W niedzielę, 6 lipca, odbył się uroczysty Jubileusz 200-lecia budowy kościoła pw. św. Teresy z Avila w Wiżajnach, połączony z konsekracją nowego ołtarza po generalnym remoncie świątyni. Przed rozpoczęciem uroczystości bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, uczestniczył w poświęceniu tablicy w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej, która znajduje się na Urzędzie Gminy Wiżajny.
Uroczystości w kościele rozpoczęły się nabożeństwem różańcowym, po którym ks. prof. dr hab. Wojciech Guzewicz wygłosił konferencję „Przeszłość i teraźniejszość parafii Wiżajny”.
Przed rozpoczęciem Mszy św., proboszcz parafii, ks. kan. Grzegorz Zwierzyński powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się posłowie, ministrowie, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych oraz osoby, które przez ostatnie 6 lat wspierały remont kościoła na różnych płaszczyznach.
Koncelebrowana Msza św., której przewodniczył bp Jerzy Mazur, podczas której odbywa się poświęcenie kościoła, to złożona z wielu symboli i gestów uroczystość. Po rozpoczęciu Eucharystii ordynariusz ełcki poświęcił wodą święconą mury świątyni, a także lekcjonarz, który przekazał lektorowi przed liturgią słowa.
Bp Jerzy w homilii przytoczył rys historyczny parafii: „Parafia Rzymskokatolicka w Wiżajnach istniała już wcześniej, bo już od 1571 roku, erygowana przez króla Zygmunta Augusta. Wierni wybudowali drewniany kościół, a po spaleniu w latach 1823-1825 podjęto budowę nowego kościoła, obecnie istniejącego, który w ostatnich latach przeszedł generalną renowację”.
Ordynariusz ełcki wyraził w homilii wdzięczność proboszczowi parafii oraz wszystkim, którzy przyczynili się do renowacji: „Ta świątynia to dzieło wiary kapłanów pracujących tutaj przez 200 lat i obecnego waszego Proboszcza oraz wiary waszych praojców i waszej wiary a także jest to dzieło waszych serc. Pragnę wyrazić wdzięczność kapłanom, którzy tutaj pracowali i pracują, obecnemu księdzu proboszczowi Grzegorzowi za posługę głoszenia słowa Bożego, posługę sakramentalną oraz zaangażowania się w remont tej świątyni i przygotowanie jej do poświęcenia, konsekracji. Wyrażam wdzięczność całej wspólnocie parafialnej i darczyńcom za wasze modlitwy, waszą wiarę, wasze dary serc, wasze zaangażowanie w prace”.
„Żyjąc Duchem Świętymumacniajcie wiarę, że Jezus Chrystus jest obecny w Eucharystii pod postacią chleba i wina w sposób prawdziwy, rzeczywisty, substancjalny. On jest obecny w tym sakramencie po to, by był przyjęty przez nas w Komunii świętej. On pragnie przyjść do nas, aby wypełnić nasze życie sobą, przemienić nas w siebie, być z nami w chwilach radosnych i chwilach trudnych, chce nas umacniać przy każdym naszym wyborze. Sam Jezus o tym mówi: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56)” – podkreślił istotę Eucharystii bp Mazur, zauważając, że nowo poświęcony ołtarz będzie stołem Eucharystycznym dla każdego parafianina i parafianki w Wiżajnach.
Po homilii nastąpił obrzęd konsekracji ołtarza oraz kościoła. Bp Jerzy rozlał olej Krzyżma św. w pięciu miejscach ołtarza – na znak pięciu ran Chrystusa, a następnie rozprowadził go dłonią po całym Stole Ofiarnym, aby uświęcić każdy jego fragment. Następnie nastąpiło namaszczenie czterech ścian kościoła. Obrzęd ten nawiązuje do tradycji Starego Testamentu, namaszczania proroków i królów. Na już namaszczonym ołtarzu ustawiono naczynie z rozpalonymi węgielkami, na które bp Jerzy nałożył kadzidło. Jego spalanie ukazuje, że ofiara Chrystusa uobecniona w symbolach chleba i wina wznosi się do Boga, jako miła woń. Po okadzeniu ołtarza diakoni okadzili ordynariusza ełckiego, a także wszystkich zebranych.
Nowo namaszczony ołtarz przykryto obrusem, aby móc sprawować na nim Eucharystię. Parafianie w procesji przynieśli również świece, krzyż ołtarzowy oraz kwiaty. Po przygotowaniu ołtarza bp Jerzy polecił rozpalenie świec, jako przypomnienie, że Chrystus jest „światłem na oświecenie pogan”. Na przygotowanym ołtarzu rozpoczeła się Liturgia Eucharystyczna.
Na zakończenie Mszy św., proboszcz parafii, ks. kan. Grzegorz Zwierzyński wyraził ogromną wdzięczność przede wszystkim Matce Bożej, której, jak sam mówił, całkowicie zawierzył trud renowacji świątyni. Dziękował również bp. Jerzemu Mazurowi oraz wszystkim, którzy wyciągnęli pomocną dłoń.
Z uwagi na konsekrację ołtarza i kościoła w czasie trwania Kongresu Eucharystycznego, odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, krótka Jego adoracja oraz procesja wokół świątyni. Po Mszy św. bp Jerzy Mazur poświęcił tablicę pamiątkową, a także podpisał dokument, który został umieszczony w kapsule czasu. W tym czasie wierni mogli ucałować nowo konsekrowany ołtarz, dzięki czemu mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
Po oficjalnej części, zebrani goście, na czele z bp. Jerzym Mazurem, udali się na festyn parafialny, gdzie trwała agapa, występy artystyczne i moc podziękowań i gratulacji od zebranych gości.