Dokładnie 600 lat temu, 27 maja 1425 r., wielki mistrz zakonu krzyżackiego Paweł von Rusdorf wydał akt lokacji Miasta Ełku. Z okazji uroczystości odbyła się Uroczysta Rada Miasta, podczas której obecni byli: Prezydent Miasta Ełku, Tomasz Andrukiewicz, Rada Miasta Ełku wraz z Przewodniczącym, Michałem Tyszkiewiczem, bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki, bp Arkadiusz Trochanowski, biskup greckokatolickiej eparchii olsztyńsko-gdańskiej, starosta ełcki, Marek Chojnowski, posłanka Anna Wojciechowska, wicewojewoda warmińsko-mazurski Zbigniew Szczypiński, wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego Katarzyna Sobiech, przedstawiciele Związku Miast Polskich, woj. podlaskiego, miast z woj. warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego, samorządowcy, ełccy kapłani i zaproszeni goście.
Podczas Uroczystej Rady Miasta bp Jerzy Mazur, podobnie jak inni zaproszeni goście, wygłosił krótkie słowo, w którym przytoczył historię Kościoła Katolickiego na tych ziemiach. Podkreślił, że: „najbardziej przełomowym i niezapomnianym momentem w historii religijnej Ełku była wizyta św. Jana Pawła II 8 czerwca 1999 roku. Papież odprawił mszę świętą dla trzystu tysięcy wiernych, pozostawiając trwały ślad w duchowości mieszkańców”.
Ordynariusz ełcki zakończył swoje przemówienie życzeniami wytrwałości w nieustannym budowaniu miasta, które zawsze będzie miało miejsce dla Boga: „600 lat historii Ełku to nie tylko dzieje budynków, granic i nazwisk. To przede wszystkim duchowe dziedzictwo pokoleń, które wzrastały w cieniu krzyża, ucząc się miłości, przebaczenia i odpowiedzialności. Kościół Katolicki jest i pozostaje ważnym elementem tożsamości miasta – strażnikiem wartości i źródłem nadziei na przyszłość”.
Po zakończeniu Uroczystej Rady Miasta zebrani goście zgromadzili się w katedrze ełckiej, podczas której bp Jerzy Mazur, bp Arkadiusz Trochanowski oraz obecni kapłani, na prośbę Prezydenta Miasta Ełku, odprawili Mszę św. w intencji miasta i jego mieszkańców, podczas której obecne były poczty sztandarowe ełckich szkół, instytucji, zakładów pracy i służb mundurowych.
W homilii, wygłoszonej przez ordynariusza ełckiego, podkreślił on, jak wyjątkowa data wiąże się z lokacją Ełku: „Dobry Bóg, Stworzyciel nieba i ziemi, pozwolił nam dziś świętować jubileusz 600-lecia lokacji wsi Ełk, dzisiejszego miasta Ełk. To wielki mistrz Paweł von Russdorf dokonał lokacji wsi Ełk 27 maja 1425 roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Data bardzo wymowna. Od samego początku wzywano Ducha Świętego, by przychodził z pomocą”.
Bp Mazur przedstawił również burzliwy rys historyczny powstawania Kościoła Katolickiego w Ełku. Zaznaczył, że najpiękniejszym owocem tej pracy i trudu, włożonego w budowanie ełckiego Kościoła, była wizyta św. Jana Pawła II: „Dzięki wytrwałości duchownych i świeckich Kościół przetrwał liczne burze dziejowe – zmiany granic, wojny, represje polityczne. Parafia była ostoją dla mieszkańców – miejscem modlitwy, ale też wsparcia duchowego i moralnego w trudnych czasach. Tak ukształtowane korzenie religijne stały się fundamentem pod dalszy rozwój życia katolickiego w Ełku. W drugiej połowie XX wieku miasto przeżywało dynamiczny rozwój, co wpłynęło również na intensyfikację działań duszpasterskich, edukacyjnych i społecznych Kościoła” dodał.
„Mimo różnych dziejów ludzi żyjących w Ełku, tworzących historię miasta jedno możemy o nich powiedzieć: odmawiali tę samą modlitwę – Ojcze nasz, tak jak i my ją dzisiaj odmawiamy. Przyjmowali ten sam Chleb Eucharystyczny, tak jak i my przyjmujemy. Rozważali mękę Jezusa Chrystusa, jak i my to czynimy oraz przystępowali do tych samych sakramentów świętych, do których i my przystępujemy. Słuchali tej samej Ewangelii, którą my słuchamy i dzisiaj usłyszeliśmy, bo Jezus jest ten sam wczoraj i dziś. On głosi takie samo orędzie zbawienia” wspomniał bp Mazur, podkreślając wielowymiarowość i trwałość Kościoła na ziemiach ełckich.
Bp Jerzy skłaniał zebranych na Eucharystii do refleksji na temat dalszego budowania Ełku i Kościoła ełckiego w dobie zagrożeń: „Pamiętajmy, bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości Ełku, naszej małej Ojczyzny – szczęśliwej Ojczyzny nas wszystkich. Wszyscy powinni wiedzieć, że bez Chrystusa nie zbudujemy przyszłości naszego miasta, naszej Ojczyzny, nie damy szczęścia człowiekowi, bo odbieramy mu najwspanialszy w życiu punkt oparcia. Tym punktem oparcia jest wiara w Boga, który jest naszym Stworzycielem i Odkupicielem. Nie pozwólmy odebrać sobie tego punktu oparcia. Nie pozwólmy ośmieszać wartości chrześcijańskich. Nie pozwólmy rozbijać jedności w naszej Ojczyźnie. Nie pozwólmy, by zabijano bezbronne, nienarodzone dzieci. Św. Jan Paweł II, patron naszego miasta, uczył, że „Naród, który zabija własne dzieci, nie ma przyszłości”. Kto popiera tych, którzy opowiadają się za zabijaniem, staje się współodpowiedzialny”.
Na zakończenie bp Jerzy podkreślił stałą konieczność modlitwy do Boga w intencji Ełku, naszej małej ojczyzny: „Krótko i dobitnie połączył dwa wymiary ojczyzny ziemskiej i niebieskiej bł. kard. Stefan Wyszyński, który w czasie przymusowego internowania w Komańczy zapisał taką oto parafrazę modlitwy Ojcze nasz: „Ojcze nasz… bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i w Komańczy”. A ja chciałbym dziś dodać: Ojcze nasz… bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i w Ełku!”.
Wydarzenia związane z obchodami 600-lecia Ełku będą trwały przez cały rok.