We wspomnienie św. brata Alberta Chmielowskiego, 17 czerwca 2025 r., w parafii katedralnej, diecezja ełcka przeżywała doroczny dzień modlitw o świętość kapłanów. W spotkaniu jubileuszowym wzięło udział około 200 księży pracujących w diecezji oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego z Ełku. Konferencję ascetyczną pt. „Kościół żyje dzięki Eucharystii. Kapłan powołany jako szafarz Eucharystii” , wygłosił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
W słowie powitania bp Jerzy Mazur przypomniał, że diecezja ełcka przeżywa Kongres Eucharystyczny. „Jestem przekonany, że jest to czas łaski dla Kościoła ełckiego. Kongres Eucharystyczny jest wezwaniem do odnowienia wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w sakramencie ołtarza, ożywienia Eucharystycznej żarliwości i ożywienia naszych relacji z Bogiem w Eucharystii” – mówił biskup ełcki.
Dzień modlitw o świętość kapłanów rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu. W konferencji abp Józef Górzyński zwrócił uwagę na posługiwanie kapłańskie. „Wiemy jak wiele zależy od tego jak to posługiwanie wygląda wobec ludu Bożego. Wiemy, że ono jest ważne zarówno dla nas, osobiście, bo to jest także i nasza droga zbawienia. Ale mamy świadomość, że powołani zostaliśmy do posługi kapłańskiej nie z myślą o sobie, ale z myślą o ludzie Bożym i to im przede wszystkim mamy zanieść ten dar, który został powierzony w nasze kapłańskie ręce” – mówił metropolita warmiński.
Abp Górzyński zachęcał, aby kapłani na nowo odkryli List apostolski Desiderio desiseravi papieża Franciszka o liturgii. Jak zauważył, jest on refleksją nad pięknem liturgii tak, aby umożliwiała ona faktyczne spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.
W jednym z punktów papież zwraca uwagę na to, że współczesny człowiek stał się analfabetą, nie potrafi już odczytywać symboli w liturgii. Jak wyjaśniał prelegent, znaki zawsze należą do kultury, jeśli nie należą do kultury, nie są przez nas czytane, nie mają treści, bo kultura nadaje im właściwe znaczenie. „Musimy być świadomi rzeczywistości, w której się poruszamy. A jak mówi nam Konstytucja o Liturgii, jest ona utkana ze świętych znaków” – podkreślał prelegent.
Zwrócił uwagę kapłanom, na to, aby szczególnie troszczyli się o liturgię. „Sztuka celebracji musi być zgodna z działaniem Ducha Świętego – to jest klucz rozumienia celebracji. Tu jest się czego uczyć” – mówił abp Górzyński.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W koncelebrze wśród licznie przybyłych kapłanów modlił się bp Jerzy Mazur, biskup ełcki oraz bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W słowach wprowadzenia metropolita warmiński podkreślał, że Eucharystia, Najświętszy Sakrament, On buduje Kościół, On tworzy każdego z nas. „W sakramencie święceń, który przyjęliśmy przypomniał nam, że w tą Chrystusową ofiarę mamy włączać siebie. Mamy być jak On, nie tylko On, Chrystus Pan, jest i Kapłanem, i Ofiarą, także nasze życie mamy składać w ofierze, aby być rzeczywiście podobnymi do Chrystusa, bo tylko wtedy wypełnimy to zlecone nam przez Chrystusa zadanie” – wyjaśniał abp Górzyński.
Metropolita nawiązując do czytań w homilii zwrócił uwagę, że „cechą współczesnej wspólnoty ludu Bożego, współczesnego Kościoła, z nami, kapłanami na czele to jest niedocenianie, nieświadomość, a w konsekwencji niepraktykowanie tak jak należy, owego starania się o ten pokarm, bez którego opadnę z sił i nie dam rady dotrzeć do Bożej Góry Horeb. Tu potrzebujemy Bożego pokarmu” – mówił, przypominając, że jest to powrót do neopelagianizmu.
„Z wszystkich trosk, które powinniśmy wyrazić naszym kapłańskim życiem, które powinny skierować nasze działanie w odpowiednią stronę, to ta troska o to, by wzrastać w łasce, powinna być pierwszą, bo wszystko inne będzie tego pochodną” – mówił abp Górzyński.
Metropolita dzielił się refleksją: „Jak spojrzeć na kapłana, który zaniedbuje spowiedź, który zaniedbuje czas modlitwy, który ignoruje dni formacji, który jest tak przekonany o wystarczalności tych swoich sił, bo być może ktoś go pochwali, ktoś go podziwia za to, że właśnie taki dobry jest, taki akurat, jak oczekują wierni. To wszystko może go zwieść w tamtą stronę, że zaniedba to, co najważniejsze – zaniedba ten pokarm, który daje życie i który nie ma alternatywy. Bo nie ma czegoś czym można zastąpić ten pokarm.”
Zachęcał kapłanów, aby nie bali się dawania świadectwa, aby stawali się żywym znakiem Jezusa Chrystusa. „Nasze łamanie chleba ma być takie, że nie nas poznają, tylko Jego – poznają Jezusa” – mówił.
Bp Jerzy Mazur wyraził wdzięczność abp Józefowi Górzyńskiemu za to, że w dniu przeżywania Jubileuszu Kapłańskiego, w czasie trwania Kongresu Eucharystycznego, umocnił kapłanów słowem poprzez wygłoszoną konferencję oraz homilię o tematyce Eucharystycznej, a przede wszystkim ofiarowanie Mszy św. „Mam nadzieję, że te myśli zainspirują nas jeszcze bardziej do przeżywania Kongresu Eucharystycznego, w umacnianiu w drodze do świętości. Ten rok kongresowy przeżywamy jako bardziej ewangelizacyjny. Będziemy nieśli Chrystusa innym, kiedy będziemy bardziej upodobniali się do Chrystusa. Dziękujemy za to dodanie odwagi nam, aby być świadkami Jezusa Chrystusa w dzisiejszym świecie” – mówił bp Mazur.
Biskup ełcki dziękował kapłanom za ich posługę głoszenia Słowa Bożego, pracę duszpasterską i zaangażowanie w parafiach w przeżywaniu Kongresu Eucharystycznego. „Wyrażam wam wdzięczność za wspólną modlitwę, za to bycie razem, jako wspólnota kapłanów. Tak wypełniamy nasze posłannictwo kapłańskie, jak się modlimy. Szczególnie Eucharystia pomaga nam na drodze uświęcania się. Dzisiejszy świat potrzebuje świętych kapłanów, potrzebuje Chrystusa. Zachęcam, abyście trochę swojego czasu poświęcali też tym, którzy odeszli z Kościoła. To jest też nasza ewangelizacja, nasza odpowiedzialność. To Duch Święty sprawia, że upodabniamy się do Jezusa, że nasze świadectwo jest czytelne i u jednych umacnia wiarę, u innych budzi pytanie o Boga, o Kościół” – mówił biskup.
Życzył kapłanom, aby dzięki posłudze troszczyli się o swoje zbawienie i doprowadzili tam tych, których Bóg stawia im na drodze. Zachęcał kapłanów, aby we wszystkim szukali woli Bożej i ją wypełniali, a szczególnie wspierali się wzajemną modlitwą. Zachęcał, aby w parafiach, w ramach Kongresu Eucharystycznego były Noce Miłosierdzia, to jest również czas, aby we wspólnocie parafialnej modlić się o nawrócenie, czy też zadośćuczynienie za grzechy.
Dopełnieniem spotkania było podanie komunikatów kurialnych, wręczenie dekretów kierujących wikariuszy na poszczególne placówki duszpasterskie oraz ogłoszenie zmian proboszczowskich. W tym roku czterech kapłanów przeszło na emeryturę. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą.
mr