W Kielcach rozstrzygnięto jubileuszową XXV edycję konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”

Ponad 180 laureatów z całej Polski spotkało się 21 maja w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, by wspólnie świętować finał ogólnopolskiego konkursu „Mój Szkolny Kolega z Misji”. Tegoroczna, jubileuszowa XXV edycja zgromadziła rekordową liczbę uczestników i jeszcze raz potwierdziła, jak wielką moc mają dziecięca wrażliwość, zaangażowanie i wiara.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kieleckiej katedrze, której przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W swoim słowie pasterz diecezji kieleckiej podkreślił, że to właśnie z głoszenia Ewangelii zrodziła się wspólnota Kościoła – dynamiczna i misyjna: “W każdej epoce dziejów Kościoła łaska chrztu czyni nas uczniami i misjonarzami. Wiara, jak nauczał św. Jan Paweł II, umacnia się wtedy, gdy jest przekazywana. Dlatego od 25 lat konkurs ten budzi w uczniach zainteresowanie misjami i ich znaczeniem dla całego świata” mówił bp Piotrowski.

Tegoroczna edycja, odbywająca się pod hasłem „25 lat pomagamy rówieśnikom na misjach” i objęła cztery kategorie: literacką, muzyczną, plastyczną i charytatywną. Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski mogli dzięki nim swobodnie wyrazić swoje talenty i zaangażowanie. Dodatkowo nauczyciele mieli możliwość zgłaszania konspektów lekcyjnych inspirowanych tematyką misyjną.

Jak poinformował ks. Michał Kacprzyk, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, w XXV edycji konkursu udział wzięło około 4000 uczniów z 300 szkół, wspieranych przez 900 nauczycieli: “Wszystkim, którzy włączyli się w to dzieło, dziękujemy za kolejną cegiełkę w budowaniu wielkiego gmachu współpracy misyjnej” podkreślił kapłan.

Wyjątkowym aspektem konkursu jest kategoria charytatywna, w której uczniowie przez cały rok prowadzili różnego rodzaju akcje wspierające misje. Efekt ich działań jest imponujący – zebrano 40 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na budowę sali lekcyjnej w Zespole Szkół św. Franciszka z Asyżu w Ntoum, w Gabonie. 

Wśród laureatów znalazła się Kinga Margielewicz nasza parafianka ze Szkoły Podstawowej w Lipsku, która zajęła I – sze miejsce w kategorii plastycznej: “Do udziału w konkursie zainspirowała mnie katechetka. Na mojej pracy zatytułowanej „Mój szkolny kolega z misji” przedstawiłam nasz kościół parafialny, Afrykę i chmury jako znak modlitewnego wsparcia dla dzieci z ubogich krajów” wyjaśniła młoda artystka. Jej tata, pan Tomasz, zaznaczył, że wartości misyjne są bliskie całej ich rodzinie.

Konkurs „Mój Szkolny Kolega z Misji” to nie tylko okazja do rywalizacji artystycznej i intelektualnej, ale przede wszystkim przestrzeń wychowania do wrażliwości, solidarności i współodpowiedzialności za Kościół powszechny. Przez 25 lat stał się mostem łączącym dzieci w Polsce z ich rówieśnikami na całym świecie – w duchu wiary, nadziei i miłości. 

Pozostałe artykuły