Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami miasta

W piątek, 11 kwietnia 2025 r. ulicami miast diecezji ełckiej przeszli dziś wierni w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.  W Ełku modlitwie przewodniczył bp Jerzy Mazur. Wśród licznie przybyłych mieszkańców miasta i okolic w nabożeństwie wziął udział również biskup pomocniczy Dariusz Zalewski.

Nabożeństwo rozpoczęło się na Placu Jana Pawła II, skąd wierni wyruszyli rozważając stacje męki Pana Jezusa. Krzyż podczas poszczególnych stacji nieśli przedstawiciele z jedenastu ełckich parafii, delegacje wspólnot, seminarzyści, osoby życia konsekrowanego, wspólnota Benedictus, pracownicy i wolontariusze Caritas oraz służby mundurowe, leśnicy, myśliwi i władze samorządowe. Obok krzyża były niesione przez Rycerzy św. Jana Pawła II również dwa sztandary biało-czerwone – symbol jubileuszu Tysiąclecia Królestwa Polskiego.

Rozważania, przygotowała i poprowadziła młodzież. Straż honorową przy krzyżu podczas Drogi Krzyżowej pełnili Rycerze św. Jana Pawła II oraz ok. 50 harcerzy z pochodniami.

„Niosąc krzyż, będziemy prosić o mądrą i odpowiedzialna wspólnotę narodową, o serce kochające Boga, Ojczyznę, Kościół święty i każdego człowieka” – zachęcał ks. Łukasz Malinowski diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Trasa ełckiej Drogi Krzyżowej wiodła ulicami miasta do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, które jest jednym z Kościołów Jubileuszowych diecezji ełckiej.

Bp Jerzy Mazur wyraził uczestnikom nabożeństwa wdzięczność za modlitwę i świadectwo wiary. „Przeszliśmy jako pielgrzymi nadziei. Uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Przez swoją mękę i śmierć Chrystus odsłania przed nami prawdę o Bogu i o człowieku. W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pragniemy na nowo odkrywać i zgłębiać miłosierną miłość Boga do człowieka, uczyć się postawy zaufania Bogu w każdej sytuacji – zachęcał do refleksji biskup ełcki.  

„Przeżywając Kongres Eucharystyczny w naszej diecezji chciejmy spojrzeć na Wieczernik i krzyż, na ofiarniczy wymiar Eucharystii. Eucharystia przez miłość łączy nas z krzyżem, a krzyż przez ofiarę z siebie łączy nas w jedno z Chrystusem. Krzyż był pierwszym ołtarzem chrześcijańskim” – mówił biskup.

Bp Mazur zwrócił uwagę, że każda Msza św. jest cudowną obecnością krzyżowej ofiary Chrystusa. „Gdy uczestniczymy we Mszy św., to wszystko nam przypomina, że jesteśmy świadkami wielkopiątkowych wydarzeń. Popatrzmy na codzienne nasze życie, jak często szukamy wymówek, aby nie uczestniczyć w niedzielnej, świątecznej Mszy św. A Chrystus się nie wymawia, że krzyż zbyt ciężki, że droga za stroma, że konanie za długie. Podjął ofiarę ze swego życia, aby dokonać zbawienia świata, aby powiedzieć: „zobacz jak cię kocham” – wyjaśniał.

Biskup zachęcał do podjęcia działań, aby dzieci nadal mogły uczęszczać na lekcje religii. Mówił: „Jako chrześcijanie także i dzisiaj musimy na nowo bronić krzyża, bronić wartości chrześcijańskich, bronić lekcji religii w szkole”. Zwracając się do dzieci biskup prosił, aby chodziły na lekcje religii, a do rodziców skierował apel, aby nie wypisywali dzieci z lekcji religii. Biskup zachęcał do poparcia inicjatywy świeckich katechetów, której celem jest troska o wychowanie młodego pokolenia.

Po nabożeństwie kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zaprosił wszystkich do udziału w zbliżającej się Nowennie przed Świętem Bożego Miłosierdzia oraz na uroczystą Mszę św. odpustową, która odbędzie się 27 kwietnia o godz. 15.00 w Sanktuarium. „Jezus tak jak umierał na krzyżu, tak chce zmartwychwstać w naszych sercach. Jest to możliwe, bo jesteśmy w sanktuarium, gdzie przez cały rok możemy zdobywać odpusty. Nie żałujmy czasu, żeby dla naszych zmarłych zdobywać niebo.  Wykorzystajmy ten czas, który Kościół nam daje” – zachęcał kustosz.

Nowenna przed Świętem Bożego Miłosierdzia rozpocznie się w Wielki Piątek a zakończy w sobotę, przed Niedzielą Miłosierdzia.

mr

Pozostałe artykuły