Jubileusz Kobiet u Matki Bożej Rajgrodzkiej

W trzecią sobotę miesiąca, 19 lipca 2025 r., już po raz 20. do Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie pielgrzymowały kobiety z diecezji ełckiej, łomżyńskiej oraz z archidiecezji białostockiej. W tym roku był to Jubileusz Kobiet. W akcie zawierzenia u stóp Matki Bożej Rajgrodzkiej pątniczki złożyły swoje zawierzenie, dziękczynienie i prośby. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Dariusz Zalewski, biskup pomocniczy diecezji ełckiej.   

Kobiety swoje spotkanie u Matki Bożej rozpoczęły od wspólnej drogi krzyżowej ścieżkami Kalwarii Rajgrodzkiej. Przygotowane rozważania zachęcały uczestników do odkrywania w swojej codzienności czułej obecności Matki Bożej. Krótkie rozmyślania przy stacjach wskazywały, że mąż, dzieci, drugi człowiek, może być pomocą w zmaganiach, jak Szymon Cyrenejczyk.        

Przygotowaniem do Mszy św. była konferencja p. Moniki Gredel, doradcy rodzinnego p.t. „Na drogach Eucharystii i nadziei”, w której zwróciła uwagę, że kobieta jest powołana do dawania nadziei. Zwróciła uwagę, że podpowiedzią o takim kierunku myślenia jest już określenie w polskim języku kobiet spodziewających się dziecka, jako kobiety przy nadziei. „Tak jak kobieta nosi życie, tak i Eucharystia daje nam życie i nadzieję.  

Zachęcała, aby spojrzeć na rzeczywistość kobiety nie tylko tej, która daje życie w sposób fizyczny. „Możemy codziennie dawać życie poprzez postawę naszego serca. Możemy dawać życie poprzez to, jak nasza codzienność przeżywamy” – mówiła prelegentka.

„Pan Bóg zaprasza nas do poznania prawdy o nas samych oraz uczy nas współpracy z Jego łaską” – mówiła p. Gredel. Dzieląc się swoim świadectwem podkreślała, że nie jest rolą mężów, aby zapełniali braki, które wynieśliśmy z domów. „Pan Bóg wypełnił te braki, bo to jest działanie łaski. Ale praca przeze mnie włożona w poznanie kim jestem, pomogła mi podjąć współpracę z łaską Boga” – wyjaśniała p. Monika Gredel.

W świetle Słowa Bożego prelegentka ukierunkowywała uczestniczki do przyjmowania siebie tak, jak Bóg mnie widzi. „Bóg patrzy inaczej, nie przez pryzmat naszych porażek, ale przez pryzmat miłości. Trzeba nam uczyć się przyjmować siebie, tak jak przyjmuje nas Bóg” – wskazywała p. Monika Gredel.

W swojej konferencji zauważyła jak ogromną potrzebą jest umiejętność przebaczenia sobie. „Bezpieczna więź z samą sobą pozwala na życie w pokoju z własną historią. Jeśli oddałaś Bogu swoją przeszłość, to nie dźwigaj jej już sama. Zostaw ja przy krzyżu. Chrystus umarł i zmartwychwstał po to, byś ty nie musiała żyć w wiecznym oskarżeniu” – tłumaczyła p. Gredel.

Z konferencji mocno wybrzmiało również, że bezpieczna więź ze sobą nie rodzi się z samorozwoju, ale z łaski, której korzeniem jest prawda bycia umiłowanym dzieckiem Boga.        

W słowie wprowadzenia do Eucharystii ks. kan. dr Maciej Gilewski, proboszcz rajgrodzkiej parafii i kustosz sanktuarium zachęcał, by z ufnością zawierzać siebie i swoje rodziny Pani Rajgrodzkiej. „. Jesteśmy u Matki, czyli jesteśmy w domu. Nieraz w sowich rodzinach przechodzicie z waszymi bliskimi drogę  krzyżową, tak jak przeszliśmy ją po rajgrodzkich ścieżkach kalwaryjskich. Ale na tej drodze nie jesteście same, jest z wami Matka. Uczmy się zapraszać Maryję do swojej codzienności” – mówił ks. Gilewski.

W homilii ks. Michał Puczyłowski, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin zwracając się do kobiet podkreślał, że wartość kobiety nie jest w jej użyteczności. Zachęcał do refleksji nad mądrością Boga, który tak nas stworzył. Wskazywał na obraz wiary, nadziei i miłości jako wspierających się kobiet. Jednak, jak wykazał, nic nie dzieje się bez nadziei, która ożywia wiarę i miłość.

Kapłan podkreślał również, że nadzieja jest darem samego Boga, którego tez nie da się doświadczyć w pojedynkę. „Jest ona zaproszeniem Boga, aby żyć, aby się nie poddawać, aby usłyszeć Jego głos także wtedy, kiedy nic nie wychodzi, kiedy przychodzi rozpacz” – mówił kapłan.     

Bp Dariusz Zalewski, dziękując za tak liczny udział w Jubileuszu Kobiet wskazywał na Maryję, jako tę, która najpełniej uczy jak dzisiaj być kobietą i realizować zamysł Boga. Podkreślał, że życie wiarą rodziny kształtuje kobieta i zachęcał, aby Święta Rodzina była wzorem ich zawierzenia i wierności Bogu. Przypomniał, że dobrym zwyczajem jest bycie razem i wspieranie się, bo tylko kobieta jest w stanie zrozumieć drugą kobietę.

Pod koniec Eucharystii przedstawicielki kobiet dokonały Aktu Zawierzenia Matce Bożej Królowej Rodzin. Śpiew prowadziła parafialna grupa muzyczna. Nad bezpieczeństwem czuwała OSP z Popowa.

Nad organizacją Jubileuszu Kobiet i 20. Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet czuwał Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Ks. Michał Puczyłowski, dyrektor WDR zauważył, że z każdym rokiem przybywa coraz więcej kobiet, a nawet pielgrzymują całe rodziny. Budujące jest rozmodlenie pielgrzymów. To piękne świadectwo kobiet” – mówił ks. Michał Puczyłowski. 

W tym roku, w pielgrzymce uczestniczyło ponad 1000 osób. Jubileusz Kobiet łączy ludzi i pokolenia, dlatego w tym wyjątkowym dniu można było spotkać tu kobiety w każdym wieku: matki, żony i młode dziewczęta, a nawet całe rodziny. Uczestniczki, w niektórych przypadkach wspierane przez swoich mężów przyjechały w grupach zorganizowanych, indywidualnie, a z sąsiednich parafii także jako uczestniczki pieszej pielgrzymki. W tym roku po raz pierwszy parę osób przyjechało rowerami z Suwałk. Największe grupy przybyły m.in. z Białegostoku – Choroszczy z ks. Aleksandrem Dobrońskim, Ełku, Rydzewa, Pisza, Kalinowa, Bargłowa Kościelnego, Jamin, Smolan, Becejł, Pruski, Filipowa, Orzysza.

Po Mszy św. pielgrzymi spotkali się na wspólnej agapie.

Sanktuarium Pani Rajgrodzkiej – Królowej Rodzin, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej, jest szczególnym miejscem diecezji ełckiej. Parafia od początku nosi tytuł Narodzenia NMP. Św. Jan Paweł II, 8 czerwca 1999 r, podczas Mszy św. w Ełku, pobłogosławił korony, którymi w 2000 r. ozdobiono wizerunek Matki Bożej Rajgrodzkiej Królowej Rodzin. Obok kościoła na obszarze 2 ha została utworzona kamienna Kalwaria. Rajgród jest również jednym z punktów Szlaku Papieskiego „Tajemnice Światła”. Jak podają kroniki, nad jeziorem Rajgrodzkim kilkakrotnie wypoczywał ks. Karol Wojtyła.

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Ełckiej zachęca, aby śledzić ich profil w mediach społecznościowych facebook.com/rodzinaelk oraz stronę internetową www.wdr.diecezja.elk.pl , gdzie pojawiają się najnowsze informacje o propozycjach dla małżeństw i rodzin. 

mr

Pozostałe artykuły