W sobotę 10 maja w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach trzech alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku przyjęło święcenia diakonatu z rąk bp. Dariusza Zalewskiego, biskupa pomocniczego diecezji ełckiej. Wydarzenie połączone było z diecezjalnym Jubileuszem Liturgicznej Służby Ołtarza.
Na uroczystościach obecni byli również kapłani z terenu diecezji, proboszczowie nowowyświęconych diakonów, ich rodziny, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego i wierni, chcący modlić się za dk. Pawła Paszkiewicza, dk. Grzegorza Szymonika i dk. Kamila Kaczyńskiego.
Bp Zalewski w wygłoszonej homilii podkreślił wagę funkcji diakona: „Starożytni pisarze kościelni, podkreślając godność diakonów, akcentują jednocześnie przymioty ducha i charakteru, wymagane do sprawowania tej posługi, a mianowicie wierność względem Chrystusa, nieskazitelność życia, posłuszeństwo biskupowi. Św. Ignacy Antiocheński stwierdza, że funkcja diakona jest niczym innym, jak „posługą Jezusa Chrystusa, który przed wiekami był u Ojca, a na końcu objawił się”. Zauważa zaś przy tym: „Jest rzeczą konieczną, ażeby diakoni podobali się każdemu we wszystkim. Nie są bowiem sługami (diakonami) pokarmów i napojów, lecz szafarzami Kościoła Bożego”.
Dodał również historyczny zarys i genezę tej roli w Kościele: „Diakonat zajaśniał cudownie w Kościele i dał jednocześnie wspaniałe świadectwo miłości względem Chrystusa i braci przez wypełnianie dzieł miłosierdzia, sprawowanie świętych czynności, jak również wykonywanie posług duszpasterskich. Ci zaś, którzy mieli być prezbiterami, wykonując diakońską posługę, okazywali swoją biegłość i osiągnięcia w pracy oraz zdobywali przygotowanie, potrzebne do wypełniania kapłańskich i pasterskich posług”.
Biskup pomocniczy diecezji ełckiej zwrócił się bezpośrednio do diakonów: „Bracia diakoni, bezinteresowna praca, którą pełnicie jako wyraz waszej konsekracji dla miłości Chrystusa, jest zatem dla was pierwszym głoszeniem Słowa, źródłem zaufania i radości dla tych, którzy was spotykają. Niech towarzyszy jej, na ile to możliwe uśmiech, bez narzekania i bez szukania uznania, wspierając się nawzajem, także w relacjach z biskupami i kapłanami, „jako wyraz Kościoła zaangażowanego we wzrastanie w służbie na rzecz Królestwa, wraz z docenieniem wszystkich stopni posługi święceń”.
„Niech wasze wspólne i wielkoduszne działanie będzie w ten sposób mostem łączącym ołtarz z ulicą, Eucharystię z codziennym życiem ludzi; niech miłość będzie waszą najpiękniejszą liturgią, a liturgia waszą najpokorniejszą służbą” dodał bp Zalewski i życzył trzem alumnom WSD w Ełku wytrwałości i opieki Matki Bożej.
Nowi diakoni złożyli na ręce bp. Dariusza przyrzeczenie wierności Jemu i Kościołowi oraz śluby czystości, a po litanii błagalnej do wszystkich świętych, gdy leżeli krzyżem na ziemi, bp Dariusz Zalewski, zakładając ręce na głowy diakonów, udzielił święceń.
Na zakończenie Mszy św. diakoni wyrazili słowa wdzięczności wszystkim, którzy przyczynili się do ich powołania: Bogu, bp. Jerzemu Mazurowi oraz bp. Dariuszowi Zalewskiemu, proboszczom, wszystkim kapłanom, rodzicom i najbliższym.
O swoich odczuciach po święceniach opowiedział dk. Grzegorz Szymonik: „Przygotowania do dzisiejszej uroczystości trwały przez nie tylko przez całą formację seminaryjną, ale odkąd odpowiedziałem na to Boże Powołanie. Kilka tygodni przed święceniami byłem zestresowany, bo to jest ludzkie, ale teraz, kiedy stoję tu, jako diakon Kościoła Powszechnego – stres zniknął i chcę działać. Mogę głosić Słowo Boże, sprawować niektóre sakramenty i dziękuję Bogu, że dał mi to powołanie. Proszę, módlcie się o nowe powołania, bo jest nas z roku na rok coraz mniej, módlcie się za mnie i moich braci, z którymi przyjąłem święcenia diakonatu, a także za wszystkich ełckich kleryków. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi!”.
Nowo wyświęceni diakoni w ciągu najbliższego roku podejmą posługę w diecezji, a zarazem rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący do święceń kapłańskich.
Uroczystość zakończyła się wspólną agapą. W sobotę, 17 maja, bp Jerzy Mazur udzieli w katedrze ełckiej święceń kapłańskich sześciu diakonom.