku. Tegoroczny dzień skupienia to podróż ku nadziei. Nasze życie ma swój cel, którego nie możemy zatracić z naszych oczu – o idei Dnia Skupienia mówi ks. Daniel Kowalski, koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia w diecezji ełckiej.

Stypendyści wysłuchali konferencji na temat poszukiwania swojego powołania, którą powiedział ks. kan. dr Paweł Tarasiewicz, ojciec duchowny ełckiego seminarium. Prelegent zwrócił uwagę na wartość każdego powołania, niejednokrotnie różnego, przez które możemy realizować powołanie do świętości. „Powołaniem, którym obdarzony jest każdy człowiek, jest właśnie powołanie do świętości” – podkreślał kapłan.

„Niektórzy są obdarzeni łaską powołania do kapłaństwa, które przede wszystkim rozeznaje się we wspólnocie seminaryjnej, aby móc później służyć Bogu i człowiekowi. Powołanie to wyjątkowy dar o który trzeba dbać” – wyjaśniał ojciec duchowny WSD.

W programie były również świadectwa młodych osób. Jakub Wierzchoń podzielił się z młodzieżą  świadectwem swojego życia. Opowiadał jak odkrywa Boga w różnych okolicznościach oraz w swojej codzienności. Natomiast państwo Aleksandra i Michał Dziarnowscy opowiedzieli o powołaniu do małżeństwa. Zwrócili uwagę, że trudno byłoby zrozumieć sakrament małżeństwa bez zawierzenia Bogu i Jego błogosławieństwa. 

Problemem, z którym dzisiaj spotyka się młodzież często jest hejt. Dlatego też stypendyści Fundacji Dzieło  Nowego Tysiąclecia miała możliwość wysłuchania o mowie nienawiści i hejcie, którego mogą doświadczać zwłaszcza w mediach społecznościowych. Spotkanie na ten temat poprowadził Mikołaj Litwińczuk, który na co dzień pracuje w II LO w Augustowie. Młodzież mogła usłyszeć jak poradzić sobie w takich sytuacjach. 

Centralnym spotkaniem była Eucharystia , której przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.  Odwołując się do ewangelicznej perykopy o celniku i faryzeuszu, mówił o potrzebie stawa w prawdzie i szczerości przed Bogiem. W swojej homilii, odwołując się do przypowieści o marnotrawnym synu, biskup zwrócił uwagę na wielką miłość Boga do człowieka. „Bóg, nasz Ojciec jest tym, który szuka nas, cieszy się, gdy nas znajduje i przywraca nam godność dziecka Bożego. Nie bójcie się zaufać Bogu” – mówił bp Zalewski do młodzieży.

Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu – stanięciem przed Jezusem Eucharystycznym i zawierzenie Mu wszelkich spraw, niejednokrotnie trudnych, z którymi zmaga się dzisiaj młody człowiek.

W diecezji ełckiej obecnie jest 75 stypendystów, w tym 57 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. „Cieszymy się, że tak duża ilość młodzieży z naszej diecezji może uczestniczyć w tym programie. Ufamy, że stypendium – pomaga im w rozwijaniu pasji i talentów. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają młodzież z naszej diecezji, ale i całej Polski. Dziękujemy, że razem możemy budować ,,żywy” pomnik św. Jana Pawła II” – mówi ks. Daniel Kowalski.

mr

Pozostałe artykuły