Jubileusz Żeglarzy, Wodniaków i Turystów ze św. Brunonem w Giżycku

„Trzymajcie się Krzyża” a nie zginiecie na drogach i wodach naszej Ojczyzny, Europy i świata. W Krzyżu nasza nadzieja” – mówił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki podczas rozpoczęcia „Lata z Chrystusem na Mazurach”, na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku.

W piątek 4 lipca 2025 r. w diecezji ełckiej zainaugurowano „Lato z Chrystusem na Mazurach” w tym roku przeżywane jako Jubileusz Żeglarzy, Wodniaków i Turystów. Szesnasta edycja wydarzenia ewangelizacyjno-modlitewnego rozpoczęła się uroczystą procesją na wodzie z figurą św. Brunona, która symbolicznie nawiązuje do misyjnej drogi Patrona. Procesja rozpoczęła się w przystani, w Rydzewie. Poprzedziło ją błogosławieństwo i święcenie łodzi uczestniczących w wydarzeniu.

W uroczystościach wzięła udział wyjątkowa grupa podopiecznych bydgoskiego Stowarzyszenia Dziecięce Graffiti, którzy wraz z opiekunami przyjechali do Giżycka na Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych. Jak zapewnia opiekun Piotr Częstochowski, chętnie korzystają z atrakcji również w aspekcie religijnym. 

Ks. dr Piotr Sosnowski SDB, kustosz sanktuarium i proboszcz par. św. Brunona i  św. Kazimierza Królewicza w Giżycku, witając w porcie zgromadzonych, zaprosił wszystkich do pielgrzymowania z figurą św. Brunona na Wzgórze. Pielgrzymom towarzyszyła 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy wraz z orkiestrą. Idąc przez miasto pielgrzymi dali świadectwo wiary i wyrazili wdzięczność Bogu za dar św. Brunona, którego męczeństwo do dzisiaj owocuje wiarą mieszkańców.

Na Wzgórzu św. Brunona pielgrzymów oraz wszystkich uczestników powitała p. Ewa Ostrowska, burmistrz Giżycka. Jako gospodarz wydarzenia wyraziła wdzięczność parafiom, władzom samorządowym Rydzewa i Miłek oraz Służbom Mundurowym, Służbom Ratowniczym za włączenie się w organizację tego wydarzenia. „To dla nas bardzo ważne wydarzenie, które wpisuje się w naszą tradycję” – podkreśliła p. burmistrz.   

„Gromadzi nas tutaj św. Brunon misjonarz i męczennik, który na te ziemie przyniósł Ewangelię. W tym roku po raz pierwszy wypłynęliśmy z Rydzewa z figurą św. Brunona. Za jego wstawiennictwem wypraszajmy potrzebne łaski dla żeglarzy, wodniaków, odpoczywających tutaj i na Mazurach turystów, módlmy się za naszą Ojczyznę. Tak jak św. Brunon, obyśmy i dzisiaj mieli tę odwagę poznawania prawdy, życia prawdą i mówienia prawdy” – zachęcał bp Mazur, przewodnicząc uroczystej Eucharystii. W koncelebrze wzięli udział kapłani giżyckich parafii oraz ks. Parteniusz Pidchkha OSBM z parafii greckokatolickiej. 

W homilii biskup przypomniał, że Rok Jubileuszowy jest czasem szczególnej łaski i odnowy duchowej. „Dzisiaj szczególnie modlimy się o potrzebne dary i odnowę duchową dla żeglarzy, wodniaków, turystów, pielgrzymów. Skorzystajcie z tego czasu szczególnej łaski, którymi Bóg pragnie was wszystkich obdarzyć. Ofiarujcie odpust zupełny także za tych, którzy zginęli, zatonęli na wodach naszych jezior, bo dzisiaj także o nich pamiętamy w naszych modlitwach” – mówił biskup.

W diecezji trwa Kongres Eucharystyczny. „Niech zrodzi się w was jeszcze większe pragnienie umocnienia wiary w realną i rzeczywistą obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Niech zrodzi się świadomość, że Jezus Chrystus jest obecny w tym sakramencie po to, by był przyjęty przez nas w Komunii świętej. On pragnie przyjść do nas, aby wypełnić nasze życie sobą, przemienić nas w siebie, być z nami w chwilach radosnych i chwilach trudnych, chce nas umacniać przy każdym naszym wyborze” – apelował biskup.

Korzystając z bliskiego wszystkim uczestnikom przykładu łódki na wodzie biskup ełcki zwrócił uwagę, że w codziennym życiu każdy jest narażony na  fale zła, nienawiści, półprawdy, zakłamania, grzechu, manipulacji. „Popatrzmy dzisiaj na te łódki, kajaki, łodzie. Żadna z tych łodzi i żaden kajak nie utonie od wody, która je otacza. Natomiast utonie od wody, która dostanie się do środka. Tak też jest w życiu człowieka. Zagrożenia zewnętrzne, które w nas uderzają nie ściągną nas na manowce, na dno. Tylko to zło, tylko te grzechy, które dostają się do serca człowieka ściągają człowieka na dno i zatapiają go w mieliźnie grzechu, nienawiści, obojętności. Jakże bardzo potrzebujemy mocy Ducha Świętego, by nasze serca były przepełnione pokojem, nadzieją, miłością Boga i drugiego człowieka” – wyjaśniał hierarcha.

Wszyscy uczestnicy otrzymali obrazek z logo Roku Jubileuszowego i modlitwą żeglarzy, wodniaków… „Popatrzmy na logo Roku Jubileuszowego. Cztery postacie symbolizujące ludzkość pochodzącą z czterech różnych zakątków ziemi. Obejmują się wzajemnie, aby ukazać solidarność i braterstwo, które jednoczą narody. Postać stojąca na samym przodzie przylega do krzyża. Jej postawa jest znakiem nie tylko wiary, ale również nadziei, której nigdy nie można porzucić, ponieważ potrzebujemy jej zawsze i przede wszystkim w najbardziej trudnych momentach” – zaapelował do zebranych ordynariusz ełcki. Wskazując na fale biskup przypomniał, że pielgrzymka życia nie zawsze odbywa się po spokojnych wodach, a jedyną pewną kotwicą jest krzyż, którego należy się mocno uchwycić.

Na zakończenie słowo skierował również ks. Tadeusz Jarecki SDB, inspektor Inspektorii św. Stanisława Kostki z siedzibą w Warszawie. Dziękując władzom miasta oraz parafiom dekanatu Giżyckiego za zaproszenie zauważył, jak uroczystości mogą być pięknie przeżyte, gdy są wspólnym dziełem. „Cieszymy się, że jako salezjanie już od roku pracujący w duszpasterstwie parafii św. Brunona i św. Kazimierza Królewicza, możemy dzielić się bogactwem naszego charyzmatu w Giżycku, na tych pięknych  terenach. Dziękuję za ten przykład współpracy dla dobra społeczeństwa. Myślę, że ta dzisiejsza uroczystość, włączenie się tak wielu w jej organizację jest tego świadectwem. Św. Jan Bosko mówił, że miłość dobrych ludzi nie zna granic, tak też niech będzie w Giżycku” – życzył ks. Tadeusz Jarecki.

Bp Jerzy Mazur podkreślił, że trudności zawsze były i będą, ale trzeba rzucać serce za przeszkodę, wtedy łatwiej je pokonać. Potrzeba współpracy, zaangażowania, tworzenia żywych parafii. Kościół was potrzebuje – mówił do zgromadzonych biskup.

Eucharystia na Wzgórzu zakończyła się wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu. Uroczystości zakończyły się zabawami przy ognisku i Jarmarkiem św. Brunona.    

Wzgórze nad Niegocinem przez mieszkańców Giżycka i okolic od wieków uznawane jest za miejsce męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu. W 2009 r. uroczyście obchodzono tu Milenium Męczeńskiej Śmierci św. Brunona. Kontynuacją tych uroczystości są coroczne spotkania pod nazwą: „Rozpoczęcie lata z Chrystusem na Mazurach”.

mr

Pozostałe artykuły