86. rocznica święceń kapłańskich Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita

30 kwietnia przypadła 86. rocznica święceń kapłańskich Sługi Bożego ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Dachau, wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Aktualnie toczy się proces uznania Heroiczności cnót życia tego świątobliwego kapłana, w związku z procesem o jego beatyfikację.
W swoim rękopisie zatytułowanym: „Moje kapłaństwo” tak pisał o zbliżających się święceniach kapłańskich: Był rok 1939. Ponure odgłosy zbliżającej się zawieruchy wojennej coraz wyraźniej się odzywały. Hitler upojony osiągnięciami dotychczasowymi (zajęcie Austrii, Kłajpedy, Czech) planował dalsze grabieże. Czuło się gorączkę przedwojenną. Ksiądz Biskup Łomżyński Stanisław Łukomski przewidując grożące niebezpieczeństwo zarządził, aby nasz V kurs Seminarium Duchownego w Łomży był wcześniej wyświęcony na Kapłanów, a dopiero później kończył egzaminy. 30 kwietnia wyświęcono nas 14-stu, ale prawie cztery tygodnie przebywaliśmy jeszcze w Seminarium, aby ukończyć egzaminy.

Sługa Boży Ks. Kazimierz Aleksander Hamerszmit, ur. 12.02.1916 r. we wsi Kołaki Kościelne k/Zambrowa. Święcenia kapłańskie: Łomża, 30.04.1939 r. Lata 1940-1945 – więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych, m.in. Dachau. Posługa duszp.: Grajewo, Augustów, Ostrołęka, Łomża i Suwałki. W latach 1965-1986 administrator i proboszcz parafii św. Aleksandra w Suwałkach. Zmarł w Suwałkach 05.02.1996 r. w opinii świętości.
W lokalnym środowisku cieszył się wielkim szacunkiem, postrzegany jako człowiek dobroci i życzliwości. Jego gorliwość apostolska przejawiała się m.in. w ogromnym zaangażowaniu w głoszenie Słowa Bożego, umiłowaniu konfesjonału, trosce o katechizowanie dzieci i młodzieży, a także w trosce o biednych, chorych i ludzi w podeszłym wieku.
W mieszkańcach Suwałk, i nie tylko, już za życia mocno tkwiło przeświadczenie o świętości ks. Kazimierza Hamerszmita. Opinię tę podzielali Księża Biskupi i bardzo szybko po śmierci Sługi Bożego zadecydowano o utworzeniu Izby Pamięci i zbieraniu pisemnych świadectw i opinii. Zabezpieczono jego rzeczy codziennego użytku, a nawet fragment jego mieszkania. Duża liczba świadectw i pamiątek, oraz żywe zainteresowanie wiernych mimo upływu lat przekonało Biskupa Ełckiego Jerzego Mazura do zainicjowania procesu beatyfikacyjnego.
– 19 lutego 2007 roku został mianowany postulator, ks. dr Dariusz Brozio, który miał rozeznać sprawę, zgromadzić odpowiedni materiał do ewentualnego procesu i wskazać potencjalnych świadków. 9 marca 2007 roku złożył on Biskupowi Ełckiemu oficjalną prośbę (supplex libellus) podkreślającą pragnienie wiernych rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.
– 6 marca 2008 – otrzymano Nihil Obstat z Kongregacji ds. świętych, co pozwoliło kontynuować procedurę.
Poprzez oficjalny Edykt z dnia 5 lutego 2010 roku Biskup Ełcki poinformował wiernych o rozpoczęciu etapu wstępnego. Upubliczniono go w ogłoszeniach parafialnych we wszystkich kościołach diecezji ełckiej oraz opublikowano w „Martyrii”, miesięczniku diecezjalnym. W tym dokumencie biskup skierował prośbę do wiernych o wszelkie informacje dotyczące ks. prał. Hamerszmita. Zaczęły spływać kolejne świadectwa. W mediach pojawiły się liczne artykuły o ks. Hamerszmicie, powstały o nim prace magisterskie i licencjackie. To wszystko skrzętnie gromadzono.
Ustalono skład cenzorów teologicznych, których zadaniem było zbadanie, czy w nauczaniu kandydata do świętości nie było błędów teologicznych. Sprawdzono pod względem poprawności teologicznej wszystkie opublikowane przez kandydata na ołtarze teksty. Ze względu na to, że takich tekstów było mało, cenzorzy zajęli się również jego kazaniami. Wszystkie zostały zebrane i skatalogowane.
– Po siedmiu latach prac uznano, że zgromadzono cały niezbędny materiał. 3 lutego 2017 roku został powołany Trybunał procesu, który przedstawiono wiernym podczas uroczystej Mszy św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Przewodniczył jej Biskup Ełcki Jerzy Mazur. W Skład trybunału weszli: delegat biskupa – ks. kan. dr Marcin Maczan; promotor sprawiedliwości – o. dr Gabriel Bartoszewski OFM Cap; notariusz actuarius – ks. mgr Łukasz Kordowski i notariusz adiunctus – ks. dr Karol Sokołowski; Trybunał miał stworzyć akta procesowe i przesłuchiwać świadków przedstawionych do procesu, który miał ukazać całą prawdę o słudze Bożym. Wysłuchano łącznie 34 świadków i Komisję Historyczną; miejscem przesłuchania była siedziba trybunału w Ełku, w pojedynczych przypadkach przesłuchania odbyły się w parafii w Suwałkach oraz na terenie diecezji łomżyńskiej. Odbyło się 37 sesji procesowych, dwie sesje miały charakter publiczny, były 3 sesje techniczne: De non cultu, zaprzysiężenie tłumacza i kopistów, oraz 6 sesji collatio.
– Aby umożliwić wiernym modlitwę i dostęp do grobu Sługi Bożego, dnia 9 kwietnia 2019 r. nastąpiła recognitio canonica i przeniesienie doczesnych szczątek Sługi Bożego do bocznej kaplicy kościoła pw. św. Aleksandra w Suwałkach.
– Oficjalne zamknięcie procesu na etapie diecezjalnym dokonało się 4 marca 2019 roku na ostatniej sesji, w kościele pw. św. Aleksandra w Suwałkach, gdzie ks. Hamerszmit przez 20 lat pełnił funkcję proboszcza. W toku procesu zgromadzono 2900 stron akt, które zostały uporządkowane, ponumerowane i przetłumaczone na język włoski. Ks. prał. Kazimierz Gryboś, ówczesny proboszcz parafii konkatedralnej w Suwałkach, został mianowany oficjalnym portitorem, który miał zadanie dostarczyć dokumenty do Watykanu, do Kongregacji ds. Świętych.
– Gdy dokumenty zostały złożone w Kongregacji watykańskiej niezbędne było ustanowienie postulatora rzymskiego (został nim ks. prał. Mirosław Wachowski, kapłan pochodzący z diecezji ełckiej, pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej). Kongregacja zatwierdziła postulatora 16 lipca 2019 roku, a już 29 listopada 2019 r. wydała dekret potwierdzający ważność procesu beatyfikacyjnego na poziomie diecezjalnym.
– 23 lipca 2020 – Kongregacja przekazała sprawę własnemu relatorowi, którym został o. Szczepan Praśkiewicz OCD w celu stworzenia Positio procesowego. Do pomocy został ustanowiony współpracownik zewnętrzny (collaboratore esterno), ks. kan. Marcin Maczan z Ełku.
– W ostatnich dniach listopada 2024 roku Positio zostało ukończone, wydrukowane w pracowni watykańskiej i złożone w Dykasterii ds. Świętych przez relatora o. Szczepana Praśkiewicza OCD. Oczekujemy teraz powołania Zespołu Teologicznego Biskupów i Kardynałów dla oceny heroiczności życia Sługi Bożego.

Więcej informacji o tym gorliwym i pełnym dobroci Kapłanie można dowiedzieć się ze zredagowanej ponownie książki Grzegorza Polaka: Proboszcz z Suwałk. Droga do świętości ks. Kazimierza Hamerszmita, dostępnej m.in. w Księgarni św. Jerzego w Ełku

Pozostałe artykuły